Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Światło ma znaczenie: wywiad z Radosławem Zacheją, prezesem firmy Bright Lights

 • Komentarze

wywiad z Radosławem Zacheją, prezesem firmy Bright Lights

Mat. Bright Lights

 • Wywiad z Radosławem Zacheją, prezesem firmy Bright Lights
 • Wywiad z Radosławem Zacheją, prezesem firmy Bright Lights
 • Wywiad z Radosławem Zacheją, prezesem firmy Bright Lights

W swoich projektach łączy systemy oświetleniowe, multimedia, sztukę i technologie. Tworzy w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Radosław Zacheja, prezes firmy Bright Lights o oświetleniu wie wszystko. W rozmowie z nami opowiedział o swojej fascynacji światłem, doświadczeniu i inspiracjach.

Oświetlenie i systemy multimedialne to Pana pasja. Skąd zainteresowanie taką tematyką?

Radosław Zacheja: Wszystko zaczęło się od fotografii. Od najmłodszych lat robiłem zdjęcia i zawsze fascynowała mnie interakcja światła z różnymi elementami. Później pojawiła się muzyka i obraz ruchomy, pochłonęły mnie nowe możliwości.  Studiowałem na Politechnice Warszawskiej na specjalności Techniki Multimedialne, gdzie dopracowałem zarówno technikę, jak i umiejętność współpracy z artystami. Wszystko co z tym związane było szalenie interesujące. Szybko trafiłem do świata teatru i telewizji, który zafascynował mnie całkowicie.

Posiada Pan bogate doświadczenie w projektowaniu i realizacji architektonicznych systemów oświetleniowych i multimedialnych. Z jakiej dotychczasowej realizacji jest Pan najbardziej dumny?

R. Z.: Brałem udział w zróżnicowanych projektach, pracując dla wielu firm i klientów, ale na zawsze zapadła mi w pamięć iluminacja barwna Pałacu Kultury i Nauki. Realizacja ta była dla mnie i mojego zespołu naprawdę dużym wyzwaniem zarówno technicznym, jak i logistycznym. Zainstalowany tam system jest naprawdę zaawansowany, a sam budynek - najbardziej rozpoznawalny w Polsce. Po uruchomieniu nowego rozwiązania, PKiN zmienił znacząco swój wizerunek i trafił ponownie do mediów, jako symbol Warszawy, wyróżniający się na mapie miasta.

Skąd Bright Lights czerpie inspiracje do swoich projektów?

R. Z.: Inspiracje i dobre pomysły to bardzo ważny element naszej pracy. Najważniejszym ich źródłem jest nasz multidyscyplinarny, zróżnicowany zespół.  Mamy w drużynie zarówno inżynierów, jak i artystów, a wśród nich osoby z doświadczeniem nabytym w teatrze, telewizji czy podczas różnego rodzaju widowisk. Realizacja oświetlenia efektowego w tych przestrzeniach wymaga szczególnego talentu, często również nietypowych narzędzi. Kolejne źródło inspiracji to uważna obserwacja świata. Pomysły można znaleźć wszędzie: podczas koncertu, wizyty w muzeum, na pokazie mody, podglądając naturę. Wszystko to doskonale łączy się z moją drugą pasją - podróżowaniem. Najwięcej pomysłów przychodzi mi do głowy właśnie podczas poznawania innych kultur i obszarów geograficznych.

Bright Lights zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i późniejszą realizacją systemów oświetleniowych i multimedialnych. Jak kierować procesem projektowym, aby mieć pewność, że realizacje będą wyglądały zgodnie z oczekiwaniami?

R. Z.: Podczas projektowania oczywiście posługujemy się różnego rodzaju oprogramowaniem do wizualizacji oświetlenia m.in. 3ds MAX. Za pomocą tego typu rozwiązań możemy zaprojektować cały system od strony estetycznej i technicznej, aby mieć pewność osiągnięcia wymaganych parametrów. Dodatkowo używamy też narzędzi umożliwiających wizualizację w świecie wirtualnym, angażujemy Virtual Reality i Augmented Reality. Nieodłącznym elementem procesu są również terenowe próby oświetleniowe w rzeczywistych warunkach.

Jakiego typu oprawy oświetleniowe i rozwiązania multimedialne firma wykorzystuje w swoich systemach?

R. Z.: W zależności od potrzeb stosujemy urządzenia typu linie świetlne, punkty świetlne, ekrany LED (często o nietypowych kształtach), kurtyny LED oraz bardziej konwencjonalne oprawy oświetleniowe, szczególnie takie, które oferują ciekawe możliwości kształtowania wiązki światła, możliwość zmiany barwy światła oraz wprowadzenia ruchu. Interesującym rozwiązaniem jest projekcja różnego rodzaju wzorów albo modny ostatnio mapping.

W jaki sposób takie nowoczesne oświetlenie wpływa na postrzeganie i rozpoznawalność obiektu architektonicznego lub danej przestrzeni?

R. Z.: Obecnie prowadzonych jest wiele badań na temat wpływu światła na nasze życie. Według nich oddziałuje ono na nasze samopoczucie, nastrój, także na procesy fizjologiczne. Dlatego bardzo istotne jest dla nas human centric lighting, podejście projektowe, w którym to człowiek i jego odczucia są w centrum uwagi. Właściwie zaprojektowany system oświetleniowy i multimedialny będzie wpływał na postrzeganie danego obiektu architektonicznego. Z jego pomocą można podkreślić funkcję budynku, umożliwić przekazanie konkretnych informacji, a nawet przyciągnąć klientów. Multimedialna identyfikacja wizualna to we właściwych rękach narzędzie doskonałe.

Więcej na: http://brightlights.pl/

 

przeczytaj rowniez
 • Samorząd w dobrym świetle: oświetlenie okolicznościowe.
  Samorząd w dobrym świetle: oświetlenie okolicznościowe.

  Majówka, Dzień Dziecka, święta lokalne i narodowe - instytucje samorządowe często są organizatorami wydarzeń okolicznościowych, które integrują lokalną społeczność i pozwalają wspólnie świętować. Często istnieje potrzeba, aby zaakcentować te wyjątkowe spotkania także odmiennym wyglądem budynków i przestrzeni publicznych. Tu z pomocą coraz częściej przychodzi nowoczesne oświetlenie. więcej

 • Oświetlenie w teatrze
  Oświetlenie w teatrze

  Zapala się, kiedy mamy wstać do szkoły, a później pracy. Gaśnie, gdy nastaje pora oglądania filmu w sobotni wieczór. Wskazuje drogę, steruje ruchem, pomaga w wielu codziennych sytuacjach. Światło jest wszędzie i z czasem my sami mamy coraz większy wpływ na jego kształt, działanie i możliwości użytku. Jaką rolę odgrywa w teatrze? Jak sprawić, aby przestało być tylko narzędziem, a stało się częścią spektaklu, dziełem sztuki? więcej

 • Światło a sprzedaż – co warto wiedzieć?
  Światło a sprzedaż – co warto wiedzieć?

  Podczas projektowania dowolnego sklepu czy obiektu handlowego należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań: w jaki sposób rozmieścić produkty, jak je wyeksponować, gdzie umieścić elementy informacyjne, jaka będzie ścieżka zwiedzania sklepu przez klienta, co sprawić, żeby klient czuł się dobrze i wyszedł zadowolony. A co z oświetleniem, czy to ważny aspekt? Zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ na sprzedaż ma światło? więcej

 • Gra światłem - oświetlenie dobrze zaprojektowane
  Gra światłem - oświetlenie dobrze zaprojektowane

  Obiekty publiczne, często kojarzące się z szarymi, zachowawczymi gmachami, powoli zaczynają wyróżniać się w miejskiej przestrzeni. Wszystko to za pomocą fasad medialnych - systemów oświetleniowych, które zyskują coraz większą popularność, dzięki możliwości szybkiej zmiany wizerunku danego obiektu. więcej

Data publikacji: 20.07.2018 15:53
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.