archirama.pl

10 najpiękniejszych stadionów 2015

W plebiscycie Stadion Roku 2015 po raz kolejny nie zabrakło bryły stadionu z Polski

Stade Matmut Atlantique w Bordeaux

Elewacja francuskiego stadionu Stade Matmut Atlantique w Bordeaux

Fot: materiały prasowe plebiscytu Stadion Roku 2015

Czy polskie stadiony są najładniejsze na świecie? Zdania mogą być podzielone, ale jedno jest pewne. Ich użytkownicy są najwyraźniej dobrze zorganizowani. W 2011 roku pierwsze miejsce w rankingu i tytuł zdobył stadion w Gdańsku. W najnowszej edycji miejsce w finałowej dziesiątce zajął z kolei  Stadion Miejski Tychy. Wszystko dzięki licznym głosom kibiców. Bryła z Tych została uznana za jedną z najlepszych w internetowym głosowaniu, jurorzy nie ocenili jej aż tak wysoko.

Stadion Roku 2015

W 2015 roku swoich faworytów wskazali profesjonaliści, czyli architekci zajmujący się projektowaniem obiektów sportowych, oraz internauci. Okazało się, że oceny były prawie zgodne. Za najładniejsze nowe stadiony uznano obiekty oddane do użytku w Meksyku i we Francji. Zwyciężyły Stade Matmut Atlantique w Bordeaux a także Estadio BBVA Bancomer w Monterrey.  Pierwszy otrzymał Nagrodę Jury i drugie miejsce w głosowaniu internautów, drugi Nagrodę Publiczności, a przez jurorów postawiony został na drugim miejscu.

Nowy stadion w Bordeaux

Zaprojektowany przez biuro architektoniczne Herzog & de Meuron obiekt mieści ok. 43 000 widzów. Został oddany do użytku w maju 2015. Bryła jest nieco nietypowa jak na stadion, za to wyraźnei nawiązuje do miejskiego centrum wystawienniczego Bordeaux Exhibition Centre. Stadion wyróżnia elewacja z dziesiątkami delikatnych słupów podtrzymujących płaski dach. Wnętrze jest dość ascetyczne, siedziska wykonano z prefabrykowanych elementów z żelbetu. Jurorzy z uznaniem podkreślili innowacyjność formy. Czystość i świeżość detali to nowa jakość w projektowaniu stadionów – zauważył Dipesh Patel, członek Jury z Pattern Architects, jeden z projektantów najpiękniejszych stadionów Bliskiego Wschodu z Al Ain i Al Rayyan.

Meksykańska bryła faworytem publiczności

Internauci najwięcej głosów oddali na Estadio BBVA Bancomer w Monterrey zaprojektowany przez Populous oraz VFO Architects.  Pierwszy oficjalny mecz na meksykańskim stadionie odbył się w sierpniu 2015. W obiekcie są miejsca dla 53 500 kibiców. Dzięki nietypowemu wyprofilowaniu trybun i dachu tysiące widzów mają widok na pobliską górę Cerro de la Silla.

Plebiscyt internautów
W tegorocznej edycji plebiscytu głosy oddało 37 677 osób ze 111 krajów. Na Stadion Miejski Tychy głosowało niemal 9000 osób. Za wynikami plebiscytu przedstawiamy dziesięć najlepszych stadionów według projektantów i kibiców.

Głosowanie jury
1. Matmut Atlantique / Bordeaux, Francja
2. Estadio BBVA Bancomer / Monterrey, Meksyk
3. Zhanjiang OC Stadium / Zhanjiang, Chiny
4. Haixia SC Stadium / Fuzhou, Chiny
5. Avaya Stadium / San Jose, USA
6. Estadio Cuauhtemoc / Puebla, Meksyk
7. Ordos SC Stadium / Ordos, Chiny
8. Baku Olympic Stadium / Baku, Azerbejdżan
9. Stade Municipal de Kintele / Brazzaville, Kongo
10. Suita City Football Stadium / Suita, Japonia

Głosowanie publiczne
1. Estadio BBVA Bancomer / Monterrey, Meksyk
2. Matmut Atlantique / Bordeaux, Francja
3. Estadio Cuauhtemoc / Puebla, Meksyk
4. Turner Stadium / Be’er Sheva, Izrael
5. Kyle Field / College Station, USA
6. Stadion Miejski / Tychy, Polska
7. Baku Olympic Stadium / Baku, Azerbejdżan
8. Haixia SC Stadium / Fuzhou, Chiny
9. Suita City Football Stadium / Suita, Japonia
10. Zhanjiang OC Stadium / Zhanjiang, Chiny

 

Więcej informacji - stadiony.net

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: materiały prasowe plebiscytu Stadion Roku 2015, stadiony.net
Data publikacji: 14.03.2016 12:58

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!