archirama.pl

Helmut Jahn w Warszawie. Zapraszamy na wykład słynnego architekta i autora wieżowca Cosmopolitan

Helmut Jahn. W najbliższy wtorek Warszawę odwiedzi Helmut Jahn, architekt i autor jednego z wyższych wieżowców w stolicy. Wygłosi wykład połączony z otwarciem monograficznej wystawy jego twórczości. Zapraszamy!

Helmut Jahn w Warszawie. Zapraszamy na wykład słynnego architekta i autora wieżowca Cosmopolitan

Wykład zatytułowany „Helmut Jahn. Architektura + przestrzeń" odbędzie się w wtorek, 24 września o godz. 18.00 w Oranżerii przy Pałacu Zamoyskich w siedzibie SARP, ul. Foksal 2.

Fot: Dennis Bangert

Wykład zatytułowany „Helmut Jahn. Architektura + przestrzeń miejska" odbędzie się we wtorek, 24 września o godz. 18.00 w Oranżerii przy Pałacu Zamoyskich w siedzibie SARP, ul. Foksal 2. Po wykładzie odbędzie się otwarcie wystawy prezentującej przekrój ponad 40 lat twórczości Helmuta Jahna, jak również szkice i modele obrazujące proces twórczy pracowni architekta.

Architektura wieżowca Cosmopolitan w Warszawie

Wydarzenie jest szczególnie istotne, ponieważ Helmut Jahn opowie o realizacji wieżowca Cosmopolitan w ścisłym centrum Warszawy oraz o tym, w jaki sposób budynek wyraża jego filozofię.

Helmut Jahn. Architekt urodził się i zdobył wykształcenie w Niemczech, jednak karierę rozpoczął po wyjeździe do USA w latach 60. ubiegłego wieku. Przez długi czas swoją praktykę prowadził w Chicago, gdzie w 1981 roku został partnerem pracowni Murphy/Jahn (obecnie działającej pod nazwą JAHN). Nazwano go Flashem Gordonem architektury z powodu wyrazistego, komiksowego charakteru projektowanych w tym czasie budynków.

Architektura bez granic

Pytany o korzenie swojej twórczości, Helmut Jahn w rozmowie z magazynem ARCH podkreśla, że jest „niemieckim architektem, który praktykę zawodową przeszedł na początku w Ameryce, a później na całym świecie". Jest szczególnie znany z berlińskiego Sony Center na Placu Poczdamskim oraz wieżowca Messeturm we Frankfurcie nad Menem.

Wykład i otwarcie wystawy Jahna w Warszawie

24 września o godz. 18.00 w Oranżerii przy Pałacu Zamoyskich w siedzibie SARP, ul. Foksal 2. 

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Dennis Bangert
Data publikacji: 20.09.2013 12:23

Rozmowy o architekturze.