archirama.pl

Projekt łazienki modułowej nagrodzony

Konkurs architektoniczny Akademii Hansgrohe jest już rozstrzygnięty. Jurorzy przyznali główną nagrodę za projekt łazienki modułowej dla dużej grupy osób

Nagroda specjalna w konkursie Citterio i Ty

Karolina Zuba, nagroda specjalna w konkursie Citterio i Ty, kategoria studencka. Architektura wnętrz salonu kąpielowego jest minimalistyczna

Fot: Karolina Zuba / Politechnika Lubelska

Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu architektonicznego Citterio i Ty polegało na zaprojektowaniu wnętrza łazienki. Wymogiem było zastosowanie armatury łazienkowej oferowanej przez organizatora konkursu. Projektanci mogli wybrać jedną z  trzech kolekcji zaprojektowanych przez Antonio Citterio dla marki Axor. Poza tym regulamin konkursu nie narzucał projektantom wielu ograniczeń.

Moduł we współczesnej architekturze

Ze swobody tej skorzystał laureat głównej nagrody Konrad Kobielski, student Politechniki Poznańskiej. Projektant zaproponował rozwiązanie łazienki służącej dużej grupie osób. Module jest zgodnie z nazwą przestrzenią podzieloną na szereg części, które można oddzielić zmieniając w mniejsze pomieszczenia, albo połączyć w jedno wnętrze. Wizualizacja przedstawia łazienkę podzieloną na 5 modułów. Pierwszy z nich mieści umywalkę, drugi toaletę, kolejne prysznic i wannę, jest też niewielki łącznik. Autor uważa, że z tak zaprojektowanego wnętrza mogą równocześnie korzystać co najmniej dwie osoby. Wydaje mi się, że w pomieszczeniu wyposażonym w tylko jedne drzwi takie rozwiązanie może okazać się kłopotliwe w codziennym użytkowaniu. Jury doceniło nowatorskie podejściem do tematu i próbę rozwiązania realnego problemu mieszkaniowo-rodzinnego. 

Łazienka z widokiem na góry

Konkurs architektoniczny Citterio i Ty miał dwie kategorie, przeznaczone dla studentów i czynnych zawodowo projektantów. W pierwszej z nich nagrodę przyznano Karolinie Zubie z Politechniki Lubelskiej za spójną koncepcję i rzeczowo przemyślaną prezentację. Łazienka z przeszkloną w całości ścianą (wielkie okno sąsiaduje z natryskiem) ma być wykończona drewnem i szarym betonem architektonicznym.
W kategorii projektów profesjonalnych Jury przyznało nagrodę specjalną w wysokości 3 000 zł dla najbardziej obiecującego projektanta; otrzymał ją Jakub Bałanda z Asymetric Studio z Sopotu. Również ten projektant doświetlił swoją łazienkę dużymi przeszkleniami ścian, jego propozycja jest jednak łatwiejsza do zaakceptowania przez przeciętnego użytkownika, barierka tarasu i układ wnętrza dają minimum prywatności użytkownikowi.

Jury nominowało do finału 10 projektów spośród 144 prac, które zgłoszone zostały w tegorocznej edycji konkursu architektonicznego.
Więcej informacji: www.akademiahansgrohe.pl

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Jakub Balanda, Konrad Kobielski, Citterio i Ty, materiały prasowe konkursu, Karolina Zuba / Politechnika Lubelska
Data publikacji: 5.04.2016 14:20