Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Wykład architektoniczny w warszawskim oddziale SARP. Architekci z pracowni vora z Barcelony opowiedzą o swoich pomysłach na współczesną przestrzeń publiczną

  • Komentarze

can ricart sports center w Barcelonie - projekt autorstwa pracowni vora

can ricart sports center w Barcelonie - projekt autorstwa pracowni vora

Warszawski SARP zaprasza na rozmowy o architekturze, przestrzeni publicznej i urbanistyce, które poprowadzi  zespół z pracowni architektonicznej vora z Barcelony. Architekci są laureatami konkuru European 12, którego tematem było przywrócenie życia warszawskiemu osiedlu za Żelazną Bramą

Pracownia vora z Barcelony - jakie mają pomysły na architekturę współczesną i przestrzeń publiczną?

Gośćmi specjalnymi specjalnymi w warszawskim oddziale SARP będą członkowie pracowni architektonicznej vora z Barcelony. Oprócz architektury współczesnej architekci zajmują się, przede wszystkim, projektowaniem przestrzeni publicznych. W 2014 roku zespół vora w składzie Pere Buil, Toni Riba i Adrià Guardiet zwyciężył w polskiej edycji konkursu Europan 12. Tematem konkursu architektonicznego było warszawskie osiedle za Żelazną Bramą. Podczas wykładu o architekturze goście z Barcelony przedstawią zaprojektowane przez nich koncepcje konkursowe oraz projekty zrealizowane. Architekci zaprezentują swoje podejście do przestrzeni publicznej i strategii urbanistycznych związanych z pamięcią i tożsamością.

Osiedle Za Żelazną Bramą – idea zwycięskiego projektu

Przed II Wojną Światową przestrzeń publiczna za Żelazną Bramą tętniła życiem. W czasie konfliktu niemieccy okupanci zbudowali w tym miejscu getto żydowskie. Po 1945 zostały tu jedynie zgliszcza. W latach 60. zbudowano na tym terenie 19 identycznych, 16-kondygnacyjnych bloków mieszkalnych o wysokości 87metrów. W przestrzeni tej panowało poczucie osamotnienia... Uboga jakość zabudowy, brak charakteru, przeskalowanie względem jednostki ludzkiej i nadmierna jednorodność, a także nieobecność lokali usługowych sprawiły, że mimo niedalekiej odległości od centrum, miejsce to uchodziło za nieatrakcyjną i przytłaczającą dzielnicę mieszkalną.

Obszar, który miał zostać przekształcony w ramach konkursu architektonicznego European 12, zawierał 3 z 19 wspomnianych wcześniej bloków mieszkalnych. Architekci w pierwszej kolejności postanowili stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną wokół zabudowy -  tzw. free spaces

Głównym celem projektowym było wzmocnienie relacji pomiędzy odizolowaną dzielnicą a dynamicznym centrum miasta. Powodami urbanistycznego konfliktu, który się tu wytworzył były między innymi przerwana ciągłość komunikacji miejskiej, duże parkingi, które nienaturalnie dzielą przestrzeń, czy też monofunkcyjność – brak usług i centrów aktywności społecznej. Twórcy nowej koncepcji dla tego miejsca opowiedzą na wykładzie jakie były ich pomysły na interwencję w tą odseparowaną tkankę miejską.

Wykład poprowadzony będzie w języku angielskim i odbędzie się w środę, 18 czerwca 2014 r., o godzinie 18:00, w sali konferencyjnej Oddziału Warszawskiego SARP, ul. Foksal 2,na parterze.

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 13.08.2014 10:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.