Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

10 najwygodniejszych więzień na świecie

  • Komentarze

Świat za kratami
Fot: Monika Woźniak, Archiwum Murator

Architektura wnętrz w stylu skandynawskim, zieleń, panele słoneczne na dachu i atrakcyjny widok za oknem. Przedstawiamy 10 najwygodniejszych więzień na świecie

Czy więzienie powinno być karą dla osadzonego, czy raczej przyjaznym środowiskiem, które pomoże mu zmienić sposób życia? Zwolennicy drugiej opcji skłaniają się ku zapewnieniu osadzonym dobrych warunków. Prym wiodą w tej dziedzinie Skandynawowie, ale także w Austrii, Wielkiej Brytanii czy innych krajach Zachodu znajdują się takie komfortowe obiekty. Polskich więzień na liście najwygodniejszych raczej trudno się spodziewać, w każdym razie w pierwszej setce.

Bryła jak biurowiec

Justice Center Leoben (Styria, Austria) śmiało może konkurować jakością architektury z biurowcami warszawskiego Mordoru. Ba, widok za oknem – zielone wzgórza – jest znacznie lepszy. Zaprojektowane przez Josepha Hohensinna więzienie jest kameralnym obiektem, mieści ok. 200 skazańców. Mają oni do dyspozycji jasne, dobrze oświetlone pokoje z aneksami kuchennymi, zasobną bibliotekę, sprzęt sportowy. W poszczególnych skrzydłach więźniowie mogą swobodnie przemieszczać się między celami a pomieszczeniami wspólnymi.

Styl skandynawski w pełnej krasie

Halden Prison, Halden, Norwegia: minimalistyczna bryła, drewno i beton, do tego drobne dekoracje. Rozkład wnętrz został zaprojektowany tak, by skłaniać więźniów do pozytywnych interakcji. Osadzeni mogą korzystać m.in. z zajęć sportowych i muzycznych. Z troski o dobre relacje z więźniami, część personelu nie jest uzbrojona. Otwarcie więzienia w 2010 roku wywołało protesty prawicowych organizacji.

Zrównoważony rozwój i ogródki

Norweskie więzienie Bastøy znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Znane jest m.in. z ekologicznych rozwiązań zastosowanych przez architektów, takich jak wykorzystanie energii słonecznej, produkcja żywności na własne potrzeby – a także z najniższego w Europie wskaźnika recydywy. Co ciekawe, jest to obiekt opisywany jako najtańszy w utrzymaniu norweski zakład karny.  
 
Więcej więziennych wnętrz – w galerii poniżej.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.