Showroom
WNĘTRZA

Ikona architektury w Krakowie? Muzeum Kantora

  • Komentarze

Architektura współczesna w Polsce: Muzeum Kantora w Krakowie, 2014

Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Cricoteki, 2014. IQ2 Konsorcjum, lider konsorcjum nsMoonStudio sp. Jedna z makiet prezentowanych na wystawie Kolekcja „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie 

Fot: Marcin Czechowicz
  • Nowa wystawa w Galerii Architektury GAGA, bryła muzeum Kantora
  • Architektura współczesna w Polsce: Muzeum Kantora w Krakowie, 2014
  • Cricoteka w Krakowie
  • Tadeusz Kantor - "Umarła Klasa"

Nowa wystawa w Galerii Architektury GAGA przedstawia „nową ikonę architektury Krakowa”, zawieszoną w powietrzu bryłę Cricoteki, Muzeum Tadeusza Kantora

Architektura współczesna w konserwatywnym mieście

Kraków stereotypowo uważany jest wciąż za miasto przywiązane do tradycji, mieszczańskie. Równocześnie nie ma chyba w Polsce miejsca silniej kojarzącego się z cyganerią i artystyczną awangardą. Jakie reakcje wzbudza pod Wawelem odważna bryła nowego Muzeum Tadeusza Kantora?

Wygląda jak przybysz z innej planety, waży około 10 tys. ton - czyli tyle samo co 10 pociągów wypełnionych węglem po 30 wagonów każdy - i spoczął nad Wisłą. Pancerz tego stalowego kolosa wykonano z rudego kortenu a podbrzusze z arkuszy lustrzanej blachy. W konserwatywnym Krakowie wywołał rewolucję. Stanowi potencjalne naruszenie wartości historycznej miasta, nie wpisuje się w kontekst, jest mocny, charakterny… i podoba się mieszkańcom. To wyłom w myśleniu na temat miejsca współczesnej architektury w przestrzeni Krakowa – podkreślają kuratorzy nowej wystawy w Galerii Architektury GAGA.

Autorzy projektu, architekci z pracowni Wizja oraz nsMoonStudio podsumowują krótko „taka okazja projektowa trafia się być może raz w życiu”.
Nie wiadomo jeszcze, jakie rezultaty da zgłoszenie budynku do konkursu Miesa van der Rohe, ale w Krakowie nowe muzeum uznawane już jest za nową ikonę architektury.

Bryła nowego muzeum

„Elementy architektury - Cricoteka" to wystawa przedstawiająca bryłę Cricoteki  z nietypowej perspektywy, na co dzień dostępnej tylko dla architekta i budowniczego. Na potrzeby wystawy muzeum obdarto ze skorupy, pokazano jego wewnętrzną budowę i zasadę działania.

Wystawa Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (wejście od ul. Szujskiego) czynna od 13 do 31 grudnia w godz. wt-pt 11-19. i sb-nd 9.30 – 17.30.
Spotkanie z architektami w klubokawiarni „Pauza in Garden” 18 grudnia o godzinie 18.30. Wstęp wolny.

IQ2 Konsorcjum; nsMoonStudio sp. z o.o.; projektant generalny architekt Sławomir Zieliński (nsMoonStudio sp. z o.o.); Agnieszka Szultk i Piotr Nawara (nsMoonStudio sp. z o.o.); konsorcjant: Wizja sp. z o.o., architekt Stanisław Deńko.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.