Pracownia vora z Barcelony - jakie mają pomysły na architekturę współczesną i przestrzeń publiczną?
Gośćmi specjalnymi specjalnymi w warszawskim oddziale SARP będą członkowie pracowni architektonicznej vora z Barcelony. Oprócz architektury współczesnej architekci zajmują się, przede wszystkim, projektowaniem przestrzeni publicznych. W 2014 roku zespół vora w składzie Pere Buil, Toni Riba i Adrià Guardiet zwyciężył w polskiej edycji konkursu Europan 12. Tematem konkursu architektonicznego było warszawskie osiedle za Żelazną Bramą. Podczas wykładu o architekturze goście z Barcelony przedstawią zaprojektowane przez nich koncepcje konkursowe oraz projekty zrealizowane. Architekci zaprezentują swoje podejście do przestrzeni publicznej i strategii urbanistycznych związanych z pamięcią i tożsamością.
Osiedle Za Żelazną Bramą – idea zwycięskiego projektu
Przed II Wojną Światową przestrzeń publiczna za Żelazną Bramą tętniła życiem. W czasie konfliktu niemieccy okupanci zbudowali w tym miejscu getto żydowskie. Po 1945 zostały tu jedynie zgliszcza. W latach 60. zbudowano na tym terenie 19 identycznych, 16-kondygnacyjnych bloków mieszkalnych o wysokości 87metrów. W przestrzeni tej panowało poczucie osamotnienia... Uboga jakość zabudowy, brak charakteru, przeskalowanie względem jednostki ludzkiej i nadmierna jednorodność, a także nieobecność lokali usługowych sprawiły, że mimo niedalekiej odległości od centrum, miejsce to uchodziło za nieatrakcyjną i przytłaczającą dzielnicę mieszkalną.
Obszar, który miał zostać przekształcony w ramach konkursu architektonicznego European 12, zawierał 3 z 19 wspomnianych wcześniej bloków mieszkalnych. Architekci w pierwszej kolejności postanowili stworzyć przyjazną przestrzeń publiczną wokół zabudowy - tzw. free spaces
Głównym celem projektowym było wzmocnienie relacji pomiędzy odizolowaną dzielnicą a dynamicznym centrum miasta. Powodami urbanistycznego konfliktu, który się tu wytworzył były między innymi przerwana ciągłość komunikacji miejskiej, duże parkingi, które nienaturalnie dzielą przestrzeń, czy też monofunkcyjność – brak usług i centrów aktywności społecznej. Twórcy nowej koncepcji dla tego miejsca opowiedzą na wykładzie jakie były ich pomysły na interwencję w tą odseparowaną tkankę miejską.
Wykład poprowadzony będzie w języku angielskim i odbędzie się w środę, 18 czerwca 2014 r., o godzinie 18:00, w sali konferencyjnej Oddziału Warszawskiego SARP, ul. Foksal 2,na parterze.
Milena Glinojecka