archirama.pl

Wykład i wystawa Helmuta Jahna w Warszawie

We wtorek 24. września w siedzibie warszawskiego SARP odbył się wykład znanego niemieckiego architekta, Helmuta Jahna. Spotkaniu towarzyszył wernisaż wystawy "Helmut Jahn. Architektura + przestrzeń miejska" prezentującej przekrój twórczości architekta.

Helmut Jahn w Warszawie. Zapraszamy na wykład słynnego architekta i autora wieżowca Cosmopolitan

Wykład zatytułowany „Helmut Jahn. Architektura + przestrzeń" odbędzie się w wtorek, 24 września o godz. 18.00 w Oranżerii przy Pałacu Zamoyskich w siedzibie SARP, ul. Foksal 2.

Fot: Dennis Bangert

Helmut Jahn jest autorem wieżowca Cosmopolitan w Warszawie, którego otwarcie odbędzie się już w przyszłym roku. Jest to pierwszy budynek jego pracowni w Polsce, w związku z czym Tacit Development (inwestor Cosmopolitan) we współpracy z SARP i MSN zaprosili Helmuta Jahna do wygłoszenia wykładu i otwarcia wystawy poświęconej twórczości architekta w siedzibie SARPu przy ul. Foksal w Warszawie.

Helmut Jahn już od ponad 40 lat tworzy oryginalne i monumentalne projekty komercyjne, a jego budynki można znaleźc w Ameryce, Europie, Azji i Afryce. Jest autorem takich realizacji, jak Sony Center w Berlinie, Messeturm we Frankfurcie nad Menem oraz lotnisko w Bangkoku. Podczas wykładu architekt opowiedział o swoich najważniejszych projektach oraz procesie twórczym, jaki stoi za ich realizacjami.

 

Przekrój twórczości Helmuta Jahna

Kuratorem wystawy jest Albrecht Bangert, a jej premiera odbyła się w listopadzie 2012 roku w Neues Museum w Norymberdze. Zaprezentowane na ekspozycji projekcje graficzne, szkice i modele budynków w skali 1:500 ilustrują złożony proces twórczy: od etapu pojawienia się koncepcji w umyśle architekta, poprzez proces projektowy, aż po realizacje budynku. Architekt opowiedział również o wieżowcu Cosmopolitan oraz dialogu, jaki nawiązuje z otoczeniem ścisłego centrum stolicy. Warszawski wieżowiec jest przykładem tego, jak Helmut Jahn stara się połączyć monumentalną architekturę z przestrzenią publiczną, w której się znajduje. Jego realizacje często stają się autonomicznymi przestrzeniami i same w sobie tworzą miasta w mieście (na przykład lotnisko w Bangkoku czy Sony Center w Berlinie).

 

Helmut Jahn. Flash Gordon architektury

Helmut Jahn nazywany jest Flashem Gordonem architektury z powodu wyrazistości, jaka charakteryzuje jego projekty. Znany jest z innowacyjności i zaawansowanych technologii, a jego działalność określana jest jako "archi-neering", czyli połączenie architektury i inżynierii. Architekt podsumował swój wykład słowami "przyszłość nigdy się nie myli", które od wielu lat są mottem przewodnim jego działalności.

Wystawę można oglądać do 12 października bieżącego roku w Pawilonie Wystawowym SARP, ulica Foksal w Wraszawie.

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Dennis Bangert
Data publikacji: 29.09.2013 11:10

Rozmowy o architekturze.