Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA

Zapomniane projekty Tadeusza Ciałowicza

  • Komentarze

Tadeusz Ciałowicz. Od architektury wnętrz po paczkę papierosów Wrocławskich

Tadeusz Ciałowicz, projektant z Wrocławia. Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Fot: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Projektował aranżacje wnętrz, wystawy, plakaty, znaki graficzne. Jego prace były wszędzie, dziś trudno je zobaczyć. Muzeum Architektury we Wrocławiu przypomina twórczość Tadeusza Ciałowicza, wrocławskiego projektanta i grafika

Historia sztuki bywa niesprawiedliwa. Czasem faworyzuje artystów działających w znanych ośrodkach, czasem niektóre dziedziny przez lata nie budzą zainteresowania. Potem przychodzi czas odkryć. Kilka lat temu zainteresowania doczekały się znikające dekoracje ścienne i mozaiki (świetna książka o małżeństwie Rechowiczów, blog Warszawskie Mozaiki...).
Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu wprowadza na powrót do artystycznego obiegu twórczość Tadeusza Ciałowicza.

Plastyk czy designer?

Tadeusz Ciałowicz urodził się w 1927 roku w Zielonce koło Warszawy, ale jego kariera przez lata związana była z Wrocławiem. W 1948 roku przeniósł się na tzw. Ziemie Odzyskane. Zaangażował się w odbudowę zniszczonego miasta i wkrótce stał się jedną z najważniejszych postaci w artystycznym życiu miasta. Plastyk w PRL był artystą zajmującym się różnymi dziedzinami projektowania. Tadeusz Ciałowicz zajmował się równocześnie wieloma dziedzinami. Jako jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy artysta w powojennym Wrocławiu tworzył plakaty; malował; współpracując z miejscowymi zakładami projektował opakowania. Jego autorstwa były neony na głównych ulicach miasta, projekty wnętrz sklepów i dekoracje ich ścian, medale i tkaniny. Równie efemeryczna, co efektowną częścią jego pracy były okolicznościowe dekoracje miasta i urzędów. Zlecenia te były popłatne i prestiżowe, ale czas ich istnienia liczony był w dniach. Niestety, również inne realizacje projektanta okazały się nietrwałe. Do dziś zachowało się ich niewiele. Najbardziej znanym jest charakterystyczne logo Muzeum Architektury. Ale kto zna projektantów nawet najpopularniejszych znaków.

Na szczęście zachowało się bogate archiwum artysty, a on sam żyje. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Architektury i Fundację 102 to subiektywna selekcja i wycinek z przepastnego archiwum Tadeusza Ciałowicza. Na rynku jest już monografia artysty „Zwiedzajcie Piastowski Wrocław” autorstwa Kaliny Zatorskiej i Mariana Misiaka, skądinąd również znakomitego grafika –typografa. Więcej o książce na stronie Fundacji 102.Ciałowicz. Projektant z Wrocławia
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Wystawa czynna do 4 września 2016 roku.

Tadeusz Ciałowicz, projektant z Wrocławia. Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Data publikacji: 5.08.2016 14:25
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.