archirama.pl

Wyniki konkursu architektonicznego. Tak będzie wyglądało zadaszenie lapidarium w Muzeum Warszawy

Konkurs dotyczył zadaszenia dziedzińca Muzeum Warszawy i pomysłu na aranżację. Lapidarium znajduje się przy ul. Rynek Starego Miasta i Nowomiejskiej. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia architektoniczna ARE STIASNY/WACŁAWEK.

I nagroda w konkursie na zadaszenie lapidarium Muzeum Warszawy.  Autorzy: pracownia STIASNY/WACŁAWEK z Warszawy

I nagroda w konkursie na zadaszenie lapidarium Muzeum Warszawy.

Autorzy: pracownia STIASNY/WACŁAWEK z Warszawy

Fot: materiały prasowe SARP

Muzealne lapidarium znajduje się pomiędzy zabytkowymi kamienicami przy ul. Rynek Starego Miasta 36, 38 i 40 oraz przy ul. Nowomiejsiej 4, 6 i 8. Zadaniem konkursowym było stworzenie zadaszenia i pomysłu na aranżację tego miejsca tak. Główna funkcja lapidarium, to funkcja reprezentacyjna.

Koncepcja architektoniczna miała być polączeniem zarówno funkcji foyer muzeum jak i funkcji wystawienniczej - przestrzeni do organizowania różnego rodzaju wydarzeń, koncertów, wystaw czasowych, seminariów czy konferencji.

Od strony technicznej wymagano zaprojektowania m. in. ruchu zwiedzających – ze względu na wejście dla niepełnosprawnych przez bramę i sień przejazdową kamienicy Nowomiejska 6. Zaprojektowane lapidarium miało również pomieścić stoliki kawiarni przy kamienicy nr 40.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie:
arch. Andrzej Bulanda – Przewodniczący Sądu konkursowego
arch. Stanisław Stefanowicz – Sędzia referent
dr Jarosław Trybuś – Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych, Muzeum Warszawy
arch. Artur Zbiegieni – Zastępca Dyrektora ds. Inwestycyjnych, Muzeum Warszawy
Rafał Mroczkowski – Sekretarz konkursu


I NAGRODĘ i nagrodę pieniężną w wysokości  25 000zł oraz zaproszenie wykonania dokładnej dokumentacji projektowej otrzymała pracownia ARE STIASNY/WACŁAWEK z Warszawy. Uzyskała ona 80 punktów.

II NAGRODĘ i 15 000zł otrzymał Mateusz Tański z Warszawy, uzyskując 62 punkty.

III nagrody nie przyznano.

Oprócz tego, sąd konkursowy jednogłośnie przyznał dwa wyróżnienia w wysokości 5 000 zł. Jedno z nich otrzymała pracownia Brzozowski Grabowiecki Architekci z Warszawy, natomiast drugie - Studio PZ Paweł Zaręba ze Szczecina.

W Staromiejskich Piwnicach, w godzinach 10:00 – 18:00, będzie można oglądać prace - wejście przez sklep Muzeum Warszawy. Wystawa rozpocznie się 17 lutego i potrwa do 27 lutego. W tym samym miejscu 20 lutego, o godz. 17:00 odbędzie się dyskusja pokonkursowa.

Zdjęcia: materiały prasowe SARP
Data publikacji: 18.02.2015 13:43

Rozmowy o architekturze.