archirama.pl

Akademicka bryła. Zobacz najnowocześniejsze gmachy uczelni w Polsce

Prezentujemy 10 najciekawszych pod względem architektury gmachów uczelni, które lada moment zostaną oddane studentom. Które bryły Waszym zdaniem są najlepsze? Czy nowe gmachy uczelni mogą stać się ich wizytówkami?

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej - nowoczesna bryła

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej - nowoczesna bryła

Fot: Dzięki uprzejmości Industria Baltic Group

Nowe bryły, nowoczesna architektura - wraz z nowym rokiem akademickim wiele uczelni odda studentom nowe wydziały. Część, jak np. nowy wydział matematyki na Politechnice Warszawskiej jest już czynny, pozostałe będą udostępniane studentom sukcesywnie. 

Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego

Biuro architektoniczna Kuryłowicz & Associates projektując nowy wydział Neofilologii UW w jak największym stopniu starali się nawiązać do istniejącej po przeciwnej stronie ulicy Dobrej, Biblioteki Uniwersyteckiej. Kompleks zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Pierwszy jest już na ukończeniu. Nowy wydział ma rozwijać koncepcje architekta Marka Budzyńskiego (autora projektu BUW). Projekt biura Kuryłowicz & Associates to kompleks mający stać się sekwencja budynków połączonych dziedzińcami i wewnętrzną ulicą. Na dachu, podobnie jak w BUWie, zaprojektowano rozległe ogrody.

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW

Szklana elewacja bryły gmachu nowego wydziału Politechniki Warszawskiej została zaprojektowana na terenie wpisanym do rejestru zabytków. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu odpowiadającego współczesnym standardom architektonicznym. Nowoczesne, szklane elewacje odbijają otaczającą gmach zieleń. A poziome, nieregularne, delikatne żaluzje nadają budynkowi nowoczesnej formy. Studenci już mogą korzystać z nowego gmachu!

Centrum Biblioteczno – Informacyjne WUM

26 czerwca 2012 otwarto jeden z pierwszych planowanych obiektów WUM mieszczących się w Kampusie Banacha. Nowy obiekt to pięciokondygnacyjny budynek mieszczący (4 kondygnacje nadziemne). W przeszło 170 pomieszczeniach zaprojektowano wiele funkcji. Na parterze zlokalizowano dwie wypożyczalnie: bezobsługową i z obsługą oraz punkt informacji bibliotecznej. Tutaj znajdzie się też siedziba muzeum uczelni oraz pomieszczenia Oficyny Wydawniczej WUM. Na parterze zaprojektowano także sale seminaryjne, hol, szatnie oraz kiosk. Sama bryła budynku jest zwarta, o regularnym kształcie.

Nowy Gmach ASP we Wrocławiu

Szklana bryła nowego gmachu ASP we Wrocławiu jest już gotowa na przyjęcie studentów. Autorem projektu jest Pracownia Architektury Głowacki Tomasza Głowackiego we Wrocławiu. Wykonanie elewacji z mlecznego szkła zapewnia dobre doświetlenie wnętrze, a jednocześnie chroni przed jego nadmiernym nagrzewaniem i naświetlaniem – niektóre pracownie nie potrzebują tak intensywnego światła. 1 października 2012 studenci będą mogli zdradzić nam swoje opinie na temat nowego gmachu ASP we Wrocławiu

Nowa Szkoła Filmowa w Katowicach

Na rozpoczęcie prac budowlanych nad tym obiektem musimy jeszcze trochę poczekać. Warszawskie biuro projektowe GRUPA 5 przy współpracy z biurem BAAS Architects z Barcelony, są autorami projektu nowoczesnego gmachu Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wygrana w konkursie dała architektom pewność, że ich projekt zostanie zrealizowany. Na przedstawienie pełnego projektu mają niecałe dwa lata. Architekci poprzez innowacyjne rozwiązanie elewacji nawiązali stylem do pobliskich kamienic. elewacja zostanie wykonana z cegieł pochodzących z rozbiórki kamienicy stojącej w miejscu przyszłego gmachu. Rozebrany budynek zostanie wiernie zrekonstruowany i wkomponowany w ażurowa fasadę filmówki.

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej

A dokładnie Centrum Rozwoju Przestrzeni Inteligentnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Budynek został przystosowany dla studentów II i III stopnia studiów. Bryła budynku jest wąska, wykończona z jednej strony szkłem szkłem, z drugiej białą ściana wykonana z paneli. Na czterech nadziemnych kondygnacjach zaprojektowano laboratoria, sale wykładowe i wiele innych funkcji pozwalających studentom korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW

Bryła sześcianu lub zbliżona do sześcianu także może stać się atrakcyjna. Taki właśnie kształt zaproponowała grupa projektowa Industria. Budynek ma być przedłużeniem istniejącego już Wydziału Nauk Historyczno – Społecznych. Odpowiednio uformowanie bryły przez wyjęcie kilku kubików nadało gmachowi indywidualności.

Wydział Neofilologi i Rektorat Uniwersytetu Gdańskiego

Architektom z biura Wolski Architekci zależało na stworzeniu widocznych i czytelnych przestrzeni publicznych. Wydział został połączony wraz z Rektoratem uczelni. Bryła budynku zostało ciekawie rozwiązana poprzez stosowanie modułów z paneli, między którymi wkomponowano okna. Dzięki temu bryła zyskuje rytm a nowoczesne rozwiązania przyciągają wzrok.

Centrum Promocji Mody oraz Centrum Nauki i Sztuki

Nowa bryła jednego z wydziałów łódzkiej ASP sprawia wrażenie lewitującej. Na otwarcie gmachu trzeba jeszcze poczekać, ale już wiadomo, że wyliczony koszt inwestycji to 78 mln zł. Niska, ale rozłożysta bryła ma mieścić centrum promocji mody oraz Centrum Nauki i Sztuki. W budynku zaprojektowano między innymi profesjonalny wybieg do pokazów mody!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni Kuryłowicz & Associates, Marcin Osiecki, Dzięki uprzejmości Industria Baltic Group, Dzięki uprzejmości Wolski Architekci, Dzięki uprzejmości biura Dedeco, Rzecznik prasowy WUM, GRUPA5 oraz BAAS Architects
Data publikacji: 1.10.2012 09:16

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!