archirama.pl

Projektant apartamentowca Angel Wawel o architekturze współczesnej

Luksusowy apartamentowiec Angel Wawel – budynek z najdroższym apartamentem w Polsce, a zarazem bryła, która  wywołała burzę w Krakowie. Co o współczesnej architekturze i roli architekta myśli projektant apartamentowca, Ami Szmelcman?

Architektura Krakowa. Angel Wawel-pracownia Gottesman-Szmelcman przerobiła stary klasztor na apartamenty u podnóża Wawelu

Historia budynku w którym powstaną luksusowe apartamenty Angel Wawel sięga XVI wieku, kiedy to obiekt stał się siedzibą sióstr zakonnych. Ze względu na zabytkowy charakter inwestycji, budynek zostanie poddany renowacji zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. 

Fot: materiały prasowe

Ami Szmelcman (ur. 1963) w 2003 roku wraz z Asafem Gottesmanem założył w Paryżu biuro architektoniczne Gottesman-Szmelcman. Wśród realizacji  firmy jest Angel Wawel,krakowski apartamentowiec u zbiegu ulic Koletek i Sukienniczej.

Czy projektant architektury współczesnej to artysta?

Architektura nie polega tylko na projektowaniu budynków, zawsze chcemy też coś wyrazić, o wyrażaniu siebie nie wspominając. Tak jak pisarze czy malarze, na papier przelewamy swoje emocje, często nawet frustracje. Każdy projekt to nasze małe dziecko, dla którego chcemy jak najlepiej.
W początkowym etapie każdego projektu zawsze kładę przed sobą pustą kartkę – zupełnie jak pisarz czy malarz. Przychodzę z zewnątrz, więc nim zacznę projektować, muszę poznać typologię budynków w danym mieście: jak są zbudowane, z jakich materiałów, jaki styl prezentują. Muszę znać oczekiwania – nie tylko inwestora, ale też mieszkańca. Muszę wejść się w skórę typowego obywatela i zastanowić, co on chciałby zobaczyć w miejscu, które mam do zagospodarowania.

Angel Wawel... i Wawel  z zamkiem królewskim


W trakcie projektowania Angel Wawel najciekawsze było dla mnie zderzenie kilku perspektyw – historycznej, miejskiej i kulturalnej. W końcu Kraków to miasto z niesamowitą przeszłością i  tradycją, więc wpasowanie tak dużej i nowoczesnej inwestycji w ten specyficzny krajobraz miejski było dla mnie wielkim wyzwaniem. Tym bardziej, że do zagospodarowania miałem przestrzeń położoną niemal u podnóża Wzgórza Wawelskiego…

Cała praca była w zasadzie bardzo specyficznym dialogiem między nowym i starym, między najnowocześniejszymi rozwiązaniami a zabytkową spuścizną Starego Miasta. Przez wzgląd na sąsiedztwo Zamku Królewskiego na Wawelu musieliśmy działać bardzo delikatnie.
 
Nie użyłbym w tym przypadku słowa „konflikt”, zdecydowanie lepiej nazwać ten projekt złożonym, skomplikowanym. Końcowy efekt jest więc wynikiem dyskusji między nami, a miastem.

Architektura wnętrz i marketing

Wizytówką Angel Wawel jest Apartament Królewski, zaaranżowany w zabytkowej przestrzeni dawnego klasztoru sióstr koletek i wyceniany na 21 mln zł. Najbardziej rozpoznawalnym elementem architektury wnętrz obiektu jest zaś salon urządzony w pięknej, historycznej kaplicy..

Kaplica już sama w sobie była wyrazistym konceptem, a moim zadaniem było wzmocnienie jej wizerunku. Ciężko było wymyślić coś zupełnie innego, a moja wizja nie była wcale łatwa do dopasowania. Sprawdzałem różne kierunki, nim znalazłem ten jeden, właściwy.

Apartament Królewski wciąż nie znalazł swojego nabywcy, ale architekt nie odbiera tego w kategoriach problemu. – Tak naprawdę nie jest to kwestia pieniędzy, a wyrafinowania. Na pewnym poziomie to nie wartość w złotówkach, ale wartość dodana, w tym przypadku artystyczna, ma największe znaczenie. Istotnie, ściany kaplicy pokryte są oryginalną polichromią Jana Bukowskiego, odpowiedzialnego m.in. za część zdobień w Kościele Mariackim.

Zmiany w polskiej architekturze

Zmiany potoczyły się u Was w błyskawicznym tempie. Co więcej, Polska wciąż szybko się rozwija, a ludzie są jeszcze bardziej otwarci, niż w momencie, gdy weszliśmy na ten rynek.

To, co projektujemy w Polsce, nie ma prawie żadnego związku z tym, co powstaje obecnie we Francji czy Stanach Zjednoczonych. Mówiąc te słowa nie mam wcale na myśli, że w Polsce buduje się gorzej. Na przykład klimat jest inny, co wpływa choćby na wykorzystanie światła słonecznego w trakcie projektowania okien. Mieszkania są mniejsze, a budownictwo, choć nowoczesne w formie pozostaje raczej tradycyjne.

Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której wszystkie granice są otwarte. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by coraz bardziej odważny design kontrastował z zabytkową częścią dawnej stolicy Polski.
Tworzymy przestrzeń dla ludzi. Po to, by poprawić warunki ich codziennego życia. Polska ma silną ekonomię i zmniejszające się bezrobocie. Jest krajem rozwijającym się dynamiczniej niż inne państwa. Polacy, których znam, to inteligentni, wykształceni ludzie, którzy mają otwarte głowy na zmiany. To wszystko daje mi szerokie pole manewru przy projektowaniu kolejnych inwestycji.

A największe wyzwanie?

Najbardziej wymagającym projektem w moim życiu był… mój własny dom.
Autor: na podstawie materiałow prasowych 9.90 Public Relations
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 19.11.2014 15:16

Rozmowy o architekturze.