archirama.pl

8 najlepszych placów zabaw. GALERIA

Najlepsze na świecie - przewodnik po placach zabaw. Wyciągniecie dziecka z takiego miejsca jest trudne, a czasem wymaga sporej sprawności fizycznej... Przedstawiamy 8 najlepszych placów zabaw

Plac zabaw nie musi być standardowy

Plac zabaw nie musi być standardowy

Fot: jerry tate architects

MonstroCity, Muzeum Miejskie w St. Louis, USA
Na wizytę w MonstroCity trzeba zarezerwować sporo czasu. Rodzice o słabych nerwach i ci z lękiem wysokości powinni poszukać dla dziecka innej rozrywki. Inni ojcowie i matki pewnie sami odkryją w sobie dziecko i wejdą do surrealistycznego labiryntu. Otwarte w 1997 roku MonstroCity to plątanina mostków, tuneli z metalowej siatki, wąskich przejść. W trójwymiarową pajęczynę wplatane zostały miedzy innymi samoloty, potężny silnik odrzutowy i szkolny autobus – do każdego z obiektów można wejść.


Pawilon w Muzeum Hakone, Japonia
Plenerowe muzeum rzeźby Hakone przyciąga osoby zainteresowane sztuka współczesną, miłośników architektury krajobrazu, spacerowiczów – i dzieci. Bryła zbudowana z drewnianych bloków ukrywa psychodeliczną rzeźbę i plac zabaw w jednym. Plecione z kolorowego sznura huśtawki, drabinki i siatki wypełniają całą przestrzeń pawilonu.

Rooftop Playground projektu JDS Architects, Kopenhaga
Dla kontrastu – maleńki plac zabaw na dachu jednego z domów w Kopenhadze. Trawnik, kilka zabawek i imponujący widok na współczesną architekturę duńskiego miasta.  

Imagination Playground
To właściwie nie miejsce, ale system. Niebieski plac zabaw nie ma jednej, stałej formy, jest budowany przez bawiące się dzieci jako wielka konstrukcja z lekkich klocków. Może powstać wszędzie.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Niezupełnie plac zabaw; ale w tym muzeum dzieci otoczone są przez najbardziej niezwykłe zabawki edukacyjne w Polsce. Od instrumentów muzycznych, przez optyczne łamigłówki, po symulator trzęsienia ziemi. Bywa tłoczno, ale zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Särkänniemi Adventure Park, Finlandia
Dzieci uzależnione od Angry Birds wpadną tu w histerię. Projektanci odtworzyli scenografię popularnej gry. Dla jednych – koszmar, dla innych idealne miejsce zabawy.

National Arboretum Canberra
Drewniane konstrukcje, gigantyczne żołędzie podziurawione korytarzami (jakkolwiek dziwnie to brzmi) wyglądają dobrze i zajmą dzieci na długo.

Plac zabaw w Disneylandzie
Na koniec klasyka gatunku, czyli Disneyland. Można zżymać się na kiczowaty styl, komercję czy infantylność – ale gdzie indziej można przejechać się na grzbiecie mrówki w cieniu drapacza chmur, czyli kukurydzianego pnia?


Autor: KZ
Zdjęcia: jerry tate architects
Data publikacji: 5.09.2014 13:17

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!