Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

BXBstudio - Bogusław Barnaś na liście 20 najlepszych pracowni projektowych świata według Wallpaper*

 • Komentarze

Wallpaper* - polska pracownia architektoniczna wśród najlepszych

Magazyn Wallpaper*: BXBstudio - Bogusław Barnaś, polska pracownia architektoniczna z Krakowa wśród najlepszych

Fot: materiały prasowe BXBstudio - Bogusław Barnaś
 • BXB Studio, Bogusław Barnaś, proj. Dom Artysty
 • BXB Studio, Dom Artysty
 • BXB Studio, Dom Artysty w krajobrazie
 • BXB Studio, Dom Artysty-wnętrze
 • BXB Studio, Dom Polski o zmierzchu
 • BXB Studio, Stodoła spotkań

Pracownia architektoniczna BXB Studio - Bogusław Barnaś na liście 20 najlepszych firm projektowych świata magazynu Wallpaper* - Architects Directory 2014. Światowy sukces twórców polskiej architektury współczesnej

Polska architektura współczesna na światowym poziomie. Jak Oni to robią?

 

Magazyn Wallpaper* z Wielkiej Brytanii , jak co roku, wybrał 20 najlepszych, młodych pracowni projektowych z całego świata. W czerwcowym wydaniu pisma przedstawiono tegoroczną listę, na której znalazło się BXB Studio z Krakowa - jedyna polska pracownia wyróżniona przez Wallpaper* od 2011 roku. Nic dziwnego, że polska architektura współczesna zdobywa szczyty, skoro laureat wyróżnienia, Bogusław Barnaś - założyciel pracowni BXB Studio, ma za sobą współpracę z najznamienitszymi architektami świata, np. polskimi, czołowymi twórcami architektury Ingarden & Ewý – Architekci z Krakowa, brytyjską grupą Make Architects, a nawet ze stararchitektem Normanem Fosterem!

Bogusław Barnaś ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Muenster w Niemczech. Jest nauczycielem akademickim na Wydziale Architektury Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Ma uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń nr Rz/A-05/11 oraz jest członkiem Małoposkiej Okręgowej Izby Architektów RP.

BXB Studio to pracownia interdyscyplinarna, założona w grudniu 2009 roku. Tematami poruszanymi w pracowni są twórcze wyzwania z zakresu urbanistyki, architektury, sztuki, designu, grafiki, a nawet  publicystyki. W swojej działalności projektowej Bogusław Barnaś czerpie inspirację z rodzimych tradycji, np. stylu zakopiańskiego czy drewnianej architektury sakralnej – kościółków zrębowych. Odwołuje się przy tym do tradycji polskiej kultury, przeobrażając historyczne motywy w nowoczesny design. W projektowaniu BXB Studio istotne są: relacja człowieka z naturą, wyobraźnia, entuzjazm, myśl twórcza i optymizm, które nie obędą się bez matematycznej precyzji, zaawansowanych technologii i zrównoważonego rozwoju.

Wierzymy, że zrównoważony rozwój zmieni świat na lepszy, piękniejszy, zdrowszy i doprowadzi ludzkość do nowych nieodkrytych jeszcze obszarów. Dlatego projektowanie zrównoważonych energetycznie domów jednorodzinnych, stanowi znaczący zakres działalności BXBstudio – mówi właściciel pracowni, Bogusław Barnaś.

Czasopismo Wallpaper* wyróżniło projekt pt. Dom Artysty z 2013 roku. Jest to bryła o powierzchni 615 mkw. Architekt, tworząc projekt, pracował na modelu fizycznym, dzięki czemu mógł „doświadczyć”przestrzeni działki, otoczenia, oraz formy i funkcji. Praca z modelem to, w dobie wizualizacji komputerowych, to coraz rzadsze zjawisko. Pierwszy model w skali 1:500 pomógł wykreować architektowi m.in. ramę widokową w przestrzeni wejściowej domu. Kolejny, większy model, w skali 1:100 pozwolił na zdefiniowanie bryły domu. I tak powstał kształt o charakterystycznej linii dachu, który nawiązuje do sąsiedniej zabudowy, z kolei funkcją i ekspresyjną formą odpowiada na potrzeby klienta – współczesnego artysty i twórcy. Więcej na temat procesu twórczego, jaki zaowocował projektem pt. Dom Artysty obejrzeć można na stronie pracowni.

 

 

Milena Glinojecka

 
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.