Architektura współczesna w konserwatywnym mieście
Kraków stereotypowo uważany jest wciąż za miasto przywiązane do tradycji, mieszczańskie. Równocześnie nie ma chyba w Polsce miejsca silniej kojarzącego się z cyganerią i artystyczną awangardą. Jakie reakcje wzbudza pod Wawelem odważna bryła nowego Muzeum Tadeusza Kantora?
Wygląda jak przybysz z innej planety, waży około 10 tys. ton - czyli tyle samo co 10 pociągów wypełnionych węglem po 30 wagonów każdy - i spoczął nad Wisłą. Pancerz tego stalowego kolosa wykonano z rudego kortenu a podbrzusze z arkuszy lustrzanej blachy. W konserwatywnym Krakowie wywołał rewolucję. Stanowi potencjalne naruszenie wartości historycznej miasta, nie wpisuje się w kontekst, jest mocny, charakterny… i podoba się mieszkańcom. To wyłom w myśleniu na temat miejsca współczesnej architektury w przestrzeni Krakowa – podkreślają kuratorzy nowej wystawy w Galerii Architektury GAGA.
Autorzy projektu, architekci z pracowni Wizja oraz nsMoonStudio podsumowują krótko „taka okazja projektowa trafia się być może raz w życiu”.
Nie wiadomo jeszcze, jakie rezultaty da zgłoszenie budynku do konkursu Miesa van der Rohe, ale w Krakowie nowe muzeum uznawane już jest za nową ikonę architektury.
Bryła nowego muzeum
„Elementy architektury - Cricoteka" to wystawa przedstawiająca bryłę Cricoteki z nietypowej perspektywy, na co dzień dostępnej tylko dla architekta i budowniczego. Na potrzeby wystawy muzeum obdarto ze skorupy, pokazano jego wewnętrzną budowę i zasadę działania.
Wystawa Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (wejście od ul. Szujskiego) czynna od 13 do 31 grudnia w godz. wt-pt 11-19. i sb-nd 9.30 – 17.30.
Spotkanie z architektami w klubokawiarni „Pauza in Garden” 18 grudnia o godzinie 18.30. Wstęp wolny.
IQ2 Konsorcjum; nsMoonStudio sp. z o.o.; projektant generalny architekt Sławomir Zieliński (nsMoonStudio sp. z o.o.); Agnieszka Szultk i Piotr Nawara (nsMoonStudio sp. z o.o.); konsorcjant: Wizja sp. z o.o., architekt Stanisław Deńko.
