Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE
Jak doszło do realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich

Co zobaczyć w Warszawie. Muzeum Historii Żydów Polskich. Warto zwiedzić niezwykłą architekturę w sercu dawnego getta. Przeczytajcie o historii tego przedsięwzięcia.

 • Komentarze

Bryła Muzeum Historii Żydów Polskich komponuje się z otoczeniem

Bryła Muzeum Historii Żydów Polskich komponuje się z otoczeniem

Fot: Tomasz Żylski
 • Do wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich wpada tyle światła naturalnego, że nawet w pochmurny dzień nie jest potrzebne światło sztuczne
 • Szklane panele na elewacji połączono specjalną miedzianą siatką. Pokryto je sitodrukiem z napisem „Polin”
 • Falujące ściany pokryto betonem, a ich konstrukcja to rozwiązanie zastosowanie w niewielu budynkach na świecie
 • Szklane panele na elewacji. Widnieje na nich napis "Polin"
 • Jedna z elewacji gmachu
 • Do gmachu dostaniemy się przez szklane wejście, przypominające pęknięcie w skale
 • Ważną rolę w projekcie odegrał znajdujący się w pobliżu gmachu Pomnik Bohaterów Getta
 • Bryła Muzeum Historii Żydów Polskich komponuje się z otoczeniem
 • Wnętrze budynku. Tak prezentuje się sala wystaw czasowcyh
 • Do drugiej części wystawy dostaniemy się między innymi przez nowoczesne, kręcone schody
 • Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Hol Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Hol Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Elewacja Muzeum Historii Żydów Polskich

Co zobaczyć w Warszawie. Na każdym kroku z stolicy można trafić na niezwykłe miejsca, które warto zobaczyć. Jednym z najnowszych jest architektura Muzeum Historii Żydów Polskich projektu Rainera Mahlamäki. Zobaczcie zdjęcia i przeczytajcie historię całego przedsięwzięcia

Co zobaczyć w Warszawie. Wybierając się do stolicy polski warto zobaczyć wiele miejsc. Jednym z najciekawszych jest architektura niedawno otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich projektu Rainera Mahlamäki. Choć główna ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich nadal jest  montowała i dostępna dla zwiedzających będzie dopiero w przyszłym roku już teraz warto zobaczyć tę monumentalną architekturę zlokalizowana na terenie dawnej żydowskiej dzielnicy.

Co zobaczyć w Warszawie: architektura  Muzeum Historii Żydów Polskich jego historia sięga czasów powojennych

Co zobaczyć w Warszawie. Myśl organizacji muzeum położonego na terenach dawnej żydowskiej dzielnicy pojawiła się zaraz po wojnie. Pierwsza koncepcja autorstwa Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego powstała w 1947 roku. Architekci planowali przeznaczyć na ten cel odbudowaną bryłę koszar artylerii konnej, a w miejscu stojącego dzisiaj Muzeum Historii Żydów Polskich, miało znaleźć się centrum Muranowa, które zaprojektował Bohdan Lachert.

Co zobaczyć w Warszawie - pierwotnie muzeum miało powstać w koszarach

Architekci chcieli aby w zaadaptowanych na potrzeby muzeum koszarach znalazło się miejsce upamiętniające takie wydarzenia jak powstanie w getcie, czy muzeum martyrologii. Głównym elementem założenia miał być plac Młodzieży z rotunda po jednej stronie i wysoka wieża po drugiej stronie. Koncepcja została jedynie na papierze. W latach 60. rozebrano zabytkowe ruiny i zaaranżowano na tym miejscu park.

Co zobaczyć w Warszawie - kolejna próba podjęcia tematu

Kolejna próba podjęcia tematu Muzeum Historii Żydów Polskich powróciła dopiero w latach 90.  Żydowski Instytut Historyczny w 1995 roku rozpoczął prace koncepcyjne nad ekspozycją. Podczas pracy, organizatorzy postanowili, że wystawa nie będzie przybliżać jedynie tragedii Zagłady, ale opowie ponadtysiącletnia historię Żydów w Polsce. Okazało się także, że w 1993 roku plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Śródmieście, przed pomnikiem Bohaterów Getta dopuścił realizacje budynku przeznaczonego na cele kulturalne. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny otrzymały od miasta Warszawa teren pod budowę przyszłego Muzeum Historii Żydów Polskich. W 2005 roku zorganizowano konkurs na projekt architektoniczny budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. Nadesłano 250 koncepcji z całego świata, z których 119 prac zakwalifikowało się do kolejnego etapu.  Ścisłym finale znalazło się 11 projektów, z których wybrano

Pomysł architektów Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki

Realizacja Muzeum Historii Żydów Polskich to koszt około 200 mln zł. Tę kwotę wzięły na siebie Miasto Warszawa i ministerstwo kultury. Sfinansowanie wystawy głównej, na która potrzeba kolejnych 130 mln wziął na siebie Żydowski Instytut Historyczny, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy na całym świecie. Projekt wystawy opracowała brytyjska firma Event Communications (2003 rok), natomiast za realizację i projekt plastyczny odpowiedzialna jest warszawska pracownia Nizio Design International. A zagospodarowaniem terenów wokół Muzeum Historii Żydów Polskich zajmuje się forma Ogrodownia.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: materiały prasowe, Tomasz Żylski
Data publikacji: 11.06.2013 14:07
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.