Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Tegoroczny Festiwal Otwarte Mieszkania rozpoczęty. Poznaliśmy już architekturę wielu istotnych domów architektów w Warszawie, a to dopiero początek...

  • Komentarze

II Festiwal Otwarte Mieszkania 2014

II Festiwal Otwarte Mieszkania 2014. Fragment sufitu gabinetu w willi Bohdana Pniewskiego

Fot: Maja Wirkus
  • ul. Kryniczna, dom z 1928, renowacja 1990 arch. Klaudiusz Przedmojski, fot. Maja Wirkus
  • ul. Katowicka, willa Bohdana Lacherta, fot. Maja Wirkus
  • ul. Katowicka, willa Bohdana Lacherta, fot. Maja Wirkus

Jesteśmy po pierwszej części tegorocznego Festiwalu Otwarte Mieszkania w Warszawie. Tak jak się spodziewaliśmy, architektura domów architektów okazała się szczególna pod wieloma względami

Festiwal Otwarte mieszkania - Sobota, 12 kwietnia 2014

Zwiedzanie modernistycznej architektury mieszkaniowej Warszawy rozpoczęło 12 kwietnia o godz 10:00. Zaczęliśmy od bryły rodem z awangardowego funkcjonalizmu, willi Bohdana Lacherta z 1928 roku – pierwszej w Polsce konstrukcji w systemie DOM-INO wg koncepcji Le Corbusiera. Wnętrze domu jest jasne i wysokie. Niektóre pomieszczenia są małe i wąskie, inne, jak np. salon, wyjątkowo przestronne. Wnętrze tego domu sprawia wrażenie wnętrza okrętu, dzięki oznaczeniom wysokości wody, jakich można się doszukać na ścianie w salonie. Również metalowa siatka klatki schodowej wydaje się być ‘okrętowa’. W salonie wzrok przykuwa duży, zawijający się w wężyk grzejnik. Łazienka wyposażona była w ręcznie wykonaną kwadratową wannę. Okazało się, że w domu jest jeszcze jedno bardzo ważne corbusierowskie rozwiązanie - klatka schodowa, która prowadzi na płaski dach.

Na Saskiej Kępie, kilka ulic dalej, znajduje się kolejny obiekt, który zwiedziliśmy pierwszego dnia festiwalu. Dom Funkcjonalny z 1928 roku. Dom ten zaprojektował Czesław Przybylski dla swojego przyjaciela, rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego. Dwa budynki dalej znajduje się dom własny architekta, który to również mieliśmy okazję zobaczyć od środka. Obecnie w Domu Funkcjonalnym znajduje się restauracja o nazwie Kuchnia Funkcjonalna.

Kolejnym etapem architektonicznej wycieczki po Warszawie był jeden z wielu Domków Fińskich, zlokalizowanych na tyłach parku Ujazdowskiego. Pochodzące z Finlandii konstrukcje domów posłużyły po wojnie do budowy drewnianych domków w Polsce. Pierwszymi lokatorami byli inżynierowie, budowniczowie i architekci Warszawy. Takie domki zlokalizowane wśród zieleni w centrum dużego miasta to obecnie rzadko spotykane zjawisko.

Ostatnim obiektem pierwszego dnia festiwalu, a właściwie zespołem obiektów, była VII KOLONIA WSM ŻOLIBORZ wg projektu  Barbary i Stanisława Brukalskich. Architekci związani z CIAM-em zaszczepili  awangardowe rozwiązania w polskiej architekturze mieszkaniowej, takie jak. równy dostęp do światła, zieleni i powietrza. Kolonia VII to przykład „osiedla społecznego”. Dzięki 1-5 izbowym mieszkaniom o powierzchni 30 mkw, klasa robotnicza miała szansę na lepsze warunki życia.

 

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.