archirama.pl

Kościoły. Najładniejsze kościoły na świecie. Architektura sakralna. TOP 10 Archiramy!

Kościoły na świecie. Najładniejsze kościoły na świecie. Architektura sakralna zawsze wzbudza duże zainteresowanie, a zarazem kontrowersje. Prezentujemy wam dziesięć projektów, realizacji kościołów z całego świata! Który według was zasługuje na miano najlepszego? Czekamy na głosy i komentarze!

Christ Resurection Church

Christ Resurection Church 

Fot: Cino Zucchi

Kościoły na świecie. Najłdniejsze kościoły na świecie. Oto dziesięć przykładów architektury sakralnej na świecie. Wybraliśmy kościoły, które są ciekawe architektonicznie. Czy architektura polskich kościołów powinna dążyć w tym kierunku?

1. Jubilee Chuch w Rzymie - Kościoły na świecie. Najładniejsze kościoły na świecie.

Jako pierwszy prezentujemy kościół projektu biura Richard Meier & Partners. Jubiler Chuch znajduje się w Rzymie i został zrealizowany w 2003 roku. Kościół jest kontrowersyjnym przykładem współczesnej architektury w centrum historycznego miasta. Ciekawy kształt bryły uzyskano dzięki wykorzystaniu betonu, stiuku, trawertynu oraz szkła.

2. Parish Church of Santa Monica

Kolejnym kandydatem jest kościół projektu Vicens & Ramos. Kościół w Santa Monica jest kompleksem, w którym znajduje się także administracja kościelna. Architekci opisują kształt uzyskanej bryły jako stopklatkę z wybuchu, stąd połamane i podłużne kształty.

3. Gyesan Church w Korei Północnej

W mieście Incheon w 2005 roku powstał kościół zaprojektowany przez iArc Architects. Skomplikowana konstrukcja kościoła sprawia wrażenie że jego jedna część lewituje nad ziemią. Kształt bryły ma podkreślać symbolikę tego miejsca.

>> Zobacz najlepszą architekturę z Chin!

4. Dove of Peace Church

Kościół zaprojektowany przez pracownię Weava Architects ma być zrealizowany w mieście Ordos, w dzielnicy Dong Sheng. Projekt został ukończony w 2012 roku i obecnie czeka na realizację. Strzelista fasad wzbija się do nieba na znak funkcji, jaką pełni budynek.

5. Harajuku Church w Tokio

Projekt autorstwa biura Ciel Rouge został zrealizowany w 2006 roku. Obiekt jest znacznie ciekawiej zaprojektowany we wnętrzu. Ciekawe kształty i nowoczesny wystrój przyciągają. Z zewnątrz kościół jest skromny o tradycyjnej architekturze.

6. Convent de Sant Francesco w Hiszpanii

Przykład ciekawej rewitalizacji kościoła to projekt biura Davida Closesa. Projekt zrealizowano w 2011 roku w hiszpańskim mieście Santpedor. Stary kamienny, niewielki kościół zyskał szklane wejście wkomponowane w jego kształt. Jednak rewitalizacja wymusiła zmianę funkcji kościoła i obecnie znajduje się tam centrum kultury.

7. Christ Resurrection Church we Włoszech - kościoły na świecie. Najładniejsze kościoły na świecie.

W Mediolanie zrealizowano kościół projektu Cino Zucchi Architetti. Powstał on w 2010 roku. Kościół powstał w przemysłowej dzielnicy Mediolanu. Aby nawiązać do kontekstu kościół powstał poprzez przekształcenie istniejącego tu kiedyś magazynu. Zachowawcze i stonowane kolory to wynik chęci wkomponowania się w kontekst otoczenia.

>> Oto ranking polskich wieżowców!

8. Donau City Church w Wiedniu - kościoły na świecie. Najładniejsze kościoły na świecie.

Wiedeński kościół został oddany wiernym w 2000 roku, a zaprojektowany przez Heinza Tesora. Kościół wykonano z chromowanej stali. Bryła przypomina zwykłą kostkę. Światło zostaje wpuszczone do środka poprzez niewielkie kołowe otwory w elewacjach.

9. Kościół Waiuku w Nowej Zelandii

Projekt biura Jasmax został zrealizowany w 2006 roku. Projekt zakładał przebudowę istniejącego tu od 1960 kościoła. Architekci założyli w projekcie otwarcie kościoła na społeczeństwa nadając mu spokojnego charakteru. Kościół jest rozpoznawalny dzięki swoim kolorowym witrażom.

10. Martin Luter Church w Austrii

Kościół zrealizowany w austriackim mieście Hainburg w roku 2011. Projekt wyszedł z austriackiego bura Coop Himmelb(l)Au. Specyficzny kształt bryły powoduje, że jest on rozpoznawalny i budzi mieszane uczucia. A wy co sądzicie o tej bryle?

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Gregor Bert / Wikimedia Commons, © Jordi Surroca, Cino Zucchi, © Duccio Malagamba, Youngchae Park, Dzięki uprzejmości biura JASMAX, MOs810 / Wikimedia Commons
Data publikacji: 20.06.2013 16:32

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!