Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Nowa atrakcja Gdańska - Architektura współczesna Europejskiego Centrum Solidarności. Otwarcie bryły już 30 sierpnia!

  • Komentarze

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - otwarcie już 30 sierpnia

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - otwarcie już 30 sierpnia

Bryła Europejskiego Centrum to nowa atrakcja Gdańska, która powstała po to, by promować wiedzę o antykomunistycznym ruchu Solidarność. Oprócz licznych ekspozycji charakterystyczna bryła mieści bibliotekę, restaurację, ogród zimowy i taras oraz wiele innych funkcji. Na uroczystość otwarcia przybędą mieszkańcy Gdańska oraz postacie związane z historią polskiej drogi do wolności

.

Architektura współczesna Trójmiasta: „Statek Solidarności”

Bryła, która wygrała konkurs na Europejskie Centrum Solidarności powstała w pracowni architektonicznej Fort. Budynek jest połączeniem muzeum i placówki badawczej, która zajmuje się historią Solidarności. Obiekt spełnia również funkcję centrum dialogu we współczesnym świecie. Po trzech latach od wmurowania kamienia węgielnego –  30 sierpnia mieszkańcy Trójmiasta, turyści i goście z całego świata będą mogli zobaczyć jak prezentuje się wnętrze architektury przypominającej potężny, rdzawy statek.

W 34 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent RP uroczyście otworzy nowy budynek ECS , symbolicznie kończąc proces budowy. Bryła usytuowana jest tuż obok pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Europejskie Centrum Solidarności stanie się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej i turystycznej mapie Polski.
 

Co kryje bryła ECS?

Główną atrakcją w budynku ECS  będzie ekspozycja stała dedykowana historii Solidarności, ruchom opozycyjnym i zmianom w Europie Środkowej i Wschodniej. Inne funkcje w bodynku to: biblioteka, czytelnia, archiwum, ośrodek badawczo- naukowy i edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. Znajdzie się również coś dla najmłodszych, mianowicie Wydział Zabaw - multimedialna sala edukacyjna dla dzieci. Nie zabraknie oczywiście przestrzeni wspólnej. W centrum budynku znajduje się bowiem trzykondygnacyjny ogród zimowy, natomiast dalej: taras, restauracja, bar i kawiarnia.

Oprócz połączenia funkcji edukacyjnej, naukowej, kulturalnej oraz muzealno-wystawienniczej, instytucja ECS organizuje projekty edukacyjne i obywatelskie, konferencje i wykłady. Realizuje filmy dokumentalne i notacje filmowe, wydaje książki i gromadzi archiwalia. Angażuje się w organizację festiwali i projektów kulturalnych na terenie całej Polski. Zajmuje się również przywracaniem pamięci o tych, którzy pomagali Polsce, przyznając Medal Wdzięczności – odznaczenie honorujące obcokrajowców wspierających Polaków w trudnych czasach komunizmu.

Wierzymy, że z doświadczenia Sierpnia ’80 możemy również dziś czerpać energię społeczną, a w dziedzictwie Solidarności wciąż bije źródło ożywczych dla Europy idei – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Naszym pragnieniem jest, abyśmy w tych dniach byli razem – Europejczycy, Polacy, mieszkańcy Pomorza
i wszyscy, którzy czują się związani z etosem Solidarności. – dodaje Basil Kerski.

Mielna Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.