Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

5 budynków z barwionego betonu architektonicznego

  • Komentarze

Barwiony beton architektoniczny na elewacji - bryła Soccer City

Soccer City, stadion piłkarski w Johannesburgu

Fot: Materiały prasowe Lanxess

Beton architektoniczny nie musi być szary; od lat powstają efektowne bryły z barwionego betonu. Małe domy, wielkie biurowce i obiekty sportowe – GALERIA

Szlachetna elegancja betonu architektonicznego przemawia do architektów i cieszy miniamalistów. Ale współczesna architektura nie musi się już ograniczać do tradycyjnej kolorystyki. Beton architektoniczny spełnia także funkcję dekoracyjną, zaś dzięki  zastosowaniu nieorganicznych pigmentów może być barwiony w masie. Dzięki temu ewentualne uszkodzenia powierzchni nie oznaczają przebarwień, kolor jest trwalszy.

Barwiony może być beton konstrukcyjny, beton wzmacniany stalą czy włóknami szklanymi. Z tego materiału można również produkować j prefabrykowane elementy betonowe. W ten sposób powstają np. betonowe panele elewacyjne. Panele takie zastosowane zostały np. przez architektów z Boogertman Urban Edge + Partners oraz studia Populous na elewacji stadionu narodowego w Johannesburgu.
 
Budynki z barwionego betonu zobaczyć można w wielu miastach świata. W Polsce trwa budowa monumentalnej bryły Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (projekt Kwadrat Sp. z o.o.). Czerwona wieża ma stać się nowym symbolem miasta.

Wieża żółta powstała już w Medellin w Kolumbii (Toro Posada Arquitectos, Opus Estudio). W kompleksie Plaza da Libertad dominuje wieżowiec o 24 kondygnacjach. Architekci nadali elewacji charakterystyczną, żółto-zieloną barwę.

Zwolennicy bardziej nasyconych odcieni żółcieni mogli zwrócić uwagę na bryłę winnicy Antion w La Rioja. Zaprojektowana przez Jesúsa Marino Pascuala bryła mieści dobrze zaopatrzone piwnice, hotel i restaurację.

Pod względem skali niewiele obiektów z barwionego betonu może się równać z Ciutat De La Justicia w Barcelonie. Każdy z dziewięciu budynków zaprojektowanych przez David Chipperfield Architects & B720 Arquitectos ma elewację w innym kolorze.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.