archirama.pl

Joseph Rykwert odwiedził Warszawę przy okazji premiery swojej najnowszej książki

Joseph Rykwert. Słynny historyk i krytyk sztuki polskiego pochodzenia, Joseph Rykwert, odwiedził Warszawę w ramach promocji swojej pierwszej publikacji w języku polskim. Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłości miasta jest  podróżą po kilku tysiącach lat historii miejskiej

Joseph Rykwert odwiedzi Polskę. Zapraszamy na spotkanie z wybitnym krytykiem architektury polskiego pochodzenia

Pokusa miejska. Przeszłość i przyszłość miast, autor: Joseph Rykwert

Fot: materiały prasowe

Spotkanie z Josephem Rykwertem towarzyszyło promocji jego najnowszej publikacji, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miasta. Zastanawiając się nad przyszłością współczesnych miast, autor przedstawia w niej przekrój historii urbanistyki od czasów starożytnych po współczesne wielomilionowe metropolie. Książka jest podróżą od demokratycznych Aten po nigdy niegasnące światła Manhattanu. Joseph Rykwert zestawił ogólne koncepcje urbanistyczne z poszczególnymi budynkami, które uważa za istotne w rozwoju miast na całym świecie.

Humanizm receptą na problemy współczesnych miast

Joseph Rykwert zwraca szczególną uwagę na miejsce człowieka w przestrzeni miejskiej, a humanizm jest dla niego receptą na postępującą alienację jednostki w rozrastających się metropoliach. Choć autor znany jest z teorii na temat architektury, w swoich rozważaniach podkreśla znaczenie praktycznego podejścia do tematu. Przytaczając ekonomiczne klęski takich miast Detroit oraz ataki terrorystyczne na Nowy Jork, Joseph Rykwert przestrzega przed niekontrolowanym rozwojem metropolii. Opowiada o urbanistycznych sukcesach i porażkach, a odpowiedzialności za przyszłości współczesnych miast szuka w każdym z nas.

Joseph Rykwert - światowy autorytet w dziedzinie architektury

Joseph Rykwert urodził w Warszawie, skąd wyjechał w 1939 roku do Wielkiej Brytanii. Jego  kariera wiodła przez najważniejsze uniwersytety na świecie, między innymi londyński Royal College of Art oraz Uniwersytet Pensylwański.  Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymał w ciągu kilkudziesięciu lata swojej działalności szczególnie ważny jest Złoty Medal Królewski przyznany mu przez Royal Institute of British Architects we wrześniu tego roku. Pomimo że autor już od 50 lat publikuje prace na temat architektury, książka jest jego pierwszą pozycją wydaną w języku polskim. Od czasu jej światowej premiery w 2000 roku książka weszła do kanonu literatury architektonicznej, a obecna wersja została uzupełniona o dodatek dotyczący ataku terrorystycznego na budynki Word Trade Center.

Książka Josepha Rykwerta Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miasta dostępna jest w księgarniach w całej Polsce. Wydawcą publikacji jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 24.10.2013 14:16

Rozmowy o architekturze.