Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA

Uniwersytet na wyspie. Konkurs architektoniczny

  • Komentarze

Uniwersytet na bezludnej wyspie

Poveglia - konkurs architektoniczny na projekt kampusu uniwersyteckiego

Fot: http://yacsrl.jc.neen.it/competition

Choć trudno w to uwierzyć, z Wenecją sąsiaduje spora bezludna wyspa. Włoski rząd chce na niej zbudować kampus uniwersytecki i zaprasza do udziału w konkursie architektonicznym

Nawiedzona wyspa

Poveglia. Podobno najstraszniejsza wyspa na świecie. Na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć. Z lotu ptaka wygląda wręcz sielankowo – zielona plama na tle spokojnego morza, z pałacową architekturą na jednym z krańców i panoramą laguny weneckiej w tle. Dlaczego mimo  korzystnego położenia jest wciąż bezludna? Nie zawsze taka była. W jej bogatej historii legendy splatają się z faktami historycznymi i pospolitymi zmyśleniami. W każdym razie, siedmiohektarowa wysepka cieszy się wyjątkowo złą sławą. Uważana jest za miejsce nawiedzone i przeklęte. Taką reputację zdobyła jako miejsce pochówku i chorób. Ponoć na wyspę odwożono zmarłych i umierających podczas epidemii, a gdy Wenecję pustoszyła dżuma liczba zmarłych była tak duża, że zwłok nawet nie grzebano, zrzucając je w stosy i przesypując wapnem. Przez wieki na wyspie znajdowało się lazaretto, miejsce kwarantanny do którego trafiały osoby podejrzewane o ciężkie choroby zakaźne. Taką funkcję pełniła jeszcze na początku XX wieku. W latach 20. Później znajdujące się na wyspie budynki wykorzystano jako siedzibę szpitala psychiatrycznego. Ten funkcjonował do lat 60., a wkrótce po jego zamknięciu wyspa została opuszczona. Dziś jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Właściciel, czyli włoski skarb państwa, planował wykorzystanie nieruchomości. Jeszcze w 2014 roku ogłoszony został przetarg na dzierżawę wyspy trwającą 99 lat. Władze miały nadzieję, że jakiś zamożny inwestor wykorzysta sławę miejsca i wybuduje popularny hotel albo centrum wypoczynkowe. Choć aukacja wzbudziła zainteresowanie, na razie Povegia pozostaje niezagospodrowana.

Konkurs architektoniczny

Pojawił się nowy pomysł – na wyspie mógłby powstać uniwersytecki kampus z prawdziwego zdarzenia. Jego ozdobą będzie zapewne dwunastowieczna wieża górująca nad wyspą, ale potrzebne są budynki z salami wykładowymi, stołówki, miejsca wypoczynku i akademiki. To już zadanie dla architekta. Główna nagroda w konkursie architektonicznym to 10 000 euro, cała pula nagród – 20 000.  Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają też prenumeratę miesięcznika architektonicznego CASABELLA, patrona konkursu.
Termin składania prac konkursowych upływa 15 czerwca 2016.

Więcej informacji: http://yacsrl.jc.neen.it/competition

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: http://yacsrl.jc.neen.it/competition
Data publikacji: 31.03.2016 16:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.