archirama.pl

5 budynków z barwionego betonu architektonicznego

Beton architektoniczny nie musi być szary; od lat powstają efektowne bryły z barwionego betonu. Małe domy, wielkie biurowce i obiekty sportowe – GALERIA

Barwiony beton architektoniczny na elewacji - bryła Soccer City

Soccer City, stadion piłkarski w Johannesburgu

Fot: Materiały prasowe Lanxess

Szlachetna elegancja betonu architektonicznego przemawia do architektów i cieszy miniamalistów. Ale współczesna architektura nie musi się już ograniczać do tradycyjnej kolorystyki. Beton architektoniczny spełnia także funkcję dekoracyjną, zaś dzięki  zastosowaniu nieorganicznych pigmentów może być barwiony w masie. Dzięki temu ewentualne uszkodzenia powierzchni nie oznaczają przebarwień, kolor jest trwalszy.

Barwiony może być beton konstrukcyjny, beton wzmacniany stalą czy włóknami szklanymi. Z tego materiału można również produkować j prefabrykowane elementy betonowe. W ten sposób powstają np. betonowe panele elewacyjne. Panele takie zastosowane zostały np. przez architektów z Boogertman Urban Edge + Partners oraz studia Populous na elewacji stadionu narodowego w Johannesburgu.
 
Budynki z barwionego betonu zobaczyć można w wielu miastach świata. W Polsce trwa budowa monumentalnej bryły Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (projekt Kwadrat Sp. z o.o.). Czerwona wieża ma stać się nowym symbolem miasta.

Wieża żółta powstała już w Medellin w Kolumbii (Toro Posada Arquitectos, Opus Estudio). W kompleksie Plaza da Libertad dominuje wieżowiec o 24 kondygnacjach. Architekci nadali elewacji charakterystyczną, żółto-zieloną barwę.

Zwolennicy bardziej nasyconych odcieni żółcieni mogli zwrócić uwagę na bryłę winnicy Antion w La Rioja. Zaprojektowana przez Jesúsa Marino Pascuala bryła mieści dobrze zaopatrzone piwnice, hotel i restaurację.

Pod względem skali niewiele obiektów z barwionego betonu może się równać z Ciutat De La Justicia w Barcelonie. Każdy z dziewięciu budynków zaprojektowanych przez David Chipperfield Architects & B720 Arquitectos ma elewację w innym kolorze.

Autor: KZ
Zdjęcia: Materiały prasowe Lanxess
Data publikacji: 8.12.2014 14:33

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!