Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA

Przewodnik po Edynburgu. Podziemne miasto

  • Komentarze

Podziemne miasto - piwnice i tunele
Fot: Polona - materiały archiwalne

Co zobaczyć w Wielkiej Brytanii? W XIX wieku Edynburg nie znalazłby się na liście atrakcji turystycznych, miasto było uważane za najgorsze miejsce do życia w Europie. Stare przewodniki po Edynburgu raczej nie zachęcały do zwiedzania podziemnego miasta

Edynburg, według wielu jedno z najpiękniejszych miast europejskich, budzi nieraz mroczne skojarzenia. Niewątpliwa uroda edynburskiej starówki ukrywa ponure historie z przeszłości, coraz częściej wykorzystywane jako rozrywka dla turystów. Ciemne, a przy tym wąskie i strome, korytarze między kamienicami są doskonałym tłem dla miejskich legend. Jeszcze lepsze tło stanowią jednak podziemne przejścia, dawne piwnice, duszne krypty, które w osiemnastym i dziewiętnastym stuleciu zamieszkiwane były przez miejską biedotę.
Dziewiętnastowieczny Edynburg nie był bardziej zanieczyszczony czy niebezpieczny od innych  wielkich miast brytyjskich, a jednak to o nim mawiało się podobno w Europie, że jest najgorszym miejscem do życia. Robert Louis Stevenson, autor Niezwykłego Przypadku Dra Jekylla i Pana Hyde’a, pisał o swoim mieście, że jest „jak królicza nora, nie tylko licznie zamieszkana, ale pełna skomplikowanych przejść i dziur”. Od połowy osiemnastego stulecia najbogatsi uciekali co prawda do nowopowstającej, georgiańskiej i luksusowej (nawet według standardów najzamożniejszych mieszkańców Londynu), części miasta, co biedniejsi jednak zmuszeni byli nadal tłoczyć się w starej. A warunki, w jakich żyli, mroziły krew w żyłach. Jednak, w odróżnieniu od Londynu czy nieodległego Glasgow, slumsy Edynburga nie rozlewały się „na boki”, lecz rosły w górę i sięgały w dół.

Przewodnik po Edynburgu: życie i śmierć podziemnego miasta

Specyficzne położenie Edynburga, na stromym wzgórzu, przez lata stanowiło dla miasta naturalną ochronę, która jednak mieszkańcom wydawała się niewystarczająca. Około roku 1450 zdecydowano się  ją wzmocnić, otoczyć miasto murem (podwyższonym i poszerzonym jeszcze po 1513 roku tak zwanym Flodden Wall) i stworzyć sztuczne jezioro (Nor’ Loch, w którego miejscu dziś znajdują się najważniejsza w mieście stacja kolejowa Waverley i ulubiony przez edynburczyków park Princess Street Gardens). Ludzi jednak przybywało, a gdy zabudowano już wszystkie wolne przestrzenie w obrębie muru, przybywało ich nadal. Zaczęto więc budować w górę, a domy – jak pisze Jan-Andrew Henderson, autor książki The town below the ground. Edinburgh’s legendary underground city – „sięgały 130 stóp [czyli nieco ponad 39 metrów] wysokości” i były to „pierwsze w świecie drapacze chmur, na tyle wysokie na ile odważyli się je wznieść miejscy architekci”.

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Autor: Joanna Jarzyna
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 29.09.2014 17:01
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.