Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Współczesna architektura w Warszawie - biura przyszłości

  • Komentarze

Firma CBRE - nowe biuro w Warszawie. Wspólne miejsce pracy zespołowej

Firma CBRE - nowe biuro w Warszawie. Wspólne miejsce pracy zespołowej

Fot: www.cbre.pl

Czego nowego możemy spodziewać się w architekturze w Warszawie? Otóż biur przyszłości! Firma CBRE przedstawiła swoje spojrzenie na architekturę współczesną -  biura przyszłości projektowane zgodnie z nową filozofią miejsca pracy, czyli idei współpracy, przepływu informacji i pracy zespołowej

 

Jaki związek ma architektura współczesna biur z ekeftywnością w pracy?

Amsterdam, Madryt, Los Angeles, Chicago, Praga i w końcu Warszawa. Te miasta zakceptowały koncepcję dotyczącą architektury współczesnej miejsc pracy -  Workplace 360. Jest to autorski program nowoczesnych biur i strategii środowiska wykonywania zadań grupowych bądź indywidualnych. Uczestnicy spotkania, które odbyło się w Warszawie 15 kwietnia 2014 mieli okazję odwiedzić wirtualnie biura w Los Angeles, Madrycie czy Amsterdamie

Firma CBRE wprowadziła innowacyjną strategię środowiska pracy – tzw. elastyczne biuro. Koncepcja polega na tym, że każdy może dowolnie wybierać swój tzw. stołek. Nie istnieje bowiem plan, który rozlokowywałby poszczególne stanowiska pracy. Wszystko zależne jest od potrzeb personelu. Jeśli pracownik potrzebuje ciszy może udać się do tzw. pokoju pracy indywidualnej. Jeśli grupa ludzi powtrzebuje bezpośredniej współpracy może użyć jednego z kilku pokoi spotkań.

Nowa strategia miejsca pracy jest atrakcyjna z uwagi na poprawę efektywności, elastyczności i atrakcyjności nowoczesnych biur. Młode firmy coraz częsciej poszukują pracy kierując się nie tylko dobrymi zarobkami czy możliwoscią rozwoju. Zwracają również dużą uwagę na atmosferę, komfort oraz nowoczesny design. W końcu w pracy spędzamy połowę swojego życia, jeśli nie więcej.

Warunkiem powodzenia przy wprowadzaniu nowej strategii miejsca pracy jest umiejętne zarządzanie zmianą. Nasza firma jest najlepszym przykładem, że warto zaryzykować. Proces bywa trudny - trzeba poświęcić czas i uwagę zarówno kierownictwu firmy, jak i wszystkim pracownikom. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu są konsultacje z pracownikami i ankiety – w których definiowane są potrzeby i aspiracje związane z nowym biurem. Nasi pracownicy już 18 miesięcy temu zostali poinformowani dlaczego została podjęta taka decyzja, jakie zmiany są planowane oraz jak wpłyną na codzienne funkcjonowanie każdego z nich. Każdy czuł się zaangażowany w tworzenie projektu nowego biura, a jednocześnie odpowiedzialny za końcowy efekt. Aby mogła zajść głęboka zmiana w codziennych nawykach zawodowych niezbędna jest także precyzyjnie zaprojektowana  komunikacja,  jasno zaprezentowane cele oraz przeprowadzenie we właściwym czasie odpowiednich rozmów i szkoleń - mówi Karina Kreja, zastępca dyrektora działu doradztwa budowlanego w CBRE ,która zarządzała zmianami w warszawskim oddziale firmy CBRE.

Nawet jeżeli firma nie jest gotowa na przyjęcie nowej strategii, może wykorzystać pewne elementy i rozwiązania, które przyczynią się do wzrostu efektywności pracowników i atrakcyjności biura. Nowa aranżacja otwartych przestrzeni, nowoczesne wyposażenie części wspólnych czy ładna, duża kuchnia z jadalnią, mogą przyczynić się do zwiększenia interakcji w biurze. – mówi Iwona Pasik, starszy architekt w dziale doradztwa budowlanego, autorka projektu nowego biura CBRE.

 

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: 81.waw.pl, www.cbre.pl
Data publikacji: 14.07.2014 11:24
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.