archirama.pl

Bryła Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze od Kengo Kuma. Galeria, czy może ogród botaniczny? GALERIA - TOP 10

Bryła muzeum wynurza się z podziemia jak gigantyczny gad, który utkwił tam tysiące lat wcześniej. Wrażenie nie jest przypadkowe. Funkcją, jaką spełnia ta architektura współczesna jest Muzeum Historii Naturalnej, w którym o gadach i innych zwierzętach z np. epoki kamiennej, z pewnością będzie mówiło się wiele. Przedstawiamy TOP 10 ujęć nowego projektu

Nowe Muzeum Historii Naturalnej. Projekt Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects

Nowe Muzeum Historii Naturalnej. Projekt Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects

Fot: Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects

Muzeum w ogrodzie botanicznym czy ogród w muzeum?

Nowe Muzeum Historii Naturalnej ulokowane będzie w samym sercu Kopenhagi, w pięknym i historycznym miejscu. Bryłę muzeum ma otoczyć ogród botaniczny, który pozwoli architektom na stworzenie bardziej naturalnego, a więc autentycznego klimatu. Dziś działkę zajmują przypadkowe budynki. Zamiast nich ma tam stanąć obiekt, który połączy ruch, miasto oraz ogród i muzeum w jedną, spójną całość. Projektantami bryły są architekci z biura Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects.

W opinii architektów, nowa architektura współczesna ma szansę być zarówno muzeum w ogrodzie jak i ogrodem w muzeum. W przeciwieństwie do tradycyjnej galerii, w której przeżywanie wystawy zaczyna się w budynku, ten obiekt jest miejscem, w którym to spacer w ogrodzie zaprasza widza do historycznej podróży.

Muzeum w Danii to miejsce niezwykłe. Ma m.in. jedną z największych i najbardziej przestronnych kolekcji dokumentujących historię naszej planety. Bryła muzeum ma za zadanie chronić te zbiory, ale i udostępnić je uczestnikom wystaw. Architektura współczesna wpisuje się w krajobraz bez przesadnej ingerencji i zmiany jego charakteru, wręcz wtapiając się w otoczenie.Muzeum, które odkrywa tajemnicę

Wyobraź sobie, że spacerując w ogrodzie nagle dostrzegasz szkielet ogromnego wieloryba majestatycznie unoszącego się nad ziemią. Obiekt muzeum powala zajrzeć do wnętrza przez specjalne otwarcia widokowe - serię cięć w bryle. Przebłyski te inspirują, prowokują i zachęcają do wejścia. Duże gabaryty bryły, dostosowane do gigantycznych szkieletów zwierząt, przerażają i zachwycają jednocześnie.

Dzięki wielopoziomowości obiektu, obłym kształtom, możliwości wejścia na dach i „przycupnięcia” na jego powierzchni, a także dzięki licznym przeszkleniom i niespodziankom wizualnym rozgrywa się tu prawdziwy koncert architektoniczny. Dla każdego znajdzie się odpowiednie miejsce. Są przestrzenie wspólne, otwarte, zamknięte, czy też wyjątkowo zaludnione. Są również miejsca, można powiedzieć, ascetyczne, gdzie samotny widz otoczony jest wyłącznie przestrzenią i naturą. Ta architektura odzwierciedla ideę odkrywania, co jest niewątpliwie domeną muzeów.


Milena Glinojecka

Zdjęcia: Kengo Kuma we współpracy z biurem Erikia Møllera i pracownią JAJA Architects
Data publikacji: 16.07.2014 11:01

Archirama.pl to szczególny portal poświęcony architekturze w szerokim znaczeniu. Interesują nas nie tylko projekty architektoniczne, ale również aranżacje, wykonania, a także efekt końcowy. W dziale Top 10 Archiramy możesz poznać naszą opinię na temat tego, co naszym zdaniem zasługuje na uznanie i szacunek - bryły, budynki, architektura, ale także tego, co niekoniecznie przypadło nam go gustu i – mówiąc wprost – architektura, która szpeci otaczającą infrastrukturę. To właśnie w tym dziale poznasz 10 najbrzydszych kościołów w naszym kraju. Ocenie podlega: architektura wnętrza, bryła, architektura projekty. Dzięki informacjom w naszym dziale dowiesz się, jak je urządzić, aby były estetyczne oraz funkcjonalne. Jeśli lubisz dokonywać ocen, ten dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Poznaj Top 10 Archiramy już dziś!