Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY

Architektura współczesna w wersji light – 10 niezwykłych namiotów

  • Komentarze

Prawie jak nad Wisłą. Namiot i modne towarzystwo ok. 1790

Namiot i piknikujące towarzystwo ok. 1790, Thomas Rowlandson

Fot: Polona - materiały archiwalne

Na wakacje, sobotni wyjazd na ryby, a może na wyprawę życia? Przedstawiamy bryły 10 niezwykłych namiotów


Tentsile tent to dość dziwaczne skrzyżowanie namiotu i gigantycznego hamaka. Nocą, rozświetlony od środka, wygląda naprawdę imponująco, jak statek kosmiczny obcych. Świetna zabawka – przynajmniej dla tych, którzy lubią wspinać się po drzewach, rozpinać wysoko nad ziemią konstrukcję namiotu i w ciemnościach wspinać się po drabince sznurowej. Projekt hamako-namiotu przygotował Alex Shirley-Smith, skądinąd profesjonalny projektant domków na drzewie. Co ciekawe, podobne wiszące namioty (np. Stingray) produkowane są także przez inne firmy. Jest też prostsza w obsłudze wersja, Treepee.

Dla poszukiwaczy jeszcze mocniejszych wrażeń wiele firm oferuje namioty przypominające samochodowe powłoki - sportowe BMW albo furgonetka z rurek i tkaniny. Teoretycznie można rozstawić je na miejscu parkingowym i smacznie spać w centrum miasta.

Model Cave produkowany przez Heimplanet to namiot bez tradycyjnego stelażu. Zastępuje go system nadmuchiwanych rur. Dzięki temu można namiot rozbić w każdych warunkach. Trzeba tylko pamiętać, by wrzucić coś do środka zaraz po rozstawieniu; niezakotwiczony, może zostać przesunięty przez wiatr.   

Bubble Tree to znany i efektowny model, transparentna, nadmuchiwana kopuła. Wygląda świetnie, ale nie najlepiej nadaje się do biwakowania w gorącym klimacie, chyba, że podłączymy zestaw do klimatyzacji. Kto w upalny dzień był w szklarni, wie, czego można się spodziewać.

Dla rowerzystów

Dwuosobowy Topeak  Bikamper też nie ma klasycznego szkieletu. Częściowo zastępuje go rower, na którym rozpina się powłokę. Plus – nikt roweru nie poruszy niepostrzeżenie. Poza tym rozwiązanie wydaje się niezbyt wygodne, a sam namiot mógłby być jeszcze trochę lżejszy (waży ok. 1,6 kg).

Minimalizm rządzi...

Im lżejszy namiot, tym łatwiej z nim podróżować. Stąd popularność rozwiązań obniżających wagę sprzętu. Minimaliści (twardzi) mogą zdecydować się na pałatkę, w tradycyjnej albo nowoczesnej wersji. Trochę kurtka, trochę namiot, w żadnym z zadań nie sprawdza się idealnie.

Coś jeszcze lżejszego i ciut bardziej wygodnego? Model Laser Ultra firmy Terra Nova waży niewiele ponad pół kilograma, łącznie z tytanowymi śledziami. Namiot przeznaczony jest dla jednej osoby, jest dwupowłokowy, ponoć całkiem wygodny jak na niewielkie wymiary. Główny mankament to cena – 700 funtów, jakieś 4000 zł. Producent z tego samego, charakterystycznego materiału robi też plecaki i inny sprzęt turystyczny. Celem firmy jest przygotowanie kompletnego zestawu spania (namiot, śpiwór, mata), który ważyć będzie mniej niż kilogram.

... ale jest i coś dla tych, którzy chcą więcej

Produkowany w Japonii Decagon to cały zestaw namiotów – modułów, które mogą być połączone w imponująca strukturę z korytarzami, pokojami i garażem. Najwyższe moduły mają przeszło 290 cm wysokości i może w nich usiąść do leniwego wycieczkowego śniadania nawet 16 osób. Jest w tym jednak coś perwersyjnego – wyjeżdżać z zatłoczonego miasta, żeby mieszkać w namiocie molochu.

Decagon wydaje się duży jak na „indywidualny” namiot. Oczywiście są konstrukcje znacznie potężniejsze, choćby namioty cyrkowe. Żaden jednak nie może rywalizować z największym namiotem na świecie, wysokim na 150 metrów Khan Shatyr Entertainment Center w Atsanie, stolicy Kazachstanu (czytaj więcej >>). Oddana do użytku w 2010 budowla ma powierzchnię 140 000 m kw.


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.