archirama.pl

Forum Autodesk 2014 – Dotknij Innowacji na Stadionie Narodowym w Warszawie

We wtorek 4 listopada na  Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się jedno z największych wydarzeń  branżowych - Forum Autodesk 2014 - Dotknij Innowacji. Zaprezentowano m.in. jak przyspieszyć tworzenie wizualizacji architektonicznych. Specjaliści przedstawili również innowacje w nowoczesnej technologii projektowania BIM, która jest uważana za przyszłość branży budowlanej

Forum Autodesk 2014 – Dotknij Innowacji  Zdobądź doświadczenie w komputerowym wspomaganiu projektowania!

Forum Autodesk 2014 – Dotknij Innowacji

Zdobądź doświadczenie w komputerowym wspomaganiu projektowania!

Forum Autodesk 2014- nowoczesne technologie, drukarki 3d, wizualizacje architektoniczne, najnowocześniejsze sprzęty. Było warto!

Ci, którzy byli na Forum Autodesk 2014 wiedzą, że Stadion Narodowy w Warszawie okazał się bardzo dobrym miejscem na spotkanie z nowoczesnymi technologiami w dziedzinie sprzętu i oprogramowania. Na imprezie, która odbyła się 4 listopada zaprezentowano najnowsze nowinki ze świata sprzętu komputerowego i oprogramowania AUTODESK.

Autodesk, słynący z nieograniczonych zasobów oprogramowania, zorganizował ok. 40 sesji w kategoriach branżowych - architektura i budownictwo, przemysł i mechanika oraz media i rozrywka. Na każdej z sesji specjaliści przedstawiali programy, związane z nimi ciekawostki, dodatki i najnowsze aktualizacje narzędzi do wspomagania projektowania komputerowego.

Modelowanie w technologii BIM – przyszłość w biurze i na budowie

Jedna z sesji należących do kategorii architektura i budownictwo obejmowała technologię modelowana informacji o budynku (BIM). O metodzie opowiedzieli architekt Maciej Kujawski i Jakub Kulig – BIM Project Menager. System sprzyja przede wszystkim szybszej i dokładniejszej realizacji projektów. Budynki projektowane za pośrednictwem tej technologii powstają w krótszym czasie i niższym kosztem. Specjaliści przedstawili programy na urządzenia mobilne, które wspierają koordynowanie prac na budowie.

Jednym z nich jest aplikacja na tablety BIM 360 GLUE. Osoba, która koordynuje prace budowlane jest w stanie poruszać się po modelu obiektu, który wyświetlany jest na monitorze. Program umożliwia m.in. pomiar elementów na modelu wirtualnym w celu porównania ich z tymi rzeczywistymi - na budowie. Aplikacja pozwala również na wprowadzanie poprawek. Gdy koordynator prac zauważy niedociągnięcie, brak lub nieprawidłowość konstrukcji, materiału czy sprzętu może w każdej chwili zaznaczyć miejsce na ekranie swojego tabletu i przesłać tzw. skrina prosto do biura projektowego.

Aplikacja zapewnia również łatwy dostęp do cennych informacji o poszczególnych elementach budynku. Można np. zaznaczyć słup i chwile później odczytać informacje o jego cenie, objętości czy rodzaju betonu, z którego był wylany. Warunkiem jest wcześniejsze wykonanie modelu w programie Revit, który współpracuje z BIM 360 GLUE. Dane, które projektant wprowadzi do moedlu w Revicie będą dostępne również w BIM 360 GLUE. Jeśli przedmiot (np. element instalacji) ma kod kreskowy – program potrafi go zeskanować i odczytać dane producenta. Specjaliści Autodesk twierdzą, że ta aplikacja w pakiecie z tabletem będzie nieodłącznym zestawem każdego inspektora, kierownika budowy, architekta i innych osób koordynujących współpracę branż.

Drugim programem obsługiwanym przez tablety jest BIM 360 Field. Ta aplikacja również służy do koordynowania prac. W tym programie pomocne są tzw. checklisty. Ich treść zależy już od pomysłu osoby, która koreluje prace budowlane. Można tworzyć listy odbioru materiałów, etapów pracy czy jej planowania. Program pozwala na analizy dotyczące całego budynku jak również np. poszczególnych kondygnacji. Z danych można później tworzyć raporty, które obrazują sytuację na budowie w postaci czytelnych wykresów. Architekt czy kierownik budowy może je następnie przedstawić np. deweloperowi inwestycji. Program działa podobnie do znanego, nie tylko architektom, programu Navisworks.

3d Studio Max - sposób na przyspieszenie wizualizacji architektonicznych

Znane wszystkim autorom wizualizacji architektonicznych oprogramowanie 3d Studio Max było jednym z tematów sesji należącej do kategorii media i rozrywka. Program służy bowiem głównie do tworzenia zaawansowanych animacji na potrzeby reklam i filmów animowanych. Wizualizacje budynków to tylko jedna z wielu dziedzin jaką można tworzyć przy pomocy narzędzia.

Specjalistą w dziedzinie wizualizacji jest Sławomir Hyliński ze Studio Graficznego hiBox. Grafik 3D przedstawił prezentację dotyczącą ogólnych zasad tworzenia wizualizacji architektonicznych. Po pierwsze podkreślił, że osoba zajmująca się tą dziedziną powinna być jednocześnie: artystą, inżynierem oraz informatykiem – znawcą sprzętu. W przypadku artysty chodzi nie tylko o poczucie estetyki ale również umiejętności rzeźbiarza i fotografa. W programie, tak jak w rzeczywistości , przede wszystkim kształtuje się bryłę, czyli po prostu się rzeźbi. Umiejętności fotografa sprawdzą się z kolei w momencie ustawienia kamery i świateł w programie. Kamera zachowuje się tak samo jak aparat w świecie rzeczywistym (co tyczy się również pojęć i słownictwa). Brak jednego z tych ogniw branżowych powoduje duże osłabienie potencjalnego wizualizatora.

Sławomir Hyliński opowiedział również jak przebiega proces wizualizowania budynków. Najpierw robi się model w programie np. 3d Studio Max, następnie bryłę się teksturuje - czyli nadaje jej odpowiednie materiały. W razie potrzeby robimy także animację. Kolejną rzeczą jest odpowiednie oświetlenie modelu . Teraz przechodzimy do renderingu – przetworzenia na obraz jak najbardziej realistyczny. W większości przypadków używa się do tego silnika V-Ray. Od Sławomira Hylińskiego dowiedzieliśmy się również czym w grafice komputerowej jest rigging, composting czy render farmy.

Innym specjalistą ds. CAD i PROCAD oraz wizualizatorem architektury z 20 letnim doświadczeniem jest Paweł Łabuz. Opowiedział on o tym jak przyspieszyć proces tworzenia. Jednym z problemów przy wykonywaniu „wizek” jest wstawienie modelu w zdjęcie lokalizacji. Problemy polegają m.in. na braku współgrania perspektyw obu elementów (modelu i tła), braku odbicia otoczenia w oknach wymodelowanego budynku, czy braku cienia rzucanego przez obiekt. Te efekty można uzyskać w tzw. postprodukcji, jednak jest to czasochłonne i mało dokładne. Paweł Łabuz przedstawił sposób na dopasowanie modelu do otoczenia już w 3d Studio Maxie. Pokazał krok po kroku jakich narzędzi i materiałów należy użyć by zrobić to jak najszybciej. Filmik przedstawiający ten sposób znajdziemy na kanale YouTube: www.youtube.com/user/procadsa

Wystawa – stoiska partnerów konferencji Autodesk Forum 2014 – Dotknij Innowacji

Między kolejnymi sesjami mogliśmy wędrować pomiędzy stoiskami partnerów konferencji. Stoiska oferowały mnóstwo atrakcji. Specjaliści prezentowali najnowocześniejsze sprzęty i programy. Mieliśmy szansę sprawdzić jak działają m. in. manipulatory 3D, drukarki 3D oraz skanery przestrzenne. Te ostatnie pomocne są m.in. przy wykonywaniu inwentaryzacji budynków czy dokumentowaniu obiektów zabytkowych (np. skanowanie rzeźbiarskich fasad).

Przedstawiciele takich firm jak HP, DELL, 3Dconnexion, Canon, TPI – dystrybutor firmy FARO, Evatronix, Man and Machine Software i MAT, którzy są partnerami konferencji, zaprezentowali najnowsze technologie w zakresie stacji roboczych, druku i oprogramowania.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 6.11.2014 08:53

Rozmowy o architekturze.