Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

10 najpiękniejszych stadionów 2015

  • Komentarze

Stade Matmut Atlantique w Bordeaux

Elewacja francuskiego stadionu Stade Matmut Atlantique w Bordeaux

Fot: materiały prasowe plebiscytu Stadion Roku 2015
  • Stade Matmut Atlantique w Bordeaux
  • Estadio BBVA Bancomer w Monterrey

W plebiscycie Stadion Roku 2015 po raz kolejny nie zabrakło bryły stadionu z Polski

Czy polskie stadiony są najładniejsze na świecie? Zdania mogą być podzielone, ale jedno jest pewne. Ich użytkownicy są najwyraźniej dobrze zorganizowani. W 2011 roku pierwsze miejsce w rankingu i tytuł zdobył stadion w Gdańsku. W najnowszej edycji miejsce w finałowej dziesiątce zajął z kolei  Stadion Miejski Tychy. Wszystko dzięki licznym głosom kibiców. Bryła z Tych została uznana za jedną z najlepszych w internetowym głosowaniu, jurorzy nie ocenili jej aż tak wysoko.

Stadion Roku 2015

W 2015 roku swoich faworytów wskazali profesjonaliści, czyli architekci zajmujący się projektowaniem obiektów sportowych, oraz internauci. Okazało się, że oceny były prawie zgodne. Za najładniejsze nowe stadiony uznano obiekty oddane do użytku w Meksyku i we Francji. Zwyciężyły Stade Matmut Atlantique w Bordeaux a także Estadio BBVA Bancomer w Monterrey.  Pierwszy otrzymał Nagrodę Jury i drugie miejsce w głosowaniu internautów, drugi Nagrodę Publiczności, a przez jurorów postawiony został na drugim miejscu.

Nowy stadion w Bordeaux

Zaprojektowany przez biuro architektoniczne Herzog & de Meuron obiekt mieści ok. 43 000 widzów. Został oddany do użytku w maju 2015. Bryła jest nieco nietypowa jak na stadion, za to wyraźnei nawiązuje do miejskiego centrum wystawienniczego Bordeaux Exhibition Centre. Stadion wyróżnia elewacja z dziesiątkami delikatnych słupów podtrzymujących płaski dach. Wnętrze jest dość ascetyczne, siedziska wykonano z prefabrykowanych elementów z żelbetu. Jurorzy z uznaniem podkreślili innowacyjność formy. Czystość i świeżość detali to nowa jakość w projektowaniu stadionów – zauważył Dipesh Patel, członek Jury z Pattern Architects, jeden z projektantów najpiękniejszych stadionów Bliskiego Wschodu z Al Ain i Al Rayyan.

Meksykańska bryła faworytem publiczności

Internauci najwięcej głosów oddali na Estadio BBVA Bancomer w Monterrey zaprojektowany przez Populous oraz VFO Architects.  Pierwszy oficjalny mecz na meksykańskim stadionie odbył się w sierpniu 2015. W obiekcie są miejsca dla 53 500 kibiców. Dzięki nietypowemu wyprofilowaniu trybun i dachu tysiące widzów mają widok na pobliską górę Cerro de la Silla.

Plebiscyt internautów
W tegorocznej edycji plebiscytu głosy oddało 37 677 osób ze 111 krajów. Na Stadion Miejski Tychy głosowało niemal 9000 osób. Za wynikami plebiscytu przedstawiamy dziesięć najlepszych stadionów według projektantów i kibiców.

Głosowanie jury
1. Matmut Atlantique / Bordeaux, Francja
2. Estadio BBVA Bancomer / Monterrey, Meksyk
3. Zhanjiang OC Stadium / Zhanjiang, Chiny
4. Haixia SC Stadium / Fuzhou, Chiny
5. Avaya Stadium / San Jose, USA
6. Estadio Cuauhtemoc / Puebla, Meksyk
7. Ordos SC Stadium / Ordos, Chiny
8. Baku Olympic Stadium / Baku, Azerbejdżan
9. Stade Municipal de Kintele / Brazzaville, Kongo
10. Suita City Football Stadium / Suita, Japonia

Głosowanie publiczne
1. Estadio BBVA Bancomer / Monterrey, Meksyk
2. Matmut Atlantique / Bordeaux, Francja
3. Estadio Cuauhtemoc / Puebla, Meksyk
4. Turner Stadium / Be’er Sheva, Izrael
5. Kyle Field / College Station, USA
6. Stadion Miejski / Tychy, Polska
7. Baku Olympic Stadium / Baku, Azerbejdżan
8. Haixia SC Stadium / Fuzhou, Chiny
9. Suita City Football Stadium / Suita, Japonia
10. Zhanjiang OC Stadium / Zhanjiang, Chiny

 

Więcej informacji - stadiony.net

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: materiały prasowe plebiscytu Stadion Roku 2015, stadiony.net
Data publikacji: 14.03.2016 12:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.