Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Czy zrównoważony rozwój w architekturze współczesnej jest bezpieczny? - trzy wystawy w Duńskim Centrum Architektury w Kopenhadze

  • Komentarze

Trzy wystawy w Duńskim Centrum Architektury

Trzy wystawy w Duńskim Centrum Architektury - czy „zrównoważony rozwój” jest bezpieczny?

Co zobaczyć w Kopanhadze? Kopenhaga prezentuje trzy międzynarodowe wystawy dotyczące ekologicznej architektury współczesnej. Czy „zrównoważony rozwój” to na pewno same pozytywy?

Pod pojęciem zrównoważony rozwój kryje się zespół ekologicznych działań, który z każdym rokiem coraz głębiej ingeruje w życie społeczne. W głównej mierze temat dotyczy miast, domów i ich wyposażenia, a więc także architektury współczesnej. Segregacja odpadów, ekologiczne produkty, źródła energii odnawialnej - te i podobne pojęcia pojawiają się w naszym otoczeniu coraz częściej. Życie według EKO zasad jest modne, zdrowe, opłacalne i stanowi gwarancję życia w harmonii z matką ziemią. Czy na pewno?

Co zobaczyć w Kopenhadze? Nowe wystawy

Styl życia zgodnie ze zrównoważonym rozwojem może być w konsekwencji problematyczny. Pracownicy Duńskiego Centrum Architektury w Kopenhadze postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Zorganizowali trzy międzynarodowe wystawy przybliżające problem. Ich tytuły to: The exhibitions, Behind the Green Door oraz The Banality of Good and Shifts. Prezentacje ukazują paradoksy zrównoważonego rozwoju. Oprócz oglądania materiałów, autorzy proponują widzom również powiązane z tematem EKO wykłady, projekcje filmowe, warsztaty i wycieczki z przewodnikiem. Wystawy będą dostępne w Duńskim Centrum Architektury od 7 lutego do 25 maja 2014 r.

Chcielibyśmy uświadomić społeczeństwo, jak zróżnicowanym pojęciem jest zrównoważony rozwój, dlatego przygotowaliśmy trzy różne wystawy. Odwiedzający będą mieli możliwość poznania, jak mroczny, tajemniczy, fascynujący, a czasami nawet zabawny może być zrównoważony rozwój. To z pewnością wywoła bardzo różne opinie i refleksje odbiorców - mówi Nanna Bjerre Hjortenberg, dyrektor działu wystaw Duńskiego Centrum Architektury.


Współczesna architektura i ekologia

Główna wystawa Behind the Green Door przedstawia 600 obiektów, które RZEKOMO miały dobry wpływ na zrównoważony rozwój w architekturze współczesnej i życiu codziennym. Składają się na nie obiekty z biur architektonicznych oraz  firm i organizacji ekologicznych z całego świata. Produkty takie jak: kosiarka zasilana energią słoneczną, fasady energooszczędne czy stół kształtowany według słojów drewna. Twórcy wystawy podważają związek tych pozycji z ideą zrównoważonego rozwoju. Pokazują, że nic nie jest tu jednoznaczne, trwałe i pewne.

Wystawa nie ma zadania przekonywać użytkowników do życia według ekologicznych zasad, lecz chce im uświadomić, jak koncepcja zrównoważonego rozwoju stała się silnym czynnikiem zmian w dzisiejszym świcie  - mówi Lionel Devlieger, jeden z twórców wystawy.

Druga ekspozycja The Banality of Good pokazuje ten sam problem z urbanistycznego punktu widzenia. Oparta jest na idei tzw. Nowych Miast - koncepcji siedmiu miast idealnych, które rozsiane są po całym świecie. Jednym z takich miast jest duńskie Albertslund. Według tej koncepcji budowano miasta idealne, które stwarzały równe dla wszystkich mieszkańców prawa. Zostały zbudowane w następstwie II wojny światowej. Dziś te zabytkowe miasta borykają się z problemami społecznymi, powstają w nich getta, a brak funduszy odczuwany jest przez mieszkańców.

Trzecia prezentowana wystawa pod nazwą Shifts przedstawia badania nad aktualną sytuacją w architekturze współczesnej.  Z powodu kryzysu, który wybuchł w 2008, ucierpiała kultura architektoniczna. Informacje na tej wystawie przedstawione zostały w tradycyjnej formie diagramów, tekstów, i w szczególności, w formie  modelu w skali.

Ekspozycje były przedstawiane na całym świecie, m. in. w Londynie, Brazylii i Amsterdamie oraz na Triennale Architektury w Oslo w 2013, a także Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji w 2012.

Więcej informacji na: www.dac.dk/kalender

 

 

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 2.04.2014 12:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.