Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Wystawa architektoniczna „Tygrysy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje

  • Komentarze

Wystawa architektoniczna „Tygrysy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje

Wystawa architektoniczna „Tygrysy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje

Fot: materiały prasowe SARP
  • Wystawa architektoniczna „Tygrysy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje

Z okazji Nocy Muzeów Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przygotowało wyjątkową wystawę architektoniczną. Ekspozycja prezentuje twórczość zespołu trzech znanych architektów warszawskich. Grupę nazywano w środowisku zawodowym „Tygrysami” – stąd nazwa wystawy. Otwarcie prezentacji prac odbyło się 10 grudnia 2014 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje

Architektura warszawskich „Tygrysów”

Skopje to stolica Republiki Macedonii. Miasto położone jest nad rzeką Wardar. Gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym odbywa się wystawa jest dziełem trójki warszawskich architektów. Są to Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokjrzyński i Eugeniusz Wierzbicki. Bryła powstała w latach 1965-1974. Zorganizowano wówczas konkurs architektoniczny na obiekt, który miał być darem od Polski dla Skopje zniszczonego trzęsieniem ziemi w 1963 roku. Inne budynki stworzone przez słynny zespół architektów to m. in. Dom Partii w Warszawie i dworzec kolejowy w Katowicach.

Konkurs architektoniczny na gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje

Obiekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej miał być zlokalizowany na malowniczym wzgórzu Kale z widokiem na całe miasto i rzekę Wardar. Warszawscy architekci wykorzystali potencjał terenu nadając architekturze monumentalny charakter zainspirowany antycznym Akropolem. Dzięki temu zdobili pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym wygrywając z 86 innymi projektami (w tym projekt Oskara Hansena).

W związku z panującymi trendami gmach został zaprojektowany po części jako brutalistyczna bryła, w której dominował żelbet. Jednak obiekt zbudowany był również w dużej części z lokalnego, białego marmuru, który w naturalny sposób wkomponował budynek w rodzime otoczenie. Wystawa została przygotowana w 50-lecie opracowania przez „Tygrysów” koncepcji gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Ekspozycja ma na celu przybliżenie dorobku wybitnych architektów zarówno Polakom jak i mieszkańcom Macedonii. Wystawie towarzyszy katalog opracowany w języku macedońskim oraz  książka Tadeusza Baruckiego Tygrysy/Tigers W. Kłyszewski, J. Mokrzyński, E. Wierzbicki. Polsko-angielska publikacja przedstawia najważniejsze osiągnięcia polskiej architektury. Ma na calu poinformowanie świata o wybitnych osiągnięciach polskich architektów.


Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.