Rozmowy o architekturze
ROZMOWY O ARCHITEKTURZE

Wystawa MY I ONI. PROJEKTOWANIE DLA WSPÓLNOTY. Projekt dla miast przyszłości realizowany przez Fundację Bęc Zmiana

  • Komentarze

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Tegoroczna edycja cyklu „Synchronizacja” koncentruje się na pojęciu WSPÓLNOTY dla miast przyszłości. Jak we współczesnych miastach  prezentują się miejsca wspólne? W jaki sposób architekci i urbaniści odnoszą się do zagadnienia wspólnej przestrzeni miejskiej? Wystawa MY I ONI. PROJEKTOWANIE DLA WSPÓLNOTY zorganizowana przez fundację Bęc Zmiana spróbuje przyjrzeć się temu bliżej

Przestrzeń publiczna a wspólnota - Fundacja Bęc Zmiana i wystawa MY I ONI. PROJEKTOWANIE DLA WSPÓLNOTY

Cykl Synchronizacja to przedsięwzięcie polegające na badaniu przestrzeni publicznych współczesnych miast, realizowane przez fundacje Bęc Zmiana od 2008 roku. Wystawa przedstawia problemy projektowe, społeczno-polityczne, ekonomiczne i estetyczne oraz emocjonalne rozwiązywane są przez szereg specjalistów, do których należą architekci, artyści, fotografowie i badacze przestrzeni miejskiej.

Wspólnotą może być kościół, fabryka, stadion czy plac zabaw a nawet przestrzeń wirtualna, niezależnie od podzielanych wartości, celów, charakteru i liczebności grupy wchodzącej w skład wspólnoty.

Tytuł wystawy MY I ONI. PROJEKTOWANIE DLA WSPÓLNOTY odnosi się do grup społecznych, które ścierają się ze sobą w przestrzeni miejskiej. Należą do nich, przede wszystkim, użytkownicy i projektanci, ale również obywatele i politycy, osoby sprawne i niepełnosprawne, zdrowe i chore, pracujące i bezrobotne, a nawet mieszkańcy bloków z wielkiej płyty i tacy, którzy mieszkają na osiedlach strzeżonych.

Celem przedsięwzięcia nie jest zdefiniowanie czy też skatalogowanie przestrzeni publicznych i miejskich określanych jako miejsca wspólnoty, ale określenie warunków formowania się takich miejsc.

Na wystawie będzie można przyjrzeć się konfrontacji różnego rodzaju miejsc wspólnych  – radykalnych, tradycyjnych, integrujących ludzi i nie-ludzi, pragmatycznych, mocno dyskusyjnych, a także utopijnych i eksperymentalnych wizji zaprojektowanych po to, aby sprawdzić, co z tego wyniknie.

Ekspozycji przyświeca zasada wyrażona przez Waltera Benjamina - postępować radykalnie, nigdy zaś konsekwentnie.

Prezentowane będą prace takich autorów jak: Paweł Althamer, Karolina Breguła, Grzegorz Broniatowski, Elvin Flamingo, Mikołaj Długosz, Grzegorz Gądek, Michał Gayer, Mikołaj Grospierre, Piotr Grzegorek, Michał Grzymała, Jan Modzelewski, Piwowar/Komorowska/Winkowska, Konrad Pustoła, Maciej Rawluk, Michał Slezkin, Snopek/Cichońska, Fundacja na Rzecz Wspólnot Lokalnych „Na miejscu”/Centrala /Skanska, WWAA, Aga Szreder, Żwirek oraz pacjenci Centrum Alzheimera w Warszawie.

 

 

Otwarcie wystawy MY I ONI. PROJEKTOWANIE DLA WSPÓLNOTY odbędzie się w sobotę, 22 listopada o godzinie 15:00 w Centrum Alzheimera, na al. Wilanowskiej 257 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać od piątku do soboty w godzinach 11 – 19:30 do 4 stycznia 2015.

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 19.11.2014 09:27
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.