archirama.pl

To już 8. Edycja festiwalu, a właściwie Westivalu – Sztuka Architektury. Impreza odbywa się pod hasłem MIASTO – RZECZ PUBLICZNA

Festiwal czy też Westival – Sztuka Architektury Miasto Rzecz Publiczna to aż 10 dni poświęconych sztuce projektowania miejsc! Tegoroczna 8. już edycja potrwa od 16 do 26 października 2014. Imprezy odbywać się będą w nowym budynku Filharmonii Szczecińskiej. Na festiwalu poruszane będą tematy związane z kontaktami międzyludzkimi, dobrą i złą przestrzenią miejską oraz ze wszystkim innym co dotyczy architektury i miasta

8. edycja Westivalu – Sztuka Architektury Miasto Rzecz Publiczna 2014 w Szczecinie

8. edycja Westivalu – Sztuka Architektury Miasto Rzecz Publiczna 2014 w Szczecinie

Czym jest dla nas miasto?

Westival – Sztuka Architektury jest skierowany do mieszkańców, przedsiębiorców, projektantów i wszystkich ludzi, którym jakość i estetyka otoczenia nie jest obojętna. Na wydarzeniach festiwalowych głównym tematem rozmów i debat będzie miasto. Uczestnicy zastanawiać się będą jaką rolę odgrywa miasto w naszym życiu i czy komunikacja przez portale społecznościowe zmierza do wykluczenia prawdziwych kontaktów międzyludzkich. Poszukiwać będziemy tożsamości miejsc oraz wartości przestrzeni publicznych, które pomogą odbudować „realną” wspólnotę w dobie smartfonów i tabletów.

Zrobimy wszystko, by dowiedzieć się jak właściwie tworzyć miejsca szczególne, energetyczne, lubiane i odpowiadające na potrzeby społeczności. Impreza ma na celu pokazanie jak rozwijają się tendencje europejskie. Porozmawiamy o tym jak czerpać z mechanizmów przyjaznych przestrzeni wspólnych innych państw, miast i kultur. Sprawdzimy również kto decyduje o kształtowaniu przestrzeni. Czy są to rzeczywiście działania architektoniczne czy może polityczne, ekonomiczne i gospodarcze? Zrozumieć problemy przestrzeni w naszym kraju pomogą nam wybitni znawcy tematu - architekci i urbaniści z kraju i zagranicy.

Co się wydarzy ? Warsztaty architektoniczne, najlepsze przestrzenie publiczne Europy i pokaz filmu

Na Westivalu w Szczecinie odbędą się liczne wystawy pokazujące przestrzenie Szczecina, Polski i Europy. Będzie można wziąć udział w seminariach, konferencjach, warsztatach architektonicznych, koncertach i wycieczkach. Poznamy Szczecin i jego zabudowę od roku 1989. Poszukamy ikon architektury Szczecina, które są zapisem jego historii.

Na międzynarodowych warsztatach architektonicznych z cyklu Wielkie projekty a renesans miast Szczecin 2014 - Atrakcyjny Szczecin – Aleja Wojska Polskiego poddamy szczegółowej analizie przestrzeń tytułowej Alei Wojska Polskiego. Innego dnia wybierzemy OBIEKT 25-LECIA - SYMBOL PRZEMIAN czyli szczecińską bryłę zbudowaną w latach 1989 – 2014, która najtrafniej wartościuje okres minionego ćwierćwiecza. Komisja konkursowa wybierze również 15 obiektów, o których dyskutować będziemy w trakcie Westivalu.

Na wystawie Wspólne miasta - Europejska Nagroda dla Publicznej Przestrzeni Miejskiej 2014 zobaczymy prezentację najlepszych projektów przestrzeni publicznych w Europie. Wybrane one zostały spośród setek zgłoszonych projektów konkursowych.

Będziemy mieli również możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego The Human Scale. Jest to produkcja Andreasa M. Dalsgaarda przedstawiająca zmagania duńskiego architekta Jana Gehla, który chciał przyrwócić miasto mieszkańcom, a odebrać je samochodom.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 16.10.2014 15:45

Rozmowy o architekturze.