Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

8 najlepszych placów zabaw. GALERIA

  • Komentarze

Plac zabaw nie musi być standardowy

Plac zabaw nie musi być standardowy

Fot: jerry tate architects

Najlepsze na świecie - przewodnik po placach zabaw. Wyciągniecie dziecka z takiego miejsca jest trudne, a czasem wymaga sporej sprawności fizycznej... Przedstawiamy 8 najlepszych placów zabaw

MonstroCity, Muzeum Miejskie w St. Louis, USA
Na wizytę w MonstroCity trzeba zarezerwować sporo czasu. Rodzice o słabych nerwach i ci z lękiem wysokości powinni poszukać dla dziecka innej rozrywki. Inni ojcowie i matki pewnie sami odkryją w sobie dziecko i wejdą do surrealistycznego labiryntu. Otwarte w 1997 roku MonstroCity to plątanina mostków, tuneli z metalowej siatki, wąskich przejść. W trójwymiarową pajęczynę wplatane zostały miedzy innymi samoloty, potężny silnik odrzutowy i szkolny autobus – do każdego z obiektów można wejść.


Pawilon w Muzeum Hakone, Japonia
Plenerowe muzeum rzeźby Hakone przyciąga osoby zainteresowane sztuka współczesną, miłośników architektury krajobrazu, spacerowiczów – i dzieci. Bryła zbudowana z drewnianych bloków ukrywa psychodeliczną rzeźbę i plac zabaw w jednym. Plecione z kolorowego sznura huśtawki, drabinki i siatki wypełniają całą przestrzeń pawilonu.

Rooftop Playground projektu JDS Architects, Kopenhaga
Dla kontrastu – maleńki plac zabaw na dachu jednego z domów w Kopenhadze. Trawnik, kilka zabawek i imponujący widok na współczesną architekturę duńskiego miasta.  

Imagination Playground
To właściwie nie miejsce, ale system. Niebieski plac zabaw nie ma jednej, stałej formy, jest budowany przez bawiące się dzieci jako wielka konstrukcja z lekkich klocków. Może powstać wszędzie.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Niezupełnie plac zabaw; ale w tym muzeum dzieci otoczone są przez najbardziej niezwykłe zabawki edukacyjne w Polsce. Od instrumentów muzycznych, przez optyczne łamigłówki, po symulator trzęsienia ziemi. Bywa tłoczno, ale zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Särkänniemi Adventure Park, Finlandia
Dzieci uzależnione od Angry Birds wpadną tu w histerię. Projektanci odtworzyli scenografię popularnej gry. Dla jednych – koszmar, dla innych idealne miejsce zabawy.

National Arboretum Canberra
Drewniane konstrukcje, gigantyczne żołędzie podziurawione korytarzami (jakkolwiek dziwnie to brzmi) wyglądają dobrze i zajmą dzieci na długo.

Plac zabaw w Disneylandzie
Na koniec klasyka gatunku, czyli Disneyland. Można zżymać się na kiczowaty styl, komercję czy infantylność – ale gdzie indziej można przejechać się na grzbiecie mrówki w cieniu drapacza chmur, czyli kukurydzianego pnia?






przeczytaj rowniez
  • Minimalizm na placu zabaw
    Minimalizm na placu zabaw

    Kto powiedział, że plac zabaw musi być kolorowy? Projekt  Asif Khan Architects przygotowany we współpracy z uczniami londyńskiej szkoły wygląda jak kawałek współczesnej architektury, jest oszczędny w formie, a przede wszystkim daje wiele możliwości do zabawy więcej

  • Współczesna architektura krajobrazu: od placu zabaw po ścieżki rowerowe
    Współczesna architektura krajobrazu: od placu zabaw po ścieżki rowerowe

    „Współczesna architektura krajobrazu - trendy, technologie i praktyka" (WAK) – szósta konferencja z organizowanego przez SAK cyklu poświęcona będzie miejscom związanym z aktywnością fizyczną i ruchem na świeżym powietrzu. Infrastruktura rowerowa we współczesnych miastach, projektowanie lepszych placów zabaw, to niektóre zagadnienia, które omawiać będą zaproszeni goście więcej

  • Niezwykły domek na drzewie. Inspiracja prosto z natury
    Niezwykły domek na drzewie. Inspiracja prosto z natury

    Plac zabaw dla dzieci nie musi być standardowy. Jerry Tate Architects zaprojektowali domek na drzewie, pełniący również funkcję placu zabaw. więcej

  • Pierwszy w Polsce plac zabaw dla dzieci w całości wykonany z odpadów już otwarty!
    Pierwszy w Polsce plac zabaw dla dzieci w całości wykonany z odpadów już otwarty!

    W ramach projektu rewitalizacji blokowisk „REBLOK” na Targówku w Warszawie został właśnie otwarty nowy plac zabaw – instalacja „re FUN”. To świetny przykład designu z recyklingu. Wszystkie atrakcje to odpady, stare palety z odzysku, używane opony. To plac zabaw, który nie tylko bawi, ale i uczy ekologicznego myślenia! więcej

Autor: KZ
Zdjęcia: jerry tate architects
Data publikacji: 5.09.2014 13:17
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.