Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA

Uniwersytet na wyspie. Konkurs architektoniczny

  • Komentarze

Uniwersytet na bezludnej wyspie

Poveglia - konkurs architektoniczny na projekt kampusu uniwersyteckiego

Fot: http://yacsrl.jc.neen.it/competition

Choć trudno w to uwierzyć, z Wenecją sąsiaduje spora bezludna wyspa. Włoski rząd chce na niej zbudować kampus uniwersytecki i zaprasza do udziału w konkursie architektonicznym

Nawiedzona wyspa

Poveglia. Podobno najstraszniejsza wyspa na świecie. Na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć. Z lotu ptaka wygląda wręcz sielankowo – zielona plama na tle spokojnego morza, z pałacową architekturą na jednym z krańców i panoramą laguny weneckiej w tle. Dlaczego mimo  korzystnego położenia jest wciąż bezludna? Nie zawsze taka była. W jej bogatej historii legendy splatają się z faktami historycznymi i pospolitymi zmyśleniami. W każdym razie, siedmiohektarowa wysepka cieszy się wyjątkowo złą sławą. Uważana jest za miejsce nawiedzone i przeklęte. Taką reputację zdobyła jako miejsce pochówku i chorób. Ponoć na wyspę odwożono zmarłych i umierających podczas epidemii, a gdy Wenecję pustoszyła dżuma liczba zmarłych była tak duża, że zwłok nawet nie grzebano, zrzucając je w stosy i przesypując wapnem. Przez wieki na wyspie znajdowało się lazaretto, miejsce kwarantanny do którego trafiały osoby podejrzewane o ciężkie choroby zakaźne. Taką funkcję pełniła jeszcze na początku XX wieku. W latach 20. Później znajdujące się na wyspie budynki wykorzystano jako siedzibę szpitala psychiatrycznego. Ten funkcjonował do lat 60., a wkrótce po jego zamknięciu wyspa została opuszczona. Dziś jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Właściciel, czyli włoski skarb państwa, planował wykorzystanie nieruchomości. Jeszcze w 2014 roku ogłoszony został przetarg na dzierżawę wyspy trwającą 99 lat. Władze miały nadzieję, że jakiś zamożny inwestor wykorzysta sławę miejsca i wybuduje popularny hotel albo centrum wypoczynkowe. Choć aukacja wzbudziła zainteresowanie, na razie Povegia pozostaje niezagospodrowana.

Konkurs architektoniczny

Pojawił się nowy pomysł – na wyspie mógłby powstać uniwersytecki kampus z prawdziwego zdarzenia. Jego ozdobą będzie zapewne dwunastowieczna wieża górująca nad wyspą, ale potrzebne są budynki z salami wykładowymi, stołówki, miejsca wypoczynku i akademiki. To już zadanie dla architekta. Główna nagroda w konkursie architektonicznym to 10 000 euro, cała pula nagród – 20 000.  Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają też prenumeratę miesięcznika architektonicznego CASABELLA, patrona konkursu.
Termin składania prac konkursowych upływa 15 czerwca 2016.

Więcej informacji: http://yacsrl.jc.neen.it/competition

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: http://yacsrl.jc.neen.it/competition
Data publikacji: 31.03.2016 16:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.