archirama.pl

Opuszczone miejsca w Polsce. Opuszczony szpital psychiatryczny w Otwocku oraz cmentarzysko samochodów w Grodzisku Mazowieckim. Poznaj historie tych miejsc!

Ciągle natykamy się na opuszczone miejsca w Polsce. Zastanawiamy się co tu się wydarzyło, jaką rolę pełnił obiekt, czy po prostu dlaczego tu już nikogo nie ma. Rozpoczynamy nasza wycieczkę po opuszczonych miejscach w Polsce. Na początek województwo mazowieckie!

Co do samego kolekcjonera – wokół niego krąży wiele legend, zmarł on w 1989 roku

Co do samego kolekcjonera – wokół niego krąży wiele legend, zmarł on w 1989 roku

Fot: opuszczone.net

Opuszczone miejsca zawsze budzą strach i przerażenie, czasami ciekawość i niedowierzanie. W samym województwie mazowieckim istnieje przynajmniej kilkanaście opuszczonych miejsc: dawne fabryki, nawiedzone domy i wille, sanatoria i szpitale. My wybraliśmy dla was dwie historię, jedną trochę przerażającą i drugą nietypową. Przeczytajcie dlaczego szpital psychiatryczny w Otwocku już nie istnieje oraz dlaczego kolekcja zabytkowych samochodów stoi porzucona w podwarszawskim lesie!

Opuszczone miejsca – Szpital Psychiatryczny „Zofiówka” w Otwocku

Opuszczony szpital powstał w 1907 roku. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci rok później, a obecnie szpital to kolejne opuszczone miejsce na mapie Polski. W ciągu kolejnych lat funkcjonowania szpitala powstawały kolejne pawilony. Nazwę „Zofiówka” szpital zawdzięcza imieniu swej fundatorki - Zofii Endelmanowej. W latach 30 XX wieku, było to największe sanatorium w Otwocku, które za główny cel brało sobie uspołecznianie chorych przez pracę. Pełna nazwa szpitala brzmi: Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówka.

Czasy II wojny światowej Zofiówka był to jedyny zakład dla umysłowo chorych Żydów na terenie Guberni, gdzie panowały straszne warunki i głód. Szpital znajdował się na terenie getta „Kuracyjnego”, podczas jego likwidacji 19 września 1941 roku zamordowano tu od 110 do 140 osób. 

>> Opuszczone miejsca - zobacz jak teaz wygląda Czarnobyl!

Po wojnie, aż do połowy lat 80 leczono gruźlicę. Później szpital odzyskał pierwotna postać, jednak nie trwało to długo. W 1998 roku szpital „Zofiówka” został opuszczonym miejscem i do dzisiaj popada w ruinę. Znajdująca się tam w latach 90 szkoła, również szybko zakończyła swoja działalność

Cmentarzysko samochodów w Grodzisku Mazowieckim – kolejne opuszczone miejsce

Niestety opuszczone miejsce w Grodzisku mazowieckim to złe wieści dla pasjonatów samochodów, szczególnie tych zabytkowych aut. W lesie pod Warszawą pogrzebana jest jedna z największych i najdroższych prywatnych kolekcji motoryzacji na świecie. W zaroślach możemy odnaleźć takie sławy jak Porsche, Warszawa, Matra, Alfa Romeo, Lancia, Syrena.

Pogrzebane auta należały do Tadeusza Tabenckiego – urzędnika Ministerstwa Transportu, funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa w czasach PRL. Szacuje się, że do kolekcji mogło należeć około 300 samochodów oraz 200 motocykli. Jednakże nie wszystkie prawdopodobnie pozyskane zostały w legalny sposób. Co do samego kolekcjonera – wokół niego krąży wiele legend, zmarł on w 1989 roku. Niesamowite cmentarzysko samochodów, porośnięte zielenią i zapomniane przez świat zyskuje na swoim wyglądzie i tworzy niepowtarzalny klimat. Samochody od przeszło 30 lat popadają w ruinę i poddają się naturze.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: opuszczone.net
Data publikacji: 19.08.2013 09:49

Najlepszy portal o architekturze - Archirama.pl. Opuszczone miejsca dział na Archirama.pl. Wynajdujemy ciekawe opuszczone miejsca w Polsce i na świecie. To cię zdziwi. Galerie zdjęć z opuszczonych miejsc, opuszczonych fabryk, opuszcznych domów i innych opuszczonych budynków. Taka architektura też jest w Polsce. Mnóstwo opuszczonych miejsc jest w twoim mieście. Archirama.pl odkrywa najciekawsze opuszczone miejsca. Zwiedzanie opuszczonych miejsc jest modne. Zaplanuj z Archirama.pl podróże architektoniczne po opuszczonych miejscach. Ciekawe galerie zdjęć, które cię zainspirują do odkrywania opuszczonych miejsc. Czy taka architektura straszy?