archirama.pl

8 najwyższych fontann na świecie

Wielkie jak drapacze chmur, choć nieporównanie bardziej delikatne od wieżowców. Najwyższe fontanny na świecie

Współczesna architektura z wody? Fontanna Króla Fahda (Jeddah Fountain) w mieście  Dżudda w Arabii Saudyjskiej

Najwyższa fontanna na świecie, upamiętniająca lokalnego władcę Fahda (Jeddah Fountain) w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Całość wodnej ściany trudno objąć wzrokiem...

Fot: Lomita, Wikimedia Commons

Fontanny najwyraźniej przechodzą renesans. Rewitalizacje polskich miast oznaczają zwykle zmianę nawierzchni rynku i wprowadzenie wody do miejskiej przestrzeni. Najwyższe fontanny na świecie powstają jednak zazwyczaj nie na placach, a w jeziorach i rzekach. Zapewnia to dostęp do wielkich ilości wody, odpowiednio obszerne „tło”, a w dodatku chroni gapiów przed spadającą wodą.
Najwyższe fontanny na świecie znalazły się w krajach kojarzonych raczej z obfitością pustynnego piasku niż wody.
 
Fontanna Króla Fahda (Jeddah Fountain) w  mieście  Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Fontanna wyrzuca słup wody wysokości 260 – a według niektórych źródeł aż 312- metrów. Żeby osiągnąć taką wysokość, woda o masie około 16 ton musi być rozpędzona do 375 km na godzinę. Zanurzona w wodach Morza Czerwonego fontanna jest obecnie najwyższą fontanną na świecie.


Drugie miejsce zajmuje World Cup Fountain na rzece Han-gang w Seulu, w Korei Południowej. Słup wody osiąga wysokość reklamuje 202 metrów.

Niewiele niższa (192 metry) jest Gateway Geyser nad rzeką Missisipi w St. Louis w amerykańskim stanie Missouri. To najwyższa fontanna w Stanach Zjednoczonych.

Port Fountain w Karaczi w Pakistanie od 2004 roku zajmuje czwarte miejsce w rankingu fontann, z wysokością190 metrów.

Fountain Park w Fountain Hills w stanie Arizona ma zmienną wysokość. Może osiągnąć do 171 metrów, ale wodotrysk jest tak wysoki raz na godzinę, gdy wodę wyrzucają wszystkie trzy pompy działające z pełną mocą. Zwykle fontanna ma niewiele ponad 90 metrów.

Kolejne miejsce zajmuje jeszcze jedna realizacja z pustyni. W Dubaju u stóp najwyższego drapacza chmur na świecie, Burj Khalifa, co pół godziny w górę tryska strumień wody sięgający 73 metrów. Przy okazji niektórych przedstawień światło-dźwięk-woda uruchamiane są silniejsze pompy i woda sięga 150 metrów.

Kolejne miejsca zajmują Captain Cook Memorial Jet w Canberze (147 metrów) i staruszka Jet d'Eau w Genewie z 1051 roku Genewie (140 metrów).Autor: KZ
Zdjęcia: Lomita, Wikimedia Commons
Data publikacji: 1.04.2015 14:03

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!