Ami Szmelcman (ur. 1963) w 2003 roku wraz z Asafem Gottesmanem założył w Paryżu biuro architektoniczne Gottesman-Szmelcman. Wśród realizacji firmy jest Angel Wawel,krakowski apartamentowiec u zbiegu ulic Koletek i Sukienniczej.
Czy projektant architektury współczesnej to artysta?
Architektura nie polega tylko na projektowaniu budynków, zawsze chcemy też coś wyrazić, o wyrażaniu siebie nie wspominając. Tak jak pisarze czy malarze, na papier przelewamy swoje emocje, często nawet frustracje. Każdy projekt to nasze małe dziecko, dla którego chcemy jak najlepiej.
W początkowym etapie każdego projektu zawsze kładę przed sobą pustą kartkę – zupełnie jak pisarz czy malarz. Przychodzę z zewnątrz, więc nim zacznę projektować, muszę poznać typologię budynków w danym mieście: jak są zbudowane, z jakich materiałów, jaki styl prezentują. Muszę znać oczekiwania – nie tylko inwestora, ale też mieszkańca. Muszę wejść się w skórę typowego obywatela i zastanowić, co on chciałby zobaczyć w miejscu, które mam do zagospodarowania.
Angel Wawel... i Wawel z zamkiem królewskim
W trakcie projektowania Angel Wawel najciekawsze było dla mnie zderzenie kilku perspektyw – historycznej, miejskiej i kulturalnej. W końcu Kraków to miasto z niesamowitą przeszłością i tradycją, więc wpasowanie tak dużej i nowoczesnej inwestycji w ten specyficzny krajobraz miejski było dla mnie wielkim wyzwaniem. Tym bardziej, że do zagospodarowania miałem przestrzeń położoną niemal u podnóża Wzgórza Wawelskiego…
Cała praca była w zasadzie bardzo specyficznym dialogiem między nowym i starym, między najnowocześniejszymi rozwiązaniami a zabytkową spuścizną Starego Miasta. Przez wzgląd na sąsiedztwo Zamku Królewskiego na Wawelu musieliśmy działać bardzo delikatnie.
Nie użyłbym w tym przypadku słowa „konflikt”, zdecydowanie lepiej nazwać ten projekt złożonym, skomplikowanym. Końcowy efekt jest więc wynikiem dyskusji między nami, a miastem.
Architektura wnętrz i marketing
Wizytówką Angel Wawel jest Apartament Królewski, zaaranżowany w zabytkowej przestrzeni dawnego klasztoru sióstr koletek i wyceniany na 21 mln zł. Najbardziej rozpoznawalnym elementem architektury wnętrz obiektu jest zaś salon urządzony w pięknej, historycznej kaplicy..
Kaplica już sama w sobie była wyrazistym konceptem, a moim zadaniem było wzmocnienie jej wizerunku. Ciężko było wymyślić coś zupełnie innego, a moja wizja nie była wcale łatwa do dopasowania. Sprawdzałem różne kierunki, nim znalazłem ten jeden, właściwy.
Apartament Królewski wciąż nie znalazł swojego nabywcy, ale architekt nie odbiera tego w kategoriach problemu. – Tak naprawdę nie jest to kwestia pieniędzy, a wyrafinowania. Na pewnym poziomie to nie wartość w złotówkach, ale wartość dodana, w tym przypadku artystyczna, ma największe znaczenie. Istotnie, ściany kaplicy pokryte są oryginalną polichromią Jana Bukowskiego, odpowiedzialnego m.in. za część zdobień w Kościele Mariackim.
Zmiany w polskiej architekturze
Zmiany potoczyły się u Was w błyskawicznym tempie. Co więcej, Polska wciąż szybko się rozwija, a ludzie są jeszcze bardziej otwarci, niż w momencie, gdy weszliśmy na ten rynek.
To, co projektujemy w Polsce, nie ma prawie żadnego związku z tym, co powstaje obecnie we Francji czy Stanach Zjednoczonych. Mówiąc te słowa nie mam wcale na myśli, że w Polsce buduje się gorzej. Na przykład klimat jest inny, co wpływa choćby na wykorzystanie światła słonecznego w trakcie projektowania okien. Mieszkania są mniejsze, a budownictwo, choć nowoczesne w formie pozostaje raczej tradycyjne.
Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której wszystkie granice są otwarte. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by coraz bardziej odważny design kontrastował z zabytkową częścią dawnej stolicy Polski.
Tworzymy przestrzeń dla ludzi. Po to, by poprawić warunki ich codziennego życia. Polska ma silną ekonomię i zmniejszające się bezrobocie. Jest krajem rozwijającym się dynamiczniej niż inne państwa. Polacy, których znam, to inteligentni, wykształceni ludzie, którzy mają otwarte głowy na zmiany. To wszystko daje mi szerokie pole manewru przy projektowaniu kolejnych inwestycji.
A największe wyzwanie?
Najbardziej wymagającym projektem w moim życiu był… mój własny dom.

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Architekci z pracowni C.F. Møller and Brut wygrali konkurs na wieżowiec mieszkalny w Antwerpii, w dzielnicy Nieuw Zuid. Nowa bryła jest wieżowca wyróżnia się balkonami apartamentów oraz efektownymi ogrodami zimowymi więcej
-
Co warto zobaczyć w Rotterdamie? Dla podróżujących koleją mamy dobrą wiadomość - bryła dworca kolejowego to sama w sobie jest godna uwagi. Dworzec Centralny w Rotterdamie łączy północną część miasta gdzie znajdują się rezydencje prywatne, z leżącym na południu centrum. Projekt nowej architektury współczesnej dla dworca i okolic został wykonany przez Team CS, we współpracy z Benthem Crouwel Architects, MVSA Meyer en Van Schooten Architecten i West 8 więcej
-
Styl industrialny zaznacza się we współczesnej architekturze wnętrz coraz częściej, zwłaszcza w przypadku siedzib firm związanych z kulturą, sztuką czy przemysłem muzycznym. Design sprzyja bowiem pracy twórczej. Firma SoundCloud, znana z logo, którego bryła przypomina chmurkę wie o tym najlepiej więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna wieżowców mieszkalnych. Bryła otoczona ogrodami zimowymi i balkony pełne kwiatów
- ARCHITEKTURA: Co zobaczyć w Rotterdamie? Architektura współczesna Dworca Centralnego!
- WNĘTRZA: Firma SoundCloud przenosi się do Berlinia. Design nowej architektury wnętrz opiewa styl industrialny
- WIDEO I FOTO: Modernizm, czyli groźna architektura współczesna. Klasyczny film Jacquesa Tati