archirama.pl

Modele fizyczne – rola makiet w projektowaniu architektury współczesnej. Dyskusja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Makieta, tuż obok ołówka i stołu kreślarskiego, od zawsze była symbolem architekta. Czy dziś zastąpiła ją wizualizacja? Temat ten poruszony zostanie na debacie, która odbędzie się 20 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wykład wygłosi Rainer Mahlamäki a w dyskusji dotyczącej fenomenu  modeli architektonicznych wezmą udział znani twórcy z pracowni JEMS i Medusa Group

Nowa Filharmonia Szczecińska, Estudio Barozzi Veiga, makieta eksponowana w MSN

Nowa Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, projekt Estudio Barozzi Veiga, 2014. Makieta z Kolekcji „Architektury-murator”

Fot: Marcin Czechowicz

Makieta – trzecie oko architekta. Dyskusja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Modele fizyczne brył są pomocne nie tylko samemu architektowi przy procesie projektowym. Służą również komunikacji z klientem. Rzut czy przekrój nie zawsze będzie w stanie przekonać i zadowolić taka osobę, dlatego głównym narzędziem, którymi posługują się architekci, są wizualizacje architektoniczne. Dlaczego więc makieta jest lepsza?

Projektowanie potrzebuje fizycznych makiet. Modele z papieru, drewna, pleksi czy pianki są jak język architektury, którym posługują się projektanci. Abstrakcyjne rysunki techniczne sprowadzane są do najprostszej postaci – bryły. Makiety pozwalają na pogląd całości: budynku, jego założeń funkcjonalnych i powiązania z otoczeniem. Modele fizyczne można bardzo szybko modyfikować, w przeciwieństwie do obrazów na ekranie komputera, które wbrew pozorom potrzebują skomplikowanych prac, nawet przy najmniejszej zmianie.

Spotkanie, które odbędzie się 20 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie dotyczyło roli makiet przy tworzeniu architektury współczesnej. Konferencję rozpocznie Ewa P. Porębska - redaktor naczelny czasopisma Architektura Murator, natomiast dyskusję poprowadzi Tomasz Fudala. Następnie usłyszymy wykład głównego projektanta Muzeum Historii Żydów Polskich - Rainera Mahlamäki. O istocie modeli fizycznych w projektowaniu dyskutować będą również Maciej Miłobędzki z pracowni JEMS oraz Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusa Group. Architekci będą oceniać jakie są zalety i wady tego tradycyjnego narzędzia w porównaniu do modelowania komputerowego. Jest to kolejne spotkanie związane z kolekcją makiet „Architektura-murator”.

 Więcej informacji na stronie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

 

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 12.11.2014 12:45

Rozmowy o architekturze.