Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Polski dom z opon – earthship pod Łodzią. WYWIAD

  • Komentarze

Inicjator budowy domu z opon - earthshipa pod Łodzią

Jacek Jedrzejczak, inicjator budowy domu z opon - earthshipa pod Łodzią

Fot: materiały J. Jędrzejczak

Brak rachunków, własne warzywa i niezależność. Jacek Jędrzejczak z Fundacji FERSO i architekt Karol Dobiegała o domu z opon

Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO) planuje budowę Polskiego Centrum Ekotechnologii Budowlanych. Pierwszym etapem jest budowa domu, którego bryła wykonany będzie z opon i ziemi. Nowa inwestycja ma już pozwolenie na budowę – obecnie trwa poszukiwanie wykonawców budynku. Rozmawiamy z inicjatorami przedsięwzięcia.

Archirama: Dlaczego warto budować earthship - dom z opon?
Jacek Jędrzejczak, Fundacja FERSO: Chodziło nam o to, by postawić w Polsce dom, który jest samowystarczalny. Tym właśnie przede wszystkim charakteryzuje się earthship. Taki dom może sam egzystować, nie potrzebuje zewnętrznych źródeł energii i nie zostawia żadnego śladu w środowisku. Opony są tu właściwie dodatkowym elementem, bo w oryginalnym projekcie Mike’a Reynoldsa taki był materiał budowlany. Eartship można jednak zbudować także z innych materiałów, takich jak butelki czy puszki. Dom jest samowystarczalny, więc rachunki za media praktycznie nie istnieją, a przy tym wykorzystujemy jako materiał budowlany odpady i to, co jest dostępne lokalnie, na placu budowy – takie materiały jak ziemia czy glina.
 
Karol Dobiegała, architekt: Opony są tylko jedną z wielu elementów idei tego budynku. Najważniejsza jest samowystarczalność, zagospodarowanie odpadów. Z opon powstają ściany oporowe, ale można wykorzystać inną technologię.
Idea budowy takich domów powstała w USA, w Nowym Meksyku. Zdajemy sobie sprawę, że panują tam zupełnie inne warunki klimatyczne niż w Polsce, chcielibyśmy sprawdzić, jak taki budynek będzie sprawdzał się u nas, będzie eksperymentem.

A: Czy można już powiedzieć, jak w Polsce będzie się w takim domu mieszkać?

J.J.: Na świecie są już takie domy, mamy doświadczenia innych ludzi, najlepiej jednak przekonać się samemu.

A: Czy polski eartship będzie można odwiedzić, np. podejmując decyzję o budowie własnego domu?

J.J.: Jak najbardziej. Będzie można przyjechać już podczas budowy. Gdyby ktoś chciał się włączyć w szlachetną pracę i pobawić się pięciokilowym młotkiem przy ubijaniu ziemi w oponach, będzie można przyjechać na plac budowy i pomóc nam ubijać, oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu (link). Kiedy earthship będzie już wybudowany, prawdopodobnie będzie można go wynająć i spróbować w nim pomieszkać. Jeśli się to spodoba – spróbować go zbudować. Założeniem jest też, żeby architekci, różni projektanci, wykonawcy, urzędnicy mogli to przetestować i sprawdzić, że nie ma powodu bać się domu z opon.

A: Kiedy będzie można zacząć ubijanie gliny na budowie?

J.J.: Chcielibyśmy zacząć już w tym roku – to wersja optymistyczna. Wersja optymistyczna numer dwa to wiosna 2015 roku.


Więcej artykułów na ten temat:
Dom z opon – jest już pozwolenie na budowę. Poszukiwani wykonawcy >>
Earthship – co to jest? >>
Pierwsze europejskie osiedle Earthship>>

Jacek Jędrzejczak, Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO)

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.