Szlachetna elegancja betonu architektonicznego przemawia do architektów i cieszy miniamalistów. Ale współczesna architektura nie musi się już ograniczać do tradycyjnej kolorystyki. Beton architektoniczny spełnia także funkcję dekoracyjną, zaś dzięki zastosowaniu nieorganicznych pigmentów może być barwiony w masie. Dzięki temu ewentualne uszkodzenia powierzchni nie oznaczają przebarwień, kolor jest trwalszy.
Barwiony może być beton konstrukcyjny, beton wzmacniany stalą czy włóknami szklanymi. Z tego materiału można również produkować j prefabrykowane elementy betonowe. W ten sposób powstają np. betonowe panele elewacyjne. Panele takie zastosowane zostały np. przez architektów z Boogertman Urban Edge + Partners oraz studia Populous na elewacji stadionu narodowego w Johannesburgu.
Budynki z barwionego betonu zobaczyć można w wielu miastach świata. W Polsce trwa budowa monumentalnej bryły Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (projekt Kwadrat Sp. z o.o.). Czerwona wieża ma stać się nowym symbolem miasta.
Wieża żółta powstała już w Medellin w Kolumbii (Toro Posada Arquitectos, Opus Estudio). W kompleksie Plaza da Libertad dominuje wieżowiec o 24 kondygnacjach. Architekci nadali elewacji charakterystyczną, żółto-zieloną barwę.
Zwolennicy bardziej nasyconych odcieni żółcieni mogli zwrócić uwagę na bryłę winnicy Antion w La Rioja. Zaprojektowana przez Jesúsa Marino Pascuala bryła mieści dobrze zaopatrzone piwnice, hotel i restaurację.
Pod względem skali niewiele obiektów z barwionego betonu może się równać z Ciutat De La Justicia w Barcelonie. Każdy z dziewięciu budynków zaprojektowanych przez David Chipperfield Architects & B720 Arquitectos ma elewację w innym kolorze.
Przeczytaj także:
