- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna sali koncertowej Beethovena ...
- ARCHITEKTURA: Architektura Warszawy: konkurs architektoniczny na ...
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Brick Award. Najlepsze ...
- WNĘTRZA: Muzeum Polskiej Wódki. Architektura wnętrz ...
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny na koncepcję zadaszenia ...
Pracownia architektoniczna Nizio Design International nie ma może monopolu na projekty wnętrz polskich muzeów, ale od kilku lat wygrywa kolejne konkursy architektoniczne w tej dziedzinie. Warszawska pracownia przygotowała wystawę Stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, projekt rewitalizacji Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu, Muzeum Polskiej Wódki i inne. Większość z tych przestrzeni to muzea multimedialne, wypełnione interaktywnymi eksponatami, oddziaływującymi na różne zmysły – są nawet eksponaty węchowe.
Na tle dotychczasowych prac nowy projekt sprawia wrażenie bardzo oszczędnego. Pierwsze zaprezentowane wizualizacje sugerują wnętrze o klarownym układzie, skupiające uwagę widza przede wszystkim na samych zabytkach. Projektanci nie tworzą kopii antycznych przedmiotów i nie naśladują wnętrz z epoki. Nie będzie to jednak również klasyczne “białe pudełko”. Tłem dla antycznych eksponatów są płaszczyzny przełamane linearnym ornamentem. Scenograficzne akcenty zaprojektowane dla każdej przestrzeni zostaną ściśle dopasowane do stylistyki panującej w danym obszarze kulturowym. Czy te dekoracyjne dodatki są potrzebne? Na razie trudno powiedzieć, czekamy na kolejne wizulizacje, które powiedzą coś więcej o nowym wnętrzu galerii. Jedno jest pewne, projektanci jak zwykle starannie zaplanowali oświetlenie. Dużą rolę w aranżacji wnętrza ma odgrywać kontrast światła i ciemności.
Nowa Galeria Sztuki Starożytnej powstanie w przestrzeni gmachu warszawskiego Muzeum Narodowego, zaprojektowanego w latach 20. ubiegłego wieku przez architekta Tadeusza Tołwińskiego. Przygotowując koncepcję zagospodarowania muzealnych przestrzeni projektanci inspirowali się sztuką i architekturą starożytną, nie zapominając jednak o modernistycznym charakterze zastanej architektury. We wnętrzach wykorzystali między innymi rytm okien oraz położenie budynku względem stron świata. Sale wschodnie pozostały jasne i nasłonecznione, zaś zachodnie ciemne. Koncepcja plastyczna Nizio Design International wykorzystuje ten podział. Projektanci sięgają przy tym po współczesne narzędzia. Mają one uzupełniać przekaz, pokazując np. wędrówkę słońca po niebie, granicę między światem żywych i umarłych.
Wnętrze Galerii Sztuki Starożytnej podzielone zostało na dziewięć wydzielonych przestrzeni prezentujących zagadnienia kultury i sztuki starożytnej oraz antycznych cywilizacji.
Podstawowym założeniem Galerii Sztuki Starożytnej jest uporządkowanie zabytków wedle antycznych cywilizacji – Egipt, Bliski Wschód, Grecja, Rzym – w kolejności chronologicznej, przy jednoczesnym przedstawieniu wzajemnych więzi poszczególnych cywilizacji oraz ich wpływu na czasy nowożytne. Kuratorom zależy na zainteresowaniu tą częścią muzeum zarówno młodzieży szkolnej, jak i widzów dorosłych dzięki umiejętnemu doborowi zabytków i sposobowi ich prezentacji. Galerię Sztuki Starożytnej chcielibyśmy udostępnić publiczności po gruntownym remoncie w zupełnie nowej aranżacji jesienią 2016 roku – podsumowuje Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

-
Dom Muzyki Beethovena Festspielhaus to projekt konkursowy autorstwa słynnej pracowni UNStudio z Amsterdamu. Architektura współczesna bazuje na formach geometrycznych. Są to różnej wielkości i różnego kształtu bryły zestawione w kompozycję. Ich masyw i ciężar został zminimalizowany transparentnymi elewacjami ze szkła więcej
-
Pawilon Zodiak przy pasażu Wiecha w Warszawie czeka rewitalizacja. Warszawski SARP ogłosił też konkurs na zagospodarowanie placu przy pawilonie. W 2016 roku przestrzeń publiczną w centrum Warszawy czekają duże zmiany więcej
-
Współczesna architektura w Polsce – budynki z cegły i materiałów ceramicznych zgłaszać można do konkursu architektonicznego Brick Award więcej
-
Na warszawskiej Pradze powstaje Muzeum Polskiej Wódki. Wystawę zaprojektowała pracownia Mirosława Nizio, projektanta m.in. wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin więcej

- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna sali koncertowej Beethovena od UNStudio z Amsterdamu
- ARCHITEKTURA: Architektura Warszawy: konkurs architektoniczny na otoczenie Pawilonu Zodiak
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Brick Award. Najlepsze bryły z cegły w Polsce
- WNĘTRZA: Muzeum Polskiej Wódki. Architektura wnętrz od Nizio Design International
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny na koncepcję zadaszenia atrium Muzeum Warszawy