Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

8 najwyższych fontann na świecie

  • Komentarze

Współczesna architektura z wody? Fontanna Króla Fahda (Jeddah Fountain) w mieście  Dżudda w Arabii Saudyjskiej

Najwyższa fontanna na świecie, upamiętniająca lokalnego władcę Fahda (Jeddah Fountain) w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Całość wodnej ściany trudno objąć wzrokiem...

Fot: Lomita, Wikimedia Commons

Wielkie jak drapacze chmur, choć nieporównanie bardziej delikatne od wieżowców. Najwyższe fontanny na świecie

Fontanny najwyraźniej przechodzą renesans. Rewitalizacje polskich miast oznaczają zwykle zmianę nawierzchni rynku i wprowadzenie wody do miejskiej przestrzeni. Najwyższe fontanny na świecie powstają jednak zazwyczaj nie na placach, a w jeziorach i rzekach. Zapewnia to dostęp do wielkich ilości wody, odpowiednio obszerne „tło”, a w dodatku chroni gapiów przed spadającą wodą.
Najwyższe fontanny na świecie znalazły się w krajach kojarzonych raczej z obfitością pustynnego piasku niż wody.
 
Fontanna Króla Fahda (Jeddah Fountain) w  mieście  Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Fontanna wyrzuca słup wody wysokości 260 – a według niektórych źródeł aż 312- metrów. Żeby osiągnąć taką wysokość, woda o masie około 16 ton musi być rozpędzona do 375 km na godzinę. Zanurzona w wodach Morza Czerwonego fontanna jest obecnie najwyższą fontanną na świecie.


Drugie miejsce zajmuje World Cup Fountain na rzece Han-gang w Seulu, w Korei Południowej. Słup wody osiąga wysokość reklamuje 202 metrów.

Niewiele niższa (192 metry) jest Gateway Geyser nad rzeką Missisipi w St. Louis w amerykańskim stanie Missouri. To najwyższa fontanna w Stanach Zjednoczonych.

Port Fountain w Karaczi w Pakistanie od 2004 roku zajmuje czwarte miejsce w rankingu fontann, z wysokością190 metrów.

Fountain Park w Fountain Hills w stanie Arizona ma zmienną wysokość. Może osiągnąć do 171 metrów, ale wodotrysk jest tak wysoki raz na godzinę, gdy wodę wyrzucają wszystkie trzy pompy działające z pełną mocą. Zwykle fontanna ma niewiele ponad 90 metrów.

Kolejne miejsce zajmuje jeszcze jedna realizacja z pustyni. W Dubaju u stóp najwyższego drapacza chmur na świecie, Burj Khalifa, co pół godziny w górę tryska strumień wody sięgający 73 metrów. Przy okazji niektórych przedstawień światło-dźwięk-woda uruchamiane są silniejsze pompy i woda sięga 150 metrów.

Kolejne miejsca zajmują Captain Cook Memorial Jet w Canberze (147 metrów) i staruszka Jet d'Eau w Genewie z 1051 roku Genewie (140 metrów).przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Lomita, Wikimedia Commons
Data publikacji: 1.04.2015 14:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.