Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

W świecie designu warto uczestniczyć osobiście

 • Komentarze

Wywiad z Olgą Kisiel-Konopką

Olga Kisiel-Konopka

 • Wywiad z Olgą Kisiel-Konopką
 • Wywiad z Olgą Kisiel-Konopką
 • Wywiad z Olgą Kisiel-Konopką
 • Wywiad z Olgą Kisiel-Konopką
 • Wywiad z Olgą Kisiel-Konopką

Wywiad z Olgą Kisiel-Konopką – organizatorką spotkań z dobrym wzornictwem – OKK! design.

12 edycji i 6 lat spotkań z dobrym wzornictwem OKK! design, to szmat czasu. Te liczby robią wrażenie, ale sięgnijmy wspomnieniami do początków. Wiele osób ciekawi jak to się zaczęło?

Olga Kisiel-Konopka: Mam dwoje dzieci, ale OKK! design to moje pierwsze dziecko, dlatego często żartuję, że mam ich troje. Już podczas studiów organizowałam różnego rodzaju eventy, m.in. festiwale teatralne, a nawet założyłam własny teatr. Lubiłam występować publicznie i kiedy zaczęłam pracę, chciałam połączyć wszystko to, co sprawiało mi przyjemność – nawiązywanie kontaktów z ludźmi i występy przed publicznością. Od początku mojej przygody z branżą wnętrzarską było mi bliskie wszystko, co się w niej działo. Kiedy jeszcze pracowałam w wydawnictwach, fascynowało mnie to, że mogę mieć kontakt z architektami, projektantami, producentami, z niezwykle kreatywnymi ludźmi. Wielokrotnie organizowałam im spotkania i bywałam na nich. Miałam zmysł organizacyjny i uwielbiałam takie działania. W pewnym momencie doszłam do wniosku, że powinnam stworzyć własny projekt. Czułam, że przyniesie mi on wiele satysfakcji. Na rynku wnętrzarskim byłam już na tyle długo, że znałam doskonałych architektów oraz projektantów, a oni mnie. Taka była geneza. Nazwa OKK! design pojawiła się później, natomiast wcześniej zrodził się pomysł, żeby zorganizować wydarzenie, podczas którego marki wnętrzarskie będą miały okazję nawiązać kontakty biznesowe z ludźmi świata nauki, designerami i architektami. Chciałam połączyć wszystkie elementy składowe tej branży, bo żaden z tych podmiotów nie może działać sam. Architekci potrzebują kontaktów do dobrych marek oferujących wyposażenie wnętrz, a te nie odniosą dużych sukcesów bez współpracy z projektantami. Tak zrodziła się idea stworzenia platformy, która będzie umożliwiała połączenie tych wszystkich interesów, będzie miejscem zdobywania wartościowych kontaktów, a nawet, jak się później okazało - budowania przyjaźni.

W 12. edycji OKK! design, która odbyła się 4 września 2017 r., wzięło udział około 300 osób – to naprawdę imponujący wynik. Swoje wykłady miały takie sławy, jak Tomek Rygalik, Justyna Smolec, Anna Grużewska, Magdalena Federowicz-Boule, pojawiły się takie marki, jak: BRITOP Lighting, Electrolux, Archidzieło, Jung, PEKA, Tremend, Home Concept, Everspace, Profim czy BoConcept, a wśród gości wydarzenia można było zobaczyć m.in. Ewę Mierzejewską, dr Krystynę Łuczak-Surówkę i wiele innych znakomitych osób. Jak to się dzieje, że spotkania cieszą się tak dużą popularnością?

Jest kilka czynników, które sprawiają, że architekci tak licznie przychodzą na spotkania z dobrym designem. To niewątpliwie doskonali prelegenci! Jestem dumna z faktu współpracy z nimi – nazwiska cenione w świecie architektury i designu, czyli: Robert Majkut, Jan Sikora, Tomek Rygalik, Ewa Mierzejewska, Magdalena Federowicz-Boule, Krystyna Łuczak-Surówka, Justyna Smolec i wielu innych. Są to osoby, posiadające ogromne doświadczenie i wiedzę, którymi chętnie dzielą się podczas OKK! design z naszymi gośćmi. Ich udział jest szansą dla uczestników, by dowiedzieć się czegoś nowego. Bo aby być dobrym architektem, nie wystarczy siedzieć za biurkiem i śledzić „internety”. Warto uczestniczyć w świecie designu osobiście, bo wtedy faktycznie poszerza się wiedzę i zdobywa doświadczenie od innych ludzi. To jest najcenniejsze! W ciągu takiego spotkania udaje nam się zgromadzić sławne osoby oraz wyjątkowe marki. Podczas OKK! design wielokrotnie odbywają się też premiery produktów i pokazy przedpremierowe. Bardzo ważnym elementem eventu jest zdobywanie wartościowych kontaktów, budowanie nowych oraz podtrzymywanie istniejących relacji biznesowych. Z zadowoleniem stwierdzam, że są to już cykliczne, bardzo popularne i cenione w branży spotkania, na które miłośnicy wzornictwa czekają i z przyjemnością przybywają. Wielokrotnie otrzymuję informacje, że dzięki temu, że byli na OKK! design – słuchali prezentacji, rozmawiali z uczestnikami spotkania – powstały wartościowe projekty, nowe wnętrza, nowe miejsca, a nawet - nowe marki...

Powiedziałaś, że OKK! design jest to twoje pierwsze dziecko…

Tak. Prywatnie jestem mamą dwóch wspaniałych córeczek: Łucji, która ma 5 lat i rocznej Anielki. Pamiętam dokładnie ten czas, kiedy odbyła się pierwsza edycja OKK! design. Wzięły w niej udział marki Noti, Galeria Wnętrz, Ceramika Paradyż, Jaga oraz architekci i projektanci. Gośćmi Specjalnymi byli: Jeremi Nagrabecki, Kabo&Pydo, czyli: Kasia Borkowska i Tomasz Pydo. Mieliśmy też gościa zaproszonego z zagranicy – był to założyciel marki Jaga. Pamiętam również, jak tworzyłam ten projekt. Z ogromną pieczołowitością i zaangażowaniem, podobnie, jak robię to za każdym razem.  Wydarzeniu towarzyszyły ogromne emocje, których nie zapomnę nigdy. Traktowałam ten projekt, jako coś mojego, własnego, na czym wyjątkowo mi zależy. Tak, jak się wychowuje dziecko, tak ja starałam się za każdym razem dopieszczać OKK! design. Sprawiać, aby był coraz doskonalszy. Pamiętam też, że podczas 1. edycji byłam już w zaawansowanej ciąży z Łucją. I w pewnym sensie ten projekt traktuję jak moje dziecko, z którego jestem ogromnie dumna. Ono przez cały czas się rozwija, dorasta, przekształca i dojrzewa. Ma teraz już prawie sześć lat!

Jak branża przyjęła OKK! design? Jak to było na początku, a jak jest teraz?

Zawsze starałam się robić bardzo dużo pozytywnego szumu wokół projektów, którymi się zajmowałam, dlatego w 2012 roku byłam już rozpoznawalna. Na początku zawodowej kariery pracowałam w wydawnictwach. Cóż, zawsze byłam osobą ciekawą świata i ludzi. Przed OKK! design miałam już spore doświadczenie. Organizowałam eventy takim markom jak BoConcept, Natuzzi, konkursy dla młodych designerów, wystawy dobrego wzornictwa, a także byłam kuratorką wystaw podczas Łódź Design Festival i Arena design. Przez te wszystkie lata doskonale poznałam branżę wnętrzarską, stałam się jej częścią. Już w 2012 roku wiedziałam, że stworzę coś niezwykłego, a mój projekt zostanie doceniony. Pierwsze wydarzenie, które zorganizowałam pod swoim nazwiskiem, nazwałam „Gwiazdkowe spotkanie z dobrym wzornictwem” i muszę z satysfakcją powiedzieć, że przyszło na nie 70 osób, choć odbywało się ono w Domotece, była zima, fatalne warunki atmosferyczne i koniec roku. Uznałam to za ogromny sukces, gdyż traktowałam to jak sprawdzian, czy mój projekt będzie w stanie zainteresować kogokolwiek. Okazało się, że przyciągnął naprawdę cenionych architektów i projektantów.

Na przestrzeni tych wszystkich lat OKK! design udało mi się zorganizować już 12 razy. Początkowo czuwałam nad wszystkim sama, a w tej chwili mam zespół wspaniałych pracowników, współpracowników, ludzi, którzy robią to naprawdę z ogromnym zaangażowaniem. Udało mi się zgromadzić wokół OKK! design grono profesjonalistów i wyjątkowych osób. Biorą w nich udział bardzo dobre marki – w 12. edycji po raz pierwszy był Electrolux i Archidzieło, ale też BoConcept, z którym współpracuję od bardzo dawna czy PEKA. I to jest potwierdzeniem tego, że dobrze to robimy. Świadczy o tym także fakt, że na spotkaniach pojawia się już nie 70 a ponad 300 osób!

OKK! design jest już rozpoznawalną marką…

Przez te lata udało nam się zbudować dobrą, rozpoznawalną markę. Ludzie słysząc o OKK! design i widząc nasze logo wiedzą, że kojarzy się ono z profesjonalizmem, zaangażowaniem i wiarygodnością. I to jest prawda. Zawsze podkreślam, że daję swoim partnerom tyle, na ile się umawiam, a często nawet więcej. To samo dotyczy uczestników spotkań z dobrym wzornictwem. Obiecuję, że będą to wyjątkowe spotkania z doskonałymi gośćmi specjalnymi, dobrymi markami, mnóstwem patronatów medialnych i zawsze tego słowa dotrzymuję, o czym za każdym razem mają okazję przekonać się uczestnicy OKK! design. Gdy tworzyłam swój projekt pierwszy raz, nie było takich spotkań w Polsce. Można powiedzieć, że byłam pionierką, ale sukces pociąga za sobą wielu naśladowców. I choć dziś jest już sporo podobnych wydarzeń, to otrzymuję informacje zwrotne od ludzi, którzy uczestniczą w OKK! design, że takiej klasy i jakości wciąż nie ma. Te opinie są dla mnie niezwykle cenne i motywują mnie do kolejnych działań.

Kiedy możemy spodziewać się kolejnego spotkania z dobrym wzornictwem OKK! design?

Tradycyjnie już kolejna edycja odbędzie się 5 marca br. w warszawskiej przestrzeni MYSIA 3. Szczegóły można śledzić za pośrednictwem www.okkdesign.pl. Zapewniam, że będzie to kolejne wartościowe dla branży wnętrzarskiej spotkanie. Wśród Partnerów pojawią się marki: Porta, Muraspec, Everspace. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych i obiecuję, będzie – jak zawsze – inspirująco!

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 29.01.2018 15:47
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.