Skandynawskie eksperymenty edukacyjne, fantastyczne bryły projektowane przez gwiazdy współczesnej architektury, niewielkie budynki zatopione w zieleni... przedstawiamy kilka pięknych szkół i uczelni, z których nie chce się wyjeżdżać na wakacje.
Szkoła podstawowa w Larvik, Norwegia. Autorzy: Schmidt Hammer Lassen Architects
Skandynawscy projektanci eksperymentują z przestrzenią i organizacją wnętrz. Wielkie otwarte przestrzenie zamiast klas dają więcej możliwości nauczycielom. Poszczególne sale zostały oddzielone szklanymi przegrodami – wszyscy uczniowie na danym piętrze uczą się „razem”. Prawdopodobnie wielu nauczycieli i rodziców w Polsce protestowałoby przeciw takiemu rozwiązaniu, bojąc się chaosu.
Ørestad Gymnasium, Kopenhaga, Dania. Autorzy: 3XN Architects
Fantastyczne schody to nie jedyny element wyróżniający wnętrze. W obszernym holu umieszczone zostały pawilony-wieże, z tarasami pełnymi wypoczynkowych mebli.
Zespół szkół PEGS w Melbourne, Australia. Autorzy: McBride Charles Ryan
Sylwetka szkoły kojarzy się z wycinanką z czarnego papieru, ale wnętrza są barwne i pełne światła. Więcej >>
Mfa Klarendal, Arnhem, Holandia. Autorzy: DeZwarteHond
Na terenie starych koszar powstała wielofunkcyjna przestrzeń, łącząca szkołę podstawową, centrum sportowe, sale taneczne, a nawet centrum odnowy biologicznej. Więcej >>
Szkoła Zarządzania i Dizajnu Zollverein w Essen, Niemcy. Autorzy: SANAA
Ikoniczna bryła szkoły to sześcian o boku ok. 37 metrów, ze ścianami przebitymi kwadratowymi oknami. Rozrzucone po elewacji kwadratowe otwory wprowadzają do wnętrza dużo światła. Więcej >>
Centrum edukacyjne w Queensland, Australia. Autorzy: CRAB Studio
Kubistyczny trójwymiarowy kolaż. Takie wrażenie sprawia architektura wnętrz nowej australijskiej uczelni. Wysokie sale pełne zakamarków, a obok niech wielkie przeszklenia, łączące architekturę wnętrz z zielenią na zewnątrz.
Kompleks Bailly, Saint-Denis, Francja. Autorzy: Mikou Design Studio
Architektura wnętrz jest bardzo oszczędna, ale nie surowa, projektanci wprowadzili do wnętrza dużo czystych kolorów. Uczniowie mają dostęp do przestrzeni na wolnym powietrzu.
Crèche Rue Pierre Budin, Paryż, Francja. Autorzy: ECDM
Biała bryła z ogrodem na dachu
Sarreguemines, Francja. Autorzy: Michel Grasso, Paul Le Quernec
To właściwie nie szkoła, a przedszkole, ale warte zauważenia choćby ze względu na koncept. Całość założenia zaprojektowana została na wzór komórki, z zielenią w roli cytoplazmy i bryłą budynku w miejscu jądra.
Sra Pou Vocational School w Sra Pou, Kambodża. Autorzy: Rudanko + Kankkunen
Minimum kosztów, maksimum efektu. Biedne kraje nie mogą sobie pozwolić na drogie budynki, ale to nie znaczy, że muszą rezygnować z dobrej architektury współczesnej. Szkoła w Kambodży została zaprojektowana specjalnie dla lokalnej społeczności i wybudowana przez mieszkańców wioski z wysuszonej na słońcu cegły (adobe).
Szkoła-ogród w Katowicach. Spółka Projektowa Architektoniczno-Budowlana Arch-Sim
Na koniec realizacja z Polski – może nie tak efektowna jak niektóre przywoływane wcześniej, ale także interesująca. Szkoła-ogród w katowickiej dzielnicy Giszowiec miała być przyjaznym środowiskiem do nauki dzięki połączeniu architektury z zielenią. Więcej >>
Zobacz także: szkoły w Norwegii
Przeczytaj także:
