archirama.pl

Czy zrównoważony rozwój w architekturze współczesnej jest bezpieczny? - trzy wystawy w Duńskim Centrum Architektury w Kopenhadze

Co zobaczyć w Kopanhadze? Kopenhaga prezentuje trzy międzynarodowe wystawy dotyczące ekologicznej architektury współczesnej. Czy „zrównoważony rozwój” to na pewno same pozytywy?

Trzy wystawy w Duńskim Centrum Architektury

Trzy wystawy w Duńskim Centrum Architektury - czy „zrównoważony rozwój” jest bezpieczny?

Pod pojęciem zrównoważony rozwój kryje się zespół ekologicznych działań, który z każdym rokiem coraz głębiej ingeruje w życie społeczne. W głównej mierze temat dotyczy miast, domów i ich wyposażenia, a więc także architektury współczesnej. Segregacja odpadów, ekologiczne produkty, źródła energii odnawialnej - te i podobne pojęcia pojawiają się w naszym otoczeniu coraz częściej. Życie według EKO zasad jest modne, zdrowe, opłacalne i stanowi gwarancję życia w harmonii z matką ziemią. Czy na pewno?

Co zobaczyć w Kopenhadze? Nowe wystawy

Styl życia zgodnie ze zrównoważonym rozwojem może być w konsekwencji problematyczny. Pracownicy Duńskiego Centrum Architektury w Kopenhadze postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Zorganizowali trzy międzynarodowe wystawy przybliżające problem. Ich tytuły to: The exhibitions, Behind the Green Door oraz The Banality of Good and Shifts. Prezentacje ukazują paradoksy zrównoważonego rozwoju. Oprócz oglądania materiałów, autorzy proponują widzom również powiązane z tematem EKO wykłady, projekcje filmowe, warsztaty i wycieczki z przewodnikiem. Wystawy będą dostępne w Duńskim Centrum Architektury od 7 lutego do 25 maja 2014 r.

Chcielibyśmy uświadomić społeczeństwo, jak zróżnicowanym pojęciem jest zrównoważony rozwój, dlatego przygotowaliśmy trzy różne wystawy. Odwiedzający będą mieli możliwość poznania, jak mroczny, tajemniczy, fascynujący, a czasami nawet zabawny może być zrównoważony rozwój. To z pewnością wywoła bardzo różne opinie i refleksje odbiorców - mówi Nanna Bjerre Hjortenberg, dyrektor działu wystaw Duńskiego Centrum Architektury.


Współczesna architektura i ekologia

Główna wystawa Behind the Green Door przedstawia 600 obiektów, które RZEKOMO miały dobry wpływ na zrównoważony rozwój w architekturze współczesnej i życiu codziennym. Składają się na nie obiekty z biur architektonicznych oraz  firm i organizacji ekologicznych z całego świata. Produkty takie jak: kosiarka zasilana energią słoneczną, fasady energooszczędne czy stół kształtowany według słojów drewna. Twórcy wystawy podważają związek tych pozycji z ideą zrównoważonego rozwoju. Pokazują, że nic nie jest tu jednoznaczne, trwałe i pewne.

Wystawa nie ma zadania przekonywać użytkowników do życia według ekologicznych zasad, lecz chce im uświadomić, jak koncepcja zrównoważonego rozwoju stała się silnym czynnikiem zmian w dzisiejszym świcie  - mówi Lionel Devlieger, jeden z twórców wystawy.

Druga ekspozycja The Banality of Good pokazuje ten sam problem z urbanistycznego punktu widzenia. Oparta jest na idei tzw. Nowych Miast - koncepcji siedmiu miast idealnych, które rozsiane są po całym świecie. Jednym z takich miast jest duńskie Albertslund. Według tej koncepcji budowano miasta idealne, które stwarzały równe dla wszystkich mieszkańców prawa. Zostały zbudowane w następstwie II wojny światowej. Dziś te zabytkowe miasta borykają się z problemami społecznymi, powstają w nich getta, a brak funduszy odczuwany jest przez mieszkańców.

Trzecia prezentowana wystawa pod nazwą Shifts przedstawia badania nad aktualną sytuacją w architekturze współczesnej.  Z powodu kryzysu, który wybuchł w 2008, ucierpiała kultura architektoniczna. Informacje na tej wystawie przedstawione zostały w tradycyjnej formie diagramów, tekstów, i w szczególności, w formie  modelu w skali.

Ekspozycje były przedstawiane na całym świecie, m. in. w Londynie, Brazylii i Amsterdamie oraz na Triennale Architektury w Oslo w 2013, a także Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji w 2012.

Więcej informacji na: www.dac.dk/kalender

 

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 2.04.2014 12:46

Rozmowy o architekturze.