Showroom
WNĘTRZA

Ikona architektury w Krakowie? Muzeum Kantora

  • Komentarze

Architektura współczesna w Polsce: Muzeum Kantora w Krakowie, 2014

Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Cricoteki, 2014. IQ2 Konsorcjum, lider konsorcjum nsMoonStudio sp. Jedna z makiet prezentowanych na wystawie Kolekcja „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie 

Fot: Marcin Czechowicz
  • Nowa wystawa w Galerii Architektury GAGA, bryła muzeum Kantora
  • Architektura współczesna w Polsce: Muzeum Kantora w Krakowie, 2014
  • Cricoteka w Krakowie
  • Tadeusz Kantor - "Umarła Klasa"

Nowa wystawa w Galerii Architektury GAGA przedstawia „nową ikonę architektury Krakowa”, zawieszoną w powietrzu bryłę Cricoteki, Muzeum Tadeusza Kantora

Architektura współczesna w konserwatywnym mieście

Kraków stereotypowo uważany jest wciąż za miasto przywiązane do tradycji, mieszczańskie. Równocześnie nie ma chyba w Polsce miejsca silniej kojarzącego się z cyganerią i artystyczną awangardą. Jakie reakcje wzbudza pod Wawelem odważna bryła nowego Muzeum Tadeusza Kantora?

Wygląda jak przybysz z innej planety, waży około 10 tys. ton - czyli tyle samo co 10 pociągów wypełnionych węglem po 30 wagonów każdy - i spoczął nad Wisłą. Pancerz tego stalowego kolosa wykonano z rudego kortenu a podbrzusze z arkuszy lustrzanej blachy. W konserwatywnym Krakowie wywołał rewolucję. Stanowi potencjalne naruszenie wartości historycznej miasta, nie wpisuje się w kontekst, jest mocny, charakterny… i podoba się mieszkańcom. To wyłom w myśleniu na temat miejsca współczesnej architektury w przestrzeni Krakowa – podkreślają kuratorzy nowej wystawy w Galerii Architektury GAGA.

Autorzy projektu, architekci z pracowni Wizja oraz nsMoonStudio podsumowują krótko „taka okazja projektowa trafia się być może raz w życiu”.
Nie wiadomo jeszcze, jakie rezultaty da zgłoszenie budynku do konkursu Miesa van der Rohe, ale w Krakowie nowe muzeum uznawane już jest za nową ikonę architektury.

Bryła nowego muzeum

„Elementy architektury - Cricoteka" to wystawa przedstawiająca bryłę Cricoteki  z nietypowej perspektywy, na co dzień dostępnej tylko dla architekta i budowniczego. Na potrzeby wystawy muzeum obdarto ze skorupy, pokazano jego wewnętrzną budowę i zasadę działania.

Wystawa Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (wejście od ul. Szujskiego) czynna od 13 do 31 grudnia w godz. wt-pt 11-19. i sb-nd 9.30 – 17.30.
Spotkanie z architektami w klubokawiarni „Pauza in Garden” 18 grudnia o godzinie 18.30. Wstęp wolny.

IQ2 Konsorcjum; nsMoonStudio sp. z o.o.; projektant generalny architekt Sławomir Zieliński (nsMoonStudio sp. z o.o.); Agnieszka Szultk i Piotr Nawara (nsMoonStudio sp. z o.o.); konsorcjant: Wizja sp. z o.o., architekt Stanisław Deńko.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.