Top 10 archiramy
TOP 10 ARCHIRAMY
TOP 10 Archiramy

Budynki sądów na świecie. TOP 10 Archiramy!

 • Komentarze

Budynki sądów w Varnie

Budynki sądów w Varnie

Fot: Dizarh Achitectural Studio
 • Arezzoo Law Court. Podoba wam sie ta bryła?
 • Arezzoo Law Court. Podoba wam sie ta bryła?
 • Amazon Court to nowoczesna architektura
 • Podoba wam się budynek Amazon Court?
 • A to propozycja sadu od Zahy Hadid
 • Projekt sądu w madrycie od Zahy Hadid
 • Budynek sądu w Georgi
 • Sądy w Georgi
 • Budynki sądów w Varnie
 • Podoba wam się budynek sądów w Varnie?
 • Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich
 • Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich

Prezentujemy 10 wybranych przez nas budynków sadów na świecie. Niektóre są już zrealizowane inne w fazie projektu, ale wszystkie ciekawe architektonicznie.

Budynki sądów powinny być z definicji doniosłe, eleganckie, wzbudzające respekt. Czy te prezentowane przez nas właśnie takie są? Czekamy na wasze komentarze, który z prezentowanych budynków jest według was najlepszy? A może macie swoich kandydatów? Piszcie!

Gmach Sądu Okręgowego w Katowicach

Zaczynamy od kandydata z Polski. Zwarta i dostojna bryła otrzymała nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w kategorii architektura. Projekt zrealizowany został w latach 2005 – 2009. Budynek swoim wyglądem odpowiada spełnianej funkcji. W jego wewnętrznej części znajduje się otwarta przestrzeń, która pełni rolę zielonego, niewielkiego parku. Autorem projektu jest Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz.

Sąd Najwyższy w Singapurze

Budynek powstał w odpowiedzi na rosnącą liczbę mieszkańców miasta. Po paru latach okazało się, że zaplecze istniejące tuż obok nowego obiektu, jest niewystarczające. Biuro Foster + Partners zaprojektowało budynek, który miał być przejrzysty i czytelny w swojej funkcji oraz dostojny. Budynek wyróżnia się wśród pozostałej architektury Singapuru, a wszystko dzięki zaprojektowaniu na dachu dużych, okrągłych elementów przesłaniających cały dach. Podoba wam się to rozwiązanie?

Arezzo Law Court

Z jednej strony szkło, z drugiej czarny granit, a do tego dochodzi nietypowy kształt bryły. To wszystko to cechy architektury Sądu w Arezzo (Toskania) zaprojektowano przez biuro Studio Nicoletti Associati. Budynek powstał w pobliżu twierdzy Medyceuszy, wewnątrz parku. Architektura tego sądu miała nawiązać do cech stylu neoklasycznego, a tym samym do charakteru pobliskich budynków.

Sąd w Birmingham

Barrie Marshall opisał swój projekt jako zamknięty w krzywoliniowej srebrnej, metalowej „sukni” od poziomu ziemi aż po dach. Niektórzy twierdzą, że budynek tworzy swoistego rodzaju rzeźbę, wszystko dzięki wygiętej formie. Sad obejmuje 24 sale sądowe rozmieszczone na 13 kondygnacjach. W górnych kondygnacjach ma się znaleźć administracja. Wnętrze ma być przyjazne, dynamiczne i tworzyć interaktywne środowisko pracy. Amazon Court w Pradze Budynek zaprojektowany przez pracownię Schmidt Hammer Lassem Architekcts został zrealizowany w 2009 roku.

Amazon Court

ma być założeniem, które poza wymiarem sprawiedliwości będzie mieściło również restauracje, banki i sklepy. Wszystko podzielone jest przez odpowiednie zaprojektowanie funkcji. Jednak ten obiekt mimo, że nazwany sadem nieco odbiega od dosłownego rozumienia tego słowa. Jednak jego architektura jest ciekawa.

Civil Court for Madrid

Ten budynek to kolejny nietuzinkowy projekt autorstwa Zaha Hadid Arhchitects. Jak często bywa w architekturze Zahy Hadid obiekt charakteryzuje się obłymi kształtami o zwartej bryle. Jednak wciąż może Stanowic inspiracje dla współczesnych architektów.

Budynek Sprawiedliwości w Georgi

Obiekt o standardowej architekturze, jednak spełniający wszystkie elementy budynku o tej funkcji. Przeszklone wejścia z para kolumn tworzą reprezentacyjną strefę wejściową. Pozostała cześć sądu do spokojna i jasna architektura.

Antwerp Law Court

Najważniejszym założeniem projektu pracowni Stirk Harbour + Partner było wprowadzenie światła do budynku od góry. Wymusiło to stworzenie przestronnego atrium. Główne wejście do budynku to bardzo dynamiczna architektura. Do wnętrza wchodzimy przez reprezentacyjne schody mijając współczesną architekturę tego budynku.

Varna Law Courts Building

Budynek został zaprojektowany zgodnie z największymi wymogami przedstawionymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Budynek ma obsłużyć dużo więcej zainteresowanych niż wcześniej. Jego architektura jest wysublimowana, jednak wybijające się ku górze poszczególne elementy elewacji nadają mu dynamiczności. Lekkość budynku uzyskano dzięki połączeniu poszczególnych elementów szkłem.

Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich

Biuro projektowe Dominique Perrault Architecture zostało poproszone o przedstawienie projektu na powiększenie pojemności istniejącego już i wielokrotnie przebudowywanego Trybunału Sprawiedliwości w Luxemburgu. Architektom zależało na tym aby nowa część budynku była spójna z istniejącą już częścią. Projekt ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Architects of Invention Ltd., Dizarh Achitectural Studio, © Georges Fessy / DPA / Adagp, Dzięki uprzejmości biura Schmidt/hammer/lassen architects, Studio Nicoletti Associati, Render © Zaha Hadid Architects
Data publikacji: 11.02.2013 06:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.