archirama.pl

10 najwygodniejszych więzień na świecie

Architektura wnętrz w stylu skandynawskim, zieleń, panele słoneczne na dachu i atrakcyjny widok za oknem. Przedstawiamy 10 najwygodniejszych więzień na świecie

Świat za kratami
Fot: Monika Woźniak, Archiwum Murator

Czy więzienie powinno być karą dla osadzonego, czy raczej przyjaznym środowiskiem, które pomoże mu zmienić sposób życia? Zwolennicy drugiej opcji skłaniają się ku zapewnieniu osadzonym dobrych warunków. Prym wiodą w tej dziedzinie Skandynawowie, ale także w Austrii, Wielkiej Brytanii czy innych krajach Zachodu znajdują się takie komfortowe obiekty. Polskich więzień na liście najwygodniejszych raczej trudno się spodziewać, w każdym razie w pierwszej setce.

Bryła jak biurowiec

Justice Center Leoben (Styria, Austria) śmiało może konkurować jakością architektury z biurowcami warszawskiego Mordoru. Ba, widok za oknem – zielone wzgórza – jest znacznie lepszy. Zaprojektowane przez Josepha Hohensinna więzienie jest kameralnym obiektem, mieści ok. 200 skazańców. Mają oni do dyspozycji jasne, dobrze oświetlone pokoje z aneksami kuchennymi, zasobną bibliotekę, sprzęt sportowy. W poszczególnych skrzydłach więźniowie mogą swobodnie przemieszczać się między celami a pomieszczeniami wspólnymi.

Styl skandynawski w pełnej krasie

Halden Prison, Halden, Norwegia: minimalistyczna bryła, drewno i beton, do tego drobne dekoracje. Rozkład wnętrz został zaprojektowany tak, by skłaniać więźniów do pozytywnych interakcji. Osadzeni mogą korzystać m.in. z zajęć sportowych i muzycznych. Z troski o dobre relacje z więźniami, część personelu nie jest uzbrojona. Otwarcie więzienia w 2010 roku wywołało protesty prawicowych organizacji.

Zrównoważony rozwój i ogródki

Norweskie więzienie Bastøy znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Znane jest m.in. z ekologicznych rozwiązań zastosowanych przez architektów, takich jak wykorzystanie energii słonecznej, produkcja żywności na własne potrzeby – a także z najniższego w Europie wskaźnika recydywy. Co ciekawe, jest to obiekt opisywany jako najtańszy w utrzymaniu norweski zakład karny.  
 
Więcej więziennych wnętrz – w galerii poniżej.

Autor: KZ
Zdjęcia: Monika Woźniak, Archiwum Murator
Data publikacji: 10.11.2015 18:01

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!