Zawód architekt – marzenie czy udręka?
W Instytutcie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie dla architektów z cyklu PERSPEKTYWA. Wykład miał miejsce w siedzibie Instytutu przy ulicy Świętojerskiej 5/7.
Tym razem głównym tematem projektantów nie były rozmowy o architekturze. Na spotkaniu panowała swobodna atmosfera sprzyjająca rozwijaniu nowych kontaktów. Pierwszą część konferencji zajął wykład Work-life balance w życiu architekta poprowadzony przez Jacka Rozenka. Nie zabrakło humoru, wymiany poglądów i spostrzeżeń. Niektórzy goście opowiadali nawet o swoich „architektonicznych” kolejach losu.
Trener starał się uświadomić gościom skąd biorą się ich problemy. Mówił, że prawdopodobnie tworzą je ograniczenia, które sami na siebie nakładamy. Jako ludzie ambitni, zamiast szans i możliwości – doszukujemy się problemów. Fakt, że pragniemy być perfekcyjni sprawia, że nie potrafimy odkryć w sobie realnego potencjału.
Jacek Rozenek polecił spojrzeć na siebie z dystansu lub oczami tych, którzy przebywają z nami na co dzień. Wówczas będziemy w stanie docenić swój talent. Aktor od lat pracuje jako coach pokazując ludziom ich własny rozwój.
Zrównoważony rozwój kluczem do sukcesu
Gość specjalny mówił również o sposobach osiągania równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Przywołał nawet pojęcie zrównoważonego rozwoju, co architektom kojarzyć się może głównie z budownictwem ekologicznym i źródłami energii odnawialnej...
Tymczasem słowa odnoszą się również do rozwoju duchowego. Coach podkreślał, że istotną rolę odgrywają relacje z bliskimi. Mówił o różnicach między kobietami a mężczyznami. Trener twierdzi, że każda z płci ma zupełnie różne potrzeby emocjonalne. Jeśli to sobie uświadomimy będziemy zdolni do budowania szczęśliwszych relacji.
Jacek Rozenek mówił również o tym, że każdy ma w sobie pewien rodzaj energii, którą należy odpowiednio zarządzać by osiągnąć sukces na lata. Jeśli kierujemy jej zasobami w sposób nieodpowiedni, jedyne czego możemy się dorobić to krótkotrwałe powodzenie, słomiany zapał i nieustanny stres.
Przykłady na złe gospodarowanie energię są proste. Gdy rozpoczynamy dzień w pracy, myślimy tylko o tym, kiedy się wreszcie skończy. Natomiast podczas odpoczynku nasz umysł zajęty jest dumaniem o tym, co mamy do zrobienia. Energia przypomina zamknięte koło. Trener polecił bardzo proste rozwiązanie – należy skupiać się na tym co „tu i teraz”. To podobno rzadka i cenna umiejętność, która jest podstawą równowagi.
Po szkoleniu Jacka Rozenka wystąpił Rafał Osiński z firmy Häfele. Opowiadał o tym, że detale mają duże znaczenie wizualne w projekcie architektonicznym. Przedstawił również produkty Häfele, które firma właśnie wprowadza na polski rynek.
Milena Glinojecka

-
Dom z opon, czyli earthship, to bryła zbudowana zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, tak cenionymi we współczesnej architekturze. Ale czy w takim domu wygodnie się mieszka? Ile kosztuje budowa? Czy właściciele muszą polubić zapach rozgrzanej gumy? więcej
-
Zdarza się jeszcze słyszeć stwierdzenie, że kobiety są pomijane w architekturze – niższe pensje, więcej wymagań czy brak zaufania, jakim darzy je płeć męska. Zawód architekta jest wymagający, ale kobiety przez ostatnie kilkanaście lat zaznaczyły swoją obecność w architekturze. Sprawdź, ile wiesz o ich dokonaniach! więcej
-
Architekci to trudny i specyficzny zawód. Jednak mimo dużej cierpliwości architektów, mogą zdarzyć się wypowiedzi, które najspokojniejszego architekta wyprowadzą z równowagi albo przynajmniej zirytują. Oto 8 rzeczy, o które lepiej nie pytaj architektów. więcej
-
Wybraliśmy 10 rzeczy, które powinien widzieć każdy architekt zanim zacznie pracować w zawodzie. Niektóre z nich są banalne, inne wiążą się ze specjalistyczną wiedzą. Czy dodalibyście coś do tej listy? więcej

- ARCHITEKTURA: Dom z opon. Nietypowa bryła, materiały z odzysku. GALERIA i FILMY
- ARCHITEKTURA: Kobiety w architekturze – sprawdź ile wiesz o ich osiągnięciach
- LIFESTYLE: Zawód architekt: tego nigdy nie powinieneś mówić do architekta... chyba że chcesz go zdenerwować
- ARCHITEKTURA: O czym musi wiedzieć młody architekt zanim zacznie pracę w zawodzie?
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny LafargeHolcim Awards