Pod pojęciem zrównoważony rozwój kryje się zespół ekologicznych działań, który z każdym rokiem coraz głębiej ingeruje w życie społeczne. W głównej mierze temat dotyczy miast, domów i ich wyposażenia, a więc także architektury współczesnej. Segregacja odpadów, ekologiczne produkty, źródła energii odnawialnej - te i podobne pojęcia pojawiają się w naszym otoczeniu coraz częściej. Życie według EKO zasad jest modne, zdrowe, opłacalne i stanowi gwarancję życia w harmonii z matką ziemią. Czy na pewno?
Co zobaczyć w Kopenhadze? Nowe wystawy
Styl życia zgodnie ze zrównoważonym rozwojem może być w konsekwencji problematyczny. Pracownicy Duńskiego Centrum Architektury w Kopenhadze postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Zorganizowali trzy międzynarodowe wystawy przybliżające problem. Ich tytuły to: The exhibitions, Behind the Green Door oraz The Banality of Good and Shifts. Prezentacje ukazują paradoksy zrównoważonego rozwoju. Oprócz oglądania materiałów, autorzy proponują widzom również powiązane z tematem EKO wykłady, projekcje filmowe, warsztaty i wycieczki z przewodnikiem. Wystawy będą dostępne w Duńskim Centrum Architektury od 7 lutego do 25 maja 2014 r.
Chcielibyśmy uświadomić społeczeństwo, jak zróżnicowanym pojęciem jest zrównoważony rozwój, dlatego przygotowaliśmy trzy różne wystawy. Odwiedzający będą mieli możliwość poznania, jak mroczny, tajemniczy, fascynujący, a czasami nawet zabawny może być zrównoważony rozwój. To z pewnością wywoła bardzo różne opinie i refleksje odbiorców - mówi Nanna Bjerre Hjortenberg, dyrektor działu wystaw Duńskiego Centrum Architektury.
Współczesna architektura i ekologia
Główna wystawa Behind the Green Door przedstawia 600 obiektów, które RZEKOMO miały dobry wpływ na zrównoważony rozwój w architekturze współczesnej i życiu codziennym. Składają się na nie obiekty z biur architektonicznych oraz firm i organizacji ekologicznych z całego świata. Produkty takie jak: kosiarka zasilana energią słoneczną, fasady energooszczędne czy stół kształtowany według słojów drewna. Twórcy wystawy podważają związek tych pozycji z ideą zrównoważonego rozwoju. Pokazują, że nic nie jest tu jednoznaczne, trwałe i pewne.
Wystawa nie ma zadania przekonywać użytkowników do życia według ekologicznych zasad, lecz chce im uświadomić, jak koncepcja zrównoważonego rozwoju stała się silnym czynnikiem zmian w dzisiejszym świcie - mówi Lionel Devlieger, jeden z twórców wystawy.
Druga ekspozycja The Banality of Good pokazuje ten sam problem z urbanistycznego punktu widzenia. Oparta jest na idei tzw. Nowych Miast - koncepcji siedmiu miast idealnych, które rozsiane są po całym świecie. Jednym z takich miast jest duńskie Albertslund. Według tej koncepcji budowano miasta idealne, które stwarzały równe dla wszystkich mieszkańców prawa. Zostały zbudowane w następstwie II wojny światowej. Dziś te zabytkowe miasta borykają się z problemami społecznymi, powstają w nich getta, a brak funduszy odczuwany jest przez mieszkańców.
Trzecia prezentowana wystawa pod nazwą Shifts przedstawia badania nad aktualną sytuacją w architekturze współczesnej. Z powodu kryzysu, który wybuchł w 2008, ucierpiała kultura architektoniczna. Informacje na tej wystawie przedstawione zostały w tradycyjnej formie diagramów, tekstów, i w szczególności, w formie modelu w skali.
Ekspozycje były przedstawiane na całym świecie, m. in. w Londynie, Brazylii i Amsterdamie oraz na Triennale Architektury w Oslo w 2013, a także Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji w 2012.
Więcej informacji na: www.dac.dk/kalender
Milena Glinojecka

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Dom z opon, czyli earthship, to bryła zbudowana zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, tak cenionymi we współczesnej architekturze. Ale czy w takim domu wygodnie się mieszka? Ile kosztuje budowa? Czy właściciele muszą polubić zapach rozgrzanej gumy? więcej
-
Powstała w 2012 roku bryła rezydencji D1 znajduje się w miejscowości Ramatuelle, niedaleko Saint-Tropez we Francji. Usytuowany na stromym terenie dom nad morzem dał projektantowi duże pole do popisu, a to za sprawą widoków, które uatrakcyjniają architekturę współczesną domu więcej
-
Architekturą współczesną możemy nazwać m. in. nowoczesny budynek muzeum sztuki współczesnej lub biurowiec na wysokim poziomie, ale nie tylko. Mniejsza skala i mniej wyniosła funkcja również zasługuje na to miano. Jednym z przykładów takich obiektów jest bryła pawilonu Webb Chapel w USA w Teksasie, która jest... schronem przed słońcem i wysoką temperaturą więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Dom z opon. Nietypowa bryła, materiały z odzysku. GALERIA i FILMY
- ARCHITEKTURA: Dom nad morzem. Jak wyglądają bryły rezydencji w Saint-Tropez?
- ARCHITEKTURA: Bryła, która poskramia upały! Pawilon Webb Chapel
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: BXBstudio - Bogusław Barnaś na liście 20 najlepszych pracowni projektowych świata według Wallpaper*