Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

8 nietypowych balkonów. Współczesna architektura i design

  • Komentarze

Warszawa 2.0 -  BLOK Z OBROTOWYMI BALKONAMI

BLOK Z OBROTOWYMI BALKONAMI

Fot: Paweł Kłudkiewicz

Balkon to nie tylko pelargonie w doniczkach i wieszaki na rowery. Tym razem przedstawiamy kilka nietypowych projektów

Ruchoma bryła

Living Room House (Seifert Stoeckmann) to najbardziej nietypowy budynek mieszkalny w spokojnym mieście Gelnhause. Biała bryła podzielona jest szachownicą okien, nietypowa jest też architektura wnętrz. Ale najbardziej charakterystycznym elementem domu jest balkon-sypialnia. Cały pokój wysuwa się na zewnątrz jak gigantyczna szuflada.

Składak

Bloomframe to także balkon, który pojawia się tylko kiedy jest potrzebny. Zaprojektowana przez Hofman Dujardin Architects konstrukcja ma dwie części. Górna jest przeszklona i w zależności od ustawienia służy jako przezroczysta barierka albo okno.
Podobne założenia kierowały projektantami z firmy Fakro, którzy opracowali okno połaciowe, zmieniające się w niewielki balkon z delikatną balustradą.

Wieżowce i ziemianki

Najwyższy drapacz chmur w Ameryce, wieżowiec Sears Tower, to zarazem obiekt z jednym z najwyżej umieszczonych balkonów. Zabudowana ze wszystkich stron klatka wykonana jest ze specjalnie wzmocnionego szkła, stojące na szklanej podłodze osoby mogą spojrzeć prosto w dół. Od ziemi oddziela je sto pięter.

Balkon w podziemiach? Brzmi to nieco dziwnie, ale w architekturze Japonii wszystko jest przecież możliwe. Yukiharu Suzuki zaprojektował Sukiya House, rezydencję z wpuszczonym pod ziemię tunelem. Korytarz ze ścianami z betonu architektonicznego przebija zbocze wzgórza, a jego ostatni odcinek służy jako „balkon”.

Budynek peryskop

Projektanci z Ofis Arhitekti starali się osiągnąć niemożliwe – na zatłoczonym osiedlu dać wszystkim mieszkańcom idealny widok na morze. Udało się; na słoweńskim wybrzeżu powstały dwa budynki mieszkalne, każdy z trzydziestoma mieszkaniami. Żeby widoku nie mąciły niepożądane elementy, architekci zdecydowali się je po prostu zasłonić.
Indywidualnie zaprojektowane bryły wysunięte z lica budynku wycinają najlepsze możliwe kadry z otoczenia.

Design w Amsterdamie

Ten pomysł na balkon wydaje się jednak trochę szalony. Projektanci z grupy G10 Design proponują mieszkańcom Niderlandów powiększenie przestrzeni mieszkań tymczasowymi konstrukcjami. Tradycyjne domy w Amsterdamie na ogół nie mają balkonów. Według projektantów ten brak można zniwelować, wieszając za oknem specjalny, bezpieczny i estetyczny hamak. Jak na razie, mimo niewielkich kosztów takiej inwestycji, pomysł się jednak nie przyjął.

Design na południu

Design nie musi być beztroską zabawą z formą. Na przeciwnym biegunie mieszczą się np. stosowane w Afryce kuchnie solarne. Balkon z aluminiową czaszą nie wygląda może najpiękniej, ale zmienia się w funkcjonalną „maszynę do gotowania”, poprawiającą jakość życia mieszkańców.  

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.