archirama.pl

Jak wyglądała polska postmoderna? Zapraszamy na wykład z cyklu ARCH MODERN o architekturze XX i XXI wieku

Arch Modern - #2. Mniej znaczy... nudniej. Drugi z cyklu otwartych wykładów Błażeja Ciarkowskiego o architekturze XX i XXI wieku odbędzie się 6 listopada w klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi.

Jak wyglądała polska postmoderna? Zapraszamy na wykład z cyklu ARCH MODERN o architekturze XX i XXI wieku

Arch Modern - #2. Mniej znaczy... nudniej.

Fot: materiały prasowe

Kolejne spotkanie z cyklu Arch Modern będzie próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie co stało się ze światem architektury w momencie, kiedy doktryna modernistyczna została zastąpiona przez liczne kierunki. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także kim jest Wojciech Jarząbek, a także jak wyglądała polska postmoderna.

Jak narodził się postmodernizm?

Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie wymaga odwołania się do kilku kultowych postaci. Dawno temu Daniel Bell stwierdził, że buntowniczy ruch modernizmu przybrał cechy akademizmu odwołującego się do zasad i ideałów sztuki antycznej i renesansowej. Robert Venturi zauważył, że nowoczesny ruch odrzuca tradycyjne dekoracje i kiczowate elementy. Z kolei Jane Jacobs zapowiedziała upadek nowoczesnych amerykańskich miast. Właśnie w taki sposób narodził się postmodernizm. Powstał on na gruzach międzynarodowej organizacji powołanej przez awangardowych urbanistów i architektów – CIAM, a także Karty Ateńskiej. Symbolem tego upadku było zburzone osiedle Pruitt-Igoe w St. Louis.

Inspiracja przeszłością

Z czasem architekci z powodzeniem zaczęli inspirować się przeszłością. Jednym z nich był Philip Johnson, który twierdząc, że modernizm jest śmiertelne nudny rozpoczął swoją grę z architekturą. Jego tropem poszedł także Michael Grave umieszczając w swoich obiektach postaci z kreskówek Disneya. Głosy, że socrealizm jest kierunkiem znienawidzonym przez modernistów z upodobaniem rozpowszechniał zaś Aldo Rossi.

Wszystkie te kwestie, a także próby odpowiedzi na inne nurtujące architekturę pytania będę przedmiotem spotkania z cyklu Arch Modern, które poprowadzi Błażej Ciarkowski. Spotkanie odbędzie się 6 listopada 2013 roku o godzinie 18:00 w klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ulicy Traugutta 9 w Łodzi.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 30.10.2013 15:06

Rozmowy o architekturze.