Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

11 najpiękniejszych szkół na świecie. Współczesna architektura

  • Komentarze

Szkoła Zarządzania i Dizajnu Zollverein w Essen

Szkoła Zollverein w Essen, projekt SANAA

Fot: Christian Richters

Najlepsze bryły i architektura wnętrz – szkoły ze świata projektowane przez współczesnych architektów


Skandynawskie eksperymenty edukacyjne, fantastyczne bryły projektowane przez gwiazdy współczesnej architektury, niewielkie budynki zatopione w zieleni... przedstawiamy kilka pięknych szkół i uczelni, z których nie chce się wyjeżdżać na wakacje.


Szkoła podstawowa w Larvik, Norwegia. Autorzy: Schmidt Hammer Lassen Architects
Skandynawscy projektanci eksperymentują z przestrzenią i organizacją wnętrz. Wielkie otwarte przestrzenie zamiast klas dają więcej możliwości nauczycielom. Poszczególne sale zostały oddzielone szklanymi przegrodami – wszyscy uczniowie na danym piętrze uczą się „razem”. Prawdopodobnie wielu nauczycieli i rodziców w Polsce protestowałoby przeciw takiemu rozwiązaniu, bojąc się chaosu.

Ørestad Gymnasium, Kopenhaga, Dania. Autorzy: 3XN Architects
Fantastyczne schody to nie jedyny element wyróżniający wnętrze. W obszernym holu umieszczone zostały pawilony-wieże, z tarasami pełnymi wypoczynkowych mebli.  


Zespół szkół PEGS w Melbourne, Australia. Autorzy: McBride Charles Ryan
Sylwetka szkoły kojarzy się z wycinanką z czarnego papieru, ale wnętrza są barwne i pełne światła. Więcej >>


Mfa Klarendal, Arnhem, Holandia. Autorzy: DeZwarteHond
Na terenie starych koszar powstała wielofunkcyjna przestrzeń, łącząca szkołę podstawową, centrum sportowe, sale taneczne, a nawet centrum odnowy biologicznej. Więcej >>

Szkoła Zarządzania i Dizajnu Zollverein w Essen, Niemcy. Autorzy: SANAA
Ikoniczna bryła szkoły to sześcian o boku ok. 37 metrów, ze ścianami przebitymi kwadratowymi oknami. Rozrzucone po elewacji kwadratowe otwory wprowadzają do wnętrza dużo światła. Więcej >>


Centrum edukacyjne w Queensland, Australia. Autorzy: CRAB Studio
Kubistyczny trójwymiarowy kolaż. Takie wrażenie sprawia architektura wnętrz nowej australijskiej uczelni. Wysokie sale pełne zakamarków, a obok niech wielkie przeszklenia, łączące architekturę wnętrz z zielenią na zewnątrz.   


Kompleks Bailly, Saint-Denis, Francja. Autorzy: Mikou Design Studio
Architektura wnętrz jest bardzo oszczędna, ale nie surowa, projektanci wprowadzili do wnętrza dużo czystych kolorów. Uczniowie mają dostęp do przestrzeni na wolnym powietrzu.


Crèche Rue Pierre Budin, Paryż, Francja. Autorzy: ECDM
Biała bryła z ogrodem na dachu


Sarreguemines, Francja.  Autorzy: Michel Grasso, Paul Le Quernec
To właściwie nie szkoła, a przedszkole, ale warte zauważenia choćby ze względu na koncept. Całość założenia zaprojektowana została na wzór komórki, z zielenią w roli cytoplazmy i bryłą budynku w miejscu jądra.  


Sra Pou Vocational School w Sra Pou, Kambodża. Autorzy: Rudanko + Kankkunen
Minimum kosztów, maksimum efektu. Biedne kraje nie mogą sobie pozwolić na drogie budynki, ale to nie znaczy, że muszą rezygnować z dobrej architektury współczesnej. Szkoła w Kambodży została zaprojektowana specjalnie dla lokalnej społeczności i wybudowana przez mieszkańców wioski z wysuszonej na słońcu cegły (adobe).


Szkoła-ogród w Katowicach. Spółka Projektowa Architektoniczno-Budowlana Arch-Sim
Na koniec realizacja z Polski – może nie tak efektowna jak niektóre przywoływane wcześniej, ale także interesująca. Szkoła-ogród w katowickiej dzielnicy Giszowiec miała być przyjaznym środowiskiem do nauki dzięki połączeniu architektury z zielenią. Więcej >>


Zobacz także: szkoły w Norwegii


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.