Czego nie przewidział Le Corbusier ? Książka pt. „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki"
Jane Jacobs jest autorką książki dla architektów i osób zainteresowanych urbanistyką. Publikacja pt. Śmierć i życie wielkich miast Ameryki porusza problemy współczesnych metropolii, które wynikają m. in. ze złych decyzji dotyczących planowania przestrzennego.
Jane była przede wszystkim dziennikarką i redaktorką magazynu Architectural Forum. Oprócz pisania pasjonowała się architekturą i urbanistyką oraz życiem miejskim. Autorka publikacji na własnej skórze odczuła skutki szkodliwych działań deweloperów i władz Nowego Jorku. Dzielnica Greenwich Village, w której mieszkała Jane Jacobs, miała zostać przebudowana na autostradę. Dziennikarka swoją postawą wpłynęła na zablokowanie tej niechcianej inwestycji. Dzięki sprowokowaniu aktywności społecznej przyczyniła się również do zminimalizowania wpływów Roberta Mosesa – urzędnika miejskiego, który w niekorzystny sposób decydował o planowaniu przestrzennym w Nowym Jorku. Z zaangażowania aktywistki narodziła się kontrowersyjna książka o architekturze i urbanistyce pt. Śmierć i życie wielkich miast Ameryki.
Urbanistyka i życie miast. Jak przeciwdziałać kryzysom? Premiera książki dla architektów i urbanistów
Książka pt. Śmierć i życie wielkich miast Ameryki autorstwa Jane Jacobs była pierwszym głośnym protestem przeciwko modernistycznej urbanistyce z dominującymi blokowiskami, centrami handlowymi, parkingami i autostradami.
W latach 50. ulicami Nowego Jorku rządziła segregacja rasowa i przestępczość. Biała klasa średnia przenosiła się z rodzinami na przedmieścia. Jane Jacobs postanowiła przyjrzeć się bliżej przyczynom „miejskich plag”. Jej celem było wyjście z kryzysu, przywrócenie życia ulicom, odrodzenie życia społecznego i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Istotne było również zachowanie równowagi między potrzebami kierowców i innych uczestników ruchu. Dziennikarka chciała stworzyć miasto, które będzie umiało się regenerować.
W swojej książce Jane polemizuje m. in. z ideami Le Corbusiera i słynną koncepcją miasta ogrodu. Przywołuje również do „zdrowego rozsądku” w kształtowaniu miast – powierzeniu ich doświadczonym architektom i urbanistom a nie osobom, które mają władzę i pieniądze. Autorka opisuje obserwacje Nowego Jorku, Bostonu, Filadelfii, Pittsburgha, San Francisco czy Los Angeles. Przedstawia realne problemy i potrzeby miast oraz konkretne rozwiązania sprzyjające ich rozwojowi.
Ta książka to atak na obowiązujące metody planowania i przebudowywania miast. (…) To właśnie z miast urbanistyka powinna czerpać naukę i w odniesieniu do nich formułować i weryfikować swoje założenia. Jednak praktycy i nauczyciele tej dyscypliny (jeśli można ją tak nazwać) nie biorą pod uwagę wniosków płynących z realnych sukcesów i porażek, nie zastanawiają się, dlaczego zmiana na lepsze przychodzi czasem zupełnie nieoczekiwanie. Ich myślenie o wielkim mieście rządzi się natomiast zasadami wyprowadzonymi z obserwacji działania i wyglądu miasteczek, przedmieść, sanatoriów dla gruźlików, terenów wystawowych i miast marzeń – wszystkiego oprócz prawdziwych miast. - mówi Jane Jacobs.
Autorka wysłała egzemplarz książki wspomnianemu wcześniej Robertowi Mosesowi, który odesłał go wraz z komantarzem:
Zwracam książkę, którą mi przysłałeś. Pomijając fakt, że jest napisana bez namysłu, jest również paszkwilem… Spróbuj sprzedać ten szmelc komuś innemu. Z poważaniem, Robert Moses.
Pomimo krytyki urzędnika opublikowany tekst okazał się jednym z najważniejszych dzieł o architekturze i urbanistyce napisanym w XX wieku. Książka ukazała się w wielu językach. Jej polska premiera odbędzie się 19 listopada w Warszawie i 22 listopada w Krakowie. Okładkę i szatę graficzną zaprojektował Kuba Sowiński (Biuro Szeryfy).
Spotkanie promocyjne książki:
Warszawa - Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, na ul. Brackiej 25 środa, 19 listopada 2013 o godzinie 18:30.
Goście specjalni:
Roberta Brandes Gratz (USA) – badaczka miast, autorka książki The Battle For Gotham: New York in the Shadow of Robert Moses and Jane Jacobs, współpracowniczka m.in. New York Post i Huffington Post. Współzałożycielka (wraz z Jane Jacobs) ośrodka badawczego The Center for The Living City
Leo Hollis (UK) – brytyjski badacz miast, bloger, felietonista dzielnika The Guardian, autor książki Cities Are Good For You: The Genius of the Metropolis
Kraków – Forum Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28, sobota, 22 listopada 2013, o godzinie 18:00
Gość specjalny:
Roberta Brandes Gratz (USA)
Publikacja Śmierć i życie wielkich miast Ameryki jest częścią serii Fundamenty. Jest to cykl klasycznych książek o architekturze wydawany przez Centrum Architektury. Są to pozycje niedostępne dotąd na polskim rynku lub od dawna niewznawiane. Do tej pory wydano: Warszawa funkcjonalna Jana Chmieleskiego i Szymona Syrkusa, Ornament i zbrodnia. Eseje wybrane Adolfa Loosa oraz ksiażki Le Corbusiera: W stronę architektury oraz Kiedy katedry były białe.
Milena Glinojecka

-
Konkursy fotograficzne i zwiedzanie zamkniętych na co dzień zabytków gdyńskiego modernizmu to niektóre atrakcje letnich spacerów Gdyńskiego Szlaku Modernizmu więcej
-
Co zobaczyć nad morzem? Zbliża się Weekend Architektury w Gdyni, ale już teraz można obejrzeć wystawę fotografii Białego Miasta autorstwa dwóch pasjonatów modernizmu. Wystawa czynna do połowy sierpnia 2014 więcej
-
Historia architektury Warszawy jest jednym z wielu tematów, których podejmuje się, założona w 2011 roku, fundacja Centrum Architektury. Inicjatywa zorganizowana została po to by „zarażać” nieprofesjonalistów wartością jaka płynie z architektury, która jest, przede wszystkim sztuką więcej
-
Modernizm przez lata budził wiele emocji. Współczesną architekturę uznawano za ratunek albo zagrożenie dla ludzkości. Jedną z najbardziej interesujących wizji takiej nieludzkiej architektury przedstawił Jacques Tati w swoim klasycznym filmie Play Time więcej

- ARCHITEKTURA: Co zobaczyć w Gdyni? Nowe spacery Gdyńskim Szlakiem Modernizmu
- ARCHITEKTURA: Modernizm w Gdyni – nie tylko w przerwie na kawę. Wystawa fotografii
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Z cyklu książki o architekturze Warszawy: „ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”
- WIDEO I FOTO: Modernizm, czyli groźna architektura współczesna. Klasyczny film Jacquesa Tati
- ARCHITEKTURA: Wystawa „Wokół Bauhausu”. Nowy design w białostockiej Galerii Arsenał